1. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38

  Türk Dünyası ortak yayınlarının önemi burada...

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

  Tarihi, kültürel ve dini arka planı ortak olan büyük coğrafyamızda basın yayın organlarımızın bu ortaklığı pekiştirememesinden doğan iletişim kopukluğu, bu coğrafya üzerindeki halkların da birbirinden uzak kalmasına sebep olmuştur.


  Küreselleşme sürecinde Batı dünyasını anlayabildiğimiz kadar, bizlerle eş değerlere sahip olan Türk dünyasını anlayamamaktayız. Bu iletişimsizlik, gerek devletler gerekse halklar arasında sosyal, siyasi, ekonomik, kültürel, dini ve daha pek çok konuda sorunların oluşmasına yol açmaktadır.

  Türk dünyasına dair ortak yayınların yapılmasını ilk olarak uygulayan İsmail Gaspıralı’nın girişimleri, sonraki nesiller tarafından devam ettirilmemiştir. Kendisi “dilde, fikirde, işte birlik” olarak formüle ettiği ideallerine ulaşmada basın yayının vazgeçilmezliğini, yaptığı çalışmalarla defalarca göstermiştir. Türk halklarını dayanışma ve birliğe çağırdığı “Tercüman” gazetesi kendi ölümünden sonra da yayın hayatına devam etmiştir. Kadınlar için “Kadınlar Dünyası”, çocuklara yönelik ise “Çocuklar Dünyası” adında dergiler çıkarmış, bu konuda gerekenin yapılmasını teşvik etmiştir.
  Bugün arada oluşan bu büyük boşluğu en aza indirmek için ortak değerlerimizi referans alan yayınların doğması gerekmektedir.


  Bu konuda Türk dünyası içerisinde çok önemli yerlere sahip olan Azerbaycan ve Türkiye arasında ortak bir dergi yayın hayatına başlamıştır. Adını; 1918’de Azerbaycan’ı Rus işgalinden kurtarma amaçlı Kafkas İslam Ordusu’nu Bakü’ye gönderip, işgal kuvvetlerini bu Türk topraklarından atan ve doğudaki ilk cumhuriyetlerden Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağlayan kahraman Enver Paşa’dan alan bu dergi, iki ülke merkezli olarak Türk dünyasının eş değerlerini ele almaktadır.
  Büyük komutan Enver Paşa’nın da inandığı şekilde, İslam birliğinin en büyük cüzü olan Türk birliği bu tür yayınlar sayesinde sağlam temeller üzerine oturacaktır. Bizler Enver Paşa misyonunu hayatımızın her alanına yansıttıkça inandığımız değerler uğruna gerekeni yapmış olacağız.

  Enver Paşa Dergisi başta Azerbaycan ve Türkiye aydınlarını, araştırmacı ve gönüllü yazarlarını aynı ortamda bulundurarak, yıllarca sosyal ve devlet girişimleri konularında eksik kaldığımız noktaları saptayıp bu açığı kapatmak adına çalışmaktadır. Türkiye’nin diğer Türk topluluklarıyla olan kültürel ilişkileri sadece Bahtiyar Vahapzade ve Cengiz Aytmatov üzerine kurulmuştur. Bu değerler de eksildiği zaman, ortada herhangi bir bağ bulunmayacaktır.
  Bu yüzden Türk topluluklarının sahip olduğu diğer aydın ve yazarlarına destek çıkmak zorundayız. Bu değerleri ele alıp en iyi imkânları sunan Rusya ve ABD karşısında, bu işe sahip çıkması gereken tek ülkenin Türkiye olduğunu dünyaya göstermek durumundayız. Bu, sadece çağdaş aydınlarla değil, Sovyetler dönemindeki aydınları da kapsamalı, o literatürü de ülkemize, halkımıza kazandırmalıyız.

  Enver Paşa Dergisi sayesinde birbirine mesafe yönünden oldukça uzak olan yazar ve okuyucular, sınırı çok geniş olan coğrafyamız içerisinde kolayca bir araya gelebilmektedir. Bugün Makedonya’da, Arnavutluk’ta, Kosova’da, Kırım’da, Kafkaslar’da, Irak’ta ve Orta Asya’da faaliyet gösteren kültür derneklerimiz ve siyasi gruplarımız ortak zemine ancak ortak yayınlar yolu ile çekilebilirler.

  Henüz adları dahi duyulmamış kültürel, sosyal ve siyasi girişimler farklı ülkelere duyurulabilmektedir. Böylelikle ortak Türk girişimleri birbirlerine entegre olabilme imkanına kavuşacaktır.
  Enver Paşa Dergisi Türkiye başta olmak üzere diğer devletlerimizin de eksik kaldığı tarihî araştırma konularında en güçlü ses olma azmindedir. Dergi aracılığı ile coğrafi olarak birbirleriyle bağlantılı olan araştırmalar, bulunulan ülkenin arşivlerine, aydın ve yazarlarına bağlı olarak daha sağlıklı sonuçlar verecektir.
  İsmail Gaspıralı’nın belirttiği gibi, “dilde, fikirde, işte birlik” meselesi bu kanallar aracılığı ile hedefine ulaşacaktır.
  Mefkurevi olarak bugün sınırlı sayıda varlık gösteren ortak yayın organlarımız Kırım’da, Azerbaycan’da ve Irak’ta bulunmakta ancak sınırları aşabilen bir konuma gelememektedir. Bu seslerin duyurulması ile formüle ettiğimiz idealler ölçüsünde önemli adımlar atmış olacağız.

  Enver Paşa Dergisi adı gibi Türk dünyasının sembol ismi olmakta ve ortak dertlerimize çare olmak yolundadır.
  Yayın kurulu ile yazar kadrosu Azerbaycanlı ve Türkiyeli idealistlerden oluşan Enver Paşa Dergisi, Bakü basımlı olup İstanbul ve Ankara şehirlerine ulaştırılmaktadır. Eklenecek reklam ve sponsorluk destekleriyle Balkanlar ve Orta Asya’da da varlığını sürdürebilecek dergi, internet yoluyla e-dergi olarak da faaliyet gösterecektir. Umumi ideallerimize sahip kişi ve kurumların her türlü desteği, ortak amacımız için büyük adım olma özelliği taşımaktadır.


  haber7


   
Türk Dünyası ortak yayınlarının önemi burada... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kızılderili ve Türk Dillerinde Kullanılan Ortak Kelimeler

  Kızılderili ve Türk Dillerinde Kullanılan Ortak Kelimeler

  kızılderili ve türk dillerinde kullanılan ortak kelimeler kızılderili kelimeleri ortak kelimeler
 2. Ortak

  Ortak

  Kişinin rüyasında ortağını veya ortak olduğunu görmesi her türlü kısmet ve sıkıntısını paylaşacağına işaret eder.Rüyada ortak görmek, tek basma kalmaya ve islerin dagilmasina isaret eder.
 3. Türk Dünyasında Ortak İletişim Dili

  Türk Dünyasında Ortak İletişim Dili

  TÜRK DÜNYASINDA ORTAK İLETİŞİM DİLİ ÜZERİNE TÜRK DÜNYASINDA ORTAK İLETİŞİM DİLİ ÜZERİNE Prof. Dr. Şükrü Halûk AKALIN Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezi TÖMER’in düzenlediği Ortak Dil Türkçe konulu toplantı, son derece mükemmel bir zamanlama ile Türkiye Cumhuriyeti devletinin ulus devlet yapısını sarsacak dayatmalarla karşı karşıya...
 4. Türk-Alman ortak üniversite açılıyor!

  Türk-Alman ortak üniversite açılıyor!

  Türk-Alman ortak üniversite benim yaşadığım istanbul'un güzelmi güzel ilçesi Beykoz'da açılacak.. Sizlerle paylaşıyorum.. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk-Alman Üniversitesinin kurulmasına çok önem verdiğini belirterek, "Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin ne kadar çeşitli ve güçlü olduğunu düşündüğümüzde, böyle bir üniversitenin noksanlığını hepimiz hissederiz. Onun için bu...
 5. kalsiyumun önemi nedir ? buyrun buraya

  kalsiyumun önemi nedir ? buyrun buraya

  kalsiyum hapları vitamin ilaçları Selam kızlarKalsiyum eksikliği anneden çok şey alıp götürüyor oyuzden doktorunuzun verdikleri vitaminleri kullanmanızı öneririm bol bol süt için korkmadan yoğurt yiyin Gelişmekte olan bebeğin kalsiyum gereksinimi son trimesterda yani 28. haftadan sonra belirginleşir. Bu haftalarda kalsiyum alımı daha çok önem kazanır. Ancak hamile bir kadının alması gereken...

Sayfayı Paylaş