1. sevgi10

  sevgi10 Üye Üye

  Kayıt:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  374
  Beğenilen Mesajlar:
  7
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  Balıkesir

  Türk kadınlarının boşanma nedenleri...

  Konu, 'Kadınlar' kısmında sevgi10 tarafından paylaşıldı.

  Kadınların eğitim düzeyi arttıkça boşanma nedenleri de farklılaşıyor. İşte Türk kadınları üzerine yapılan araştırmanın sonuçlarına göre kadınlarımızın hali pür melali:
  Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğünce yapılan Aile Yapısı Araştırması'nın ileri analizine göre, eğitimli kadınlar aldatılma ve şiddete maruz kalma eğitimsiz kadınlar ise çocuk sahibi olmama ve eşinin ailesiyle geçinememe gibi nedenlerle boşanıyor.

  Türk aile yapısının genel görünümünü ortaya koymak üzere 2006'da gerçekleştirilen Aile Yapısı Araştırması'nın cinsiyet ve eğitim durumlarına göre analizi gerçekleştirildi.

  Buna göre, ilk evlenme yaşı giderek artıyor. Türkiye'de erkekler için ortalama ilk evlenme yaşı 1990'da 26.1 iken 2000'de 26.9 oldu. Kadınların eğitim düzeyi arttıkça evlenme yaşı da yükseliyor. İlk evlenme yaşı eğitimsiz kadınlarda 18 yaş altı ve 18-24 yaş, eğitimli kadınlarda ise 18-24 ile 25-29.

  Kadınların eğitim düzeyi arttıkça boşanma nedenleri de farklılaşıyor. Eğitimli kadınlar aldatılma, şiddete maruz kalma ve madde bağımlılığı gibi erkeğe bağlı nedenlerle evliliklerini bitirme kararı alıyor. Eğitimsiz kadınlar ise çocuk sahibi olmamak, eşinin ailesi ile geçinememek, ekonomik olarak evin geçiminin sağlanamaması gibi aileyle ilgili sebeplerden boşanıyor.

  -EĞİTİMSİZ KADINLAR GAYRİMENKULE YATIRIM YAPIYOR-

  Araştırmanın ileri analizine göre, eğitimli kadınların kişisel gelirleri 400-1200 YTL arasında değişirken, eğitimsiz kadınlar 400 YTL den az kazanıyor.

  Kazanılan gelirle mülkiyet arasındaki ilişkiye bakıldığında kişisel gelirleri 400 YTL'den az olmasına rağmen eğitimsiz kadınların, müstakil ev sahibi olma oranı eğitimli kadınlardan daha fazla.

  Eğitimsiz kadınlar geleceğin garantisi olarak bağ, bahçe gibi gayrimenkullere büyük oranda yatırım yapıyor. Eğitimsiz kadının hemen hemen hiç otomobili bulunmazken, eğitimli kadınlar da eğitimli erkelerle karşılaştırıldığında çok az miktarda otomobil alıyor.

  Eğitim seviyesinin yükselmesi ile aile içi geleneksel rol ve statü dağılımında da farklılaşmalar görülüyor. Geleneksel rol dağılımı eğitimli ve eğitimsiz tüm kadınların ailelerinde yer alıyor.

  Günlük, yiyecek, içecek alışverişini eğitimsiz kadının ailesinde erkek yaparken, eğitimli kadın bu işleri de üzerine alıyor. Fatura ödenmesi ise tamamıyla her tür eğitim düzeyindeki kadın için erkeğin görevleri arasında kalıyor.

  -EĞİTİMLİ KADINLAR BOŞ ZAMANLARINI KENDİLERİNE AYIRIYOR-

  Boş zamanlarında eğitimli kadınlar, kitap ve gazete okuyup, spor yaparken eğitimsiz kadınlar, sosyal eğlence olarak nitelendirilecek etkinliklerde bulunuyor.

  Eğitimsiz kadınlar boş zamanlarını öncelikle eşi ve çocuklarıyla geçirirken, eğitimli kadın ailesinin dışında arkadaşlarıyla da boş zaman faaliyetlerine katılıyor.

  Anne ve babayla hemen hemen tüm gruplar sıklıkla görüşmekteyken, kardeşler söz konusu olduğunda eğitimsiz kadının kardeşleriyle görüşme sıklığı ayda bir kez ya da senede birkaç keze düşüyor.

  Kayınvalide ve kayınpederle en sık eğitimsiz kadınlar görüşüyor. Büyükanne ve büyükbabaları ise sıklıkla eğitimli kadınlar ziyaret ediyor. Eğitimsiz kadınlarda bu oran çok düşük düzeyde kalıyor.

  Amca teyze ve hala dayı gibi akrabalarla görüşme sıklığı ise senede birkaç kez ya da ayda birkaç şeklinde olmak üzere değişkenlik gösteriyor. Komşularıyla en fazla görüşenler, eğitimsiz kadınlar.

  Eğitimli kadınlar, hemcinslerinin çalışmasından yana tutum sergilerken, eğitimsiz kadınlar ise çalışma hayatında kadının yer almasını desteklemiyor.


   
 2. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63
  Ce: Türk kadınlarının boşanma nedenleri...
  paylaşım için sağol:)
   
 3. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Ce: Türk kadınlarının boşanma nedenleri...
  paylaşım için saol sevgi abla
   
Türk kadınlarının boşanma nedenleri... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. işte en ilginç boşanma nedenleri

  işte en ilginç boşanma nedenleri

  işte en ilginç boşanma nedenleri İşte yatak ıslatmaktan cinsel doyuma, yemeğe idrar atmaktan tırnak kesmeye kadar en ilginç boşanma nedenleri... Boşanma konusunda aile mahkemelerince verilen ilginç kararlar, avukat Mehmet Şerif Sağıroğlu tarafından ‘Neden Boşandılar?’ adlı kitapta bir araya getirildi. Gerekçeler arasında kocanın yatağını ıslatmasından yemeğe tırnak atmaya kadar biri dizi...
 2. Popüler Boşanma Nedenleri

  Popüler Boşanma Nedenleri

  boşanma nedenleri istatistikleri boşanma sebepleri istatistikleri Boşanma istatistikleri dikkate alındığında aşağıdaki nedenler sıralanmış.Herkese mutlu evlilikler dilerken bir göz atmanızda fayda olduğunu düşündüğüm nedenler:) · Ekonomik nedenler, eşin işsiz kalması. · Aile büyükleri ile aynı evde oturma. · Aile büyüklerinin veya eşinin kadını hizmet etmesi gereken bir kişi olarak görmesi. ·...
 3. Türk kadınları ve ilkler

  Türk kadınları ve ilkler

  leyla gencer Bizim türk kadınlarımız öyle işlere imza atmışlar ki ; Türk Kadınları-İlkler buyrun Melekler.. Avukat: Süreyya Ağaoğlu Bakan: Türkan Akyol Büyükelçi: Filiz Dinçmen Çevirmen ve Roman Yazarı: Fatma Aliye Hanım Danıştay Başkanı: Fürüzan İkincioğulları Dekan: Nüzhet Gökdoğan Diş Hekimi: Ferdane Erbek Doktor: Safiye Ali Emniyet Müdürü: Feriha Sanerk Gazeteci: Elma Rıza Gök Bilimci:...
 4. Türk Medeni Kanunu’nda evlenme ve boşanmada kadınları koruyan hükümler

  Türk Medeni Kanunu’nda evlenme ve boşanmada kadınları koruyan hükümler

  Türk Medeni Kanunu’muzla (TMK) evlenme ve boşanmada kadınları koruyan pek çok hüküm bulunmaktadır. Artık kadınlarımız daha eşit haklara sahiptir. Bunlara kısaca değinmek gerekirse; Eşlerden her biri, ortak yaşamın devamı süresince ailenin sürekli ihtiyaçları için evlilik birliğini temsil eder (TMK. 188). Koca artık ailenin reisi değildir. Evlilik devam ettiği sürece ana ve baba velâyeti...
 5. Fiili ayrılık nedeniyle boşanma

  Fiili ayrılık nedeniyle boşanma

  Boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış bulunan davanın reddine karar verilmesi ve bu kararın kesinleştiği tarihten başlayarak üç yıl geçmesi hâlinde, her ne sebeple olursa olsun ortak hayat yeniden kurulamamışsa evlilik birliği temelden sarsılmış sayılır ve eşlerden birinin istemi üzerine boşanmaya karar verilir. Fiili ayrılık nedeniyle boşanma davasında gerekli koşullar;...

Sayfayı Paylaş