1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  türk halkinin yüzde 90ni hasta

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  türk halkinin yüzde doksani hasta

  Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Süleyman Türk, Türkiye'de hasta sayısının her geçen gün anormal ş ekilde arttığını, hastalığı olan insan sayısının, nüfusun yüzde 90'ı na ulaştığını söyledi. [​IMG]Türk, hastalıklarla en kolay ve ucuz baş etme yolunun, hastalığa yakalanmadan gerekli önlemlerin alınması olduğunu, ancak Türkiye'de sağlık sisteminin henüz o noktalara ulaşamadığını belirtti.
  Başta hipertansiyon, kalp rahatsızlığı, şeker, kanser, mide-bağırsak hastalığı, bedensel engel, kronik karaciğer hastalığı, guatr başta olmak üzere Türkiye'de hasta sayısının her geçen gün anormal şekilde arttığını anlatan Türk, "Hastalığı olan insan sayısı, nüfusun yüzde 90'ına ulaştı. Ülkemizde tamamen sağlıklı olan ve hiçbir sağlık problemi olmayan insan sayısı yüzde 10'ların altındadır" dedi.
  Prof. Dr. Türk, hasta sayısının hızla artmasıyla birlikte sağlık harcamalarının da aynı hızla arttığını, bütçe açığının büyümesinde de sağlık harcamalarındaki artışın önemli etkenler arasında sayıldığını belirtti.
  Sağlık uygulamalarında tedavi hekimliğinin öncelikli uygulama olarak tercih edilmesi, performans hekimliğinin ön plana çıkması ve koruyucu hekimliğin ihmal edilmesinin hasta sayısının hızla artışına neden olduğunu dile getiren Prof. Dr. Türk, şunları kaydetti:
  "İnsan sağlığının korunması en ucuz maliyeti olan sağlı k uygulaması olmasına rağmen, koruyucu hekimliğin özendirilmemesi, koruyucu hekimlikte uzman hekimlerin sayısının çok az olması, koruyucu hekimlik uygulamalarının ücretlendirmesinin yeterli olmaması nedeniyle bu konu ikinci plana itilmiş ve daha az tercih edilen hekimlik dalı olmuştur. Ülkemizdeki hasta sayısının hızla artmasının temelinde koruyucu hekimliğe yeterince önem verilmemesi yatmaktadır. Koruyucu hekimliğin özendirilmesi ve sağlıklı bir gelecek için Koruyucu Hekimlik Acil Eylem Planı oluşturulmalı."
  Prof. Dr. Türk, okullarda zorunlu sağlıklı yaşam derslerinin hekimler tarafından verilmesi gerektiğini de vurgulayarak, hasta sayısındaki artışın acil önlenmesi için şu önerileri sıraladı:
  -Çocuklara üniversiteyi bitirinceye kadar sağlıklı beslenme desteği verilmeli.
  -Çocuklara fast-food, sigara ve alkol satışı yasaklanmalı.
  -Sağlığa zararlı gıda ve katkı maddelerinin kullanımı ve satışı engellenmeli.
  -Kentsel dönüşüm planlarında sağlıklı yaşam için vazgeçilmez olan yürüyüş parkurları, yüzme alanları başta olmak üzere spor alanları oluşturulması zorunlu olmalı.
  -Sigara kullananlara negatif ayrımcılık yapılmalı.
  -Evlilik öncesi mutlak sağlık kontrolü büyük bir ciddiyetle yapılmalı.
  -Tüm özel ve resmi kurumlarda ve okullarda beslenme ile ilgili sağlık açısından sakıncalı uygulamalara fırsat verilmemeli.
  -Koruyucu hekimlik ile uğraşan hekim sayısı ve bu işin cazibesi hızla artırılmalı.
  -Herkes belirli aralıklarla mecburi sağlık taramalarına tabi tutulmalı." alinti)

   
 2. esena

  esena Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  3.498
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  TRABZON
  Ce: türk halkinin yüzde 90ni hasta
  güzel bilgilerdi ellerine sağlık canım
   
 3. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre
  Ce: türk halkinin yüzde 90ni hasta
  tsk ederim canm,bnm
   
türk halkinin yüzde 90ni hasta konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Türklere Has Mekan Adları

  Türklere Has Mekan Adları

  cafe adları güzel cafe isimleri mekan adları kafe en güzel isimleri - Marlon Branda ( brandacı ) - Kıllıoğlu Ekmek Fırını - Cafer Cafe - Ananın Yeri - Shark Sofrası - Bakkal Gazi - Çotanak İletişim - Kalpazan Emlak - Barbar Bar & Cafe - Fotosentez ( fotoğraf stüdyosu ) - Des-Tur - Gıpta Et ( Kasap ) - Totoş Pastahanesi ( İzmir ) - Ezik gıda pazarı - ferahevler - Keko Market...
 2. türklere has meken isimleri

  türklere has meken isimleri

  restoran isimleri restaurant isimleri ilginç restaurant restorant lokanta Marlon Branda ( brandacı ) Kıllıoğlu Ekmek Fırını Cafer Cafe Ananın Yeri Shark Sofrası Bakkal Gazi Çotanak İletişim Kalpazan Emlak Barbar Bar & Cafe Fotosentez ( fotoğraf stüdyosu ) Des-Tur GIpta Et ( Kasap ) Yasemine Döşemecilik ( Ankara - Bahçelievler ) Totoş Pastahanesi ( İzmir )...
 3. Türklere has Burçlar

  Türklere has Burçlar

  en gururlu burç Rus araştırmacı Sofi Tram Semen, ilk astroloji sistemini Türklerin oluşturduğunu ve burçların gerçekte 36 tane oldugunu iddia etmiş. Astroloji tarihini araştıran Sofi Tram Semen Türk astrolojisini gün ışığına çıkarmış. Rus araştırmacının, 'Türk Astrolojisi' adlı çalışmasına göre, Hun-Karaçay Türklerinin oluşturduğu astroloji 12 değil 36 burçtan oluşuyor. İşte Türk...
 4. türklere has mekan isimleri :)

  türklere has mekan isimleri :)

  Marlon Branda ( brandacı ) Kıllıoğlu Ekmek Fırını Cafer Cafe Ananın Yeri Shark Sofrası Bakkal Gazi Çotanak ݝletişim Kalpazan Emlak Barbar Bar & Cafe Fotosentez ( fotoğraf stüdyosu ) Des-Tur GIpta Et ( Kasap ) Yasemine Döşemecilik ( Ankara - Bahçelievler ) Totoş Pastahanesi ( ݝzmir ) Ezik gıda pazarı - ferahevler Keko Market (samandağ/antakya)...
 5. Türklere has ölümler

  Türklere has ölümler

  * Kurban bayramında kaçan koçların boynuzlarını bir yerlerine sokması sonucu ölüm (K.Maraş'ın Çoğulhan Kasabası). * Mideye kaçan sineği öldürmek için ağza Sheltox sıkmak suretiyle ölüm (İstanbul/Sultanbeyli) * Bir arabaya 11 kişi binip viyaduğe uçmak (Molla Gürani Viyadüğü/İstanbul) * Katta olmayan asansöre binme teşebbüsü (Ali Kırca/Kuruçesme'deki evinde; sadece yaralanma). * Balkona...

Sayfayı Paylaş