1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Türk kimya sektöründen rekor ihracat

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Türk kimya sektörünün, 2007'de bir önceki yıla göre ihracatını yüzde 19,24 oranında artırarak 10 milyar 452 milyon dolara çıkardığı bildirildi.
  İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kimya sanayinin temel olarak deterjan, gübre, ilaç kimyasalları, boya, vernik, elyaf üretimi, tarım kimyasalları, yardımcı kimyasallar, birincil formdaki plastikler ve kauçuk tesisleri ile tüketici ürünleri ve hammaddelerin üretimini içerdiğini belirtti.

  Günümüzde gelişmişliğin göstergelerinden biri olarak kabul edilen kimya endüstrisinin, hayatın her alanında ağırlığını hissettirdiğini ifade eden Akyüz, ülkelerin kalkınmasında önemli bir rol üstlenen sektörün Türkiye'de istikrarlı büyümesini sürdürdüğünü söyledi.

  SEKTÖRÜN DIŞ TİCARET HACMİ

  Akyüz, sektörün, 10,4 milyar dolar ihracat ve 56,1 milyar dolar ithalat ile 66,5 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmine sahip olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:
  “2007 yılını oldukça iyi geçiren sektörümüz, Türkiye ekonomisinin lokomotiflerinden biri olduğunu kanıtladı. Türk kimyevi maddeler ve mamulleri sektörünün 2007 yılı toplam üretimi yaklaşık 50 milyar dolar düzeyine ulaştı. Böylece sektörün gerek iç gerekse dış pazarlardaki stratejik rolü artmış oldu. Sektörümüz, 2007'de rekor düzeyde ihracat gerçekleştirdi ve ihracatını yüzde 19,24 oranında artırarak 10 milyar 452 milyon dolara çıkardı. 2002 yılında 2,6 milyar seviyesinde olan kimya sektörü ihracatı 2007 yılında neredeyse dört katına çıktı. Kimya sektörünün Türkiye ihracatı içindeki payı da hızla artıyor. Türkiye ekonomisinin adeta lokomotifi haline gelen sektörümüz, geçtiğimiz yıl ülke ihracatının yüzde 10'unu gerçekleştirdi. 2008 yılında ihracatımızı 12 milyar düzeyine çıkarmayı istiyoruz. 2023 yılı hedefimiz ise ihracatımızın 80 milyar dolara yükselmesi. Firmalarımızdan ve yüz binlerce çalışanından aldığımız güçle bu hedefe ulaşacağımıza inanıyorum.”

  TÜRKİYE'NİN KİMYA İHRACATINDA BAŞI AB ÇEKİYOR

  Kimya sektörünün ihracatında ilk sırayı AB ülkelerinin aldığını dile getiren Akyüz, bu ülkelere yapılan kimyevi madde ihracatının 2007'de 3,73 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

  Akyüz, Türk kimya sektörünün dolar bazında en çok ihracat yaptığı ülkelerin sırasıyla İtalya, Almanya, Rusya, ABD, Yunanistan, Romanya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Ukrayna, Bulgaristan ve KKTC olduğunu kaydetti.

  AA
   
Türk kimya sektöründen rekor ihracat konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Türk rekorları

  Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Türk rekorları

  guinness rekorlar kitabı rekorlar kitabına girenler gines kitabı oku guinness oku kitabındaki Guiness Rekorlar Kitabı’na resmen kabul edilen rekorlar şunlar Adana’da Güney Rotary Kulübü tarafından gerçekleştirilen ‘dünyanın en uzun çamaşır ipine asılan en fazla çamaşır: 33 bin 81 metre çamaşır ipi üzerine 42 bin 300 parça çamaşırın asılması (16 Mayıs 2004). Türk Hava Kurumu...
 2. Türk Guinnes Rekorları

  Türk Guinnes Rekorları

  * Kişi başına ekmek tüketiminde dünya birinciliği (Kişi başına 199.6 kilogram) * Hakan Şükür'ün, Dünya Kupası'nda 11'nci saniyede attığı en hızlı gol (29 Haziran 2002) * 81 sessiz harften oluşan bir Kafkas dilini dünyada tek konuşan kişi, Tevfik Esenç (1992 yılında öldü.) * Selçuk- Efes'te 20 bin kişinin deve güreşi izlemesi. * 150 mm boyutunda dünyanın en büyük mikrop fosilinin...
 3. ihracat

  ihracat

  Bir kişinin rüyada kendisini ihracat yaparken görmesi, rüyayı görenin çok arzulu ve aşırı istekli bir kimse olduğunu Bu özelliğinin etrafındaki insanlara zarar verdiğini ve çevresindekileri kaybetmek üzere olduğunu ifade eder.
 4. İhracatta yeni rekor

  İhracatta yeni rekor

  Mayıs ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 34.48 artışla 12 milyar 281 milyar dolar olarak gerçekleşti ve bugüne kadarki en yüksek aylık seviyeye ulaştı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı Ardahan Halk Eğitim Merkezi’nde Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in katılımlı ile Mayıs ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Bu yılın ilk beş ayında ihracat yüzde 36.36 artışla 55...
 5. Almanya'da ihracat rekor düzeyde düştü

  Almanya'da ihracat rekor düzeyde düştü

  Dünyanın en büyük ihracatçısı Almanya'da şubat ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23,1 düştü. Federal İstatistik Ofisinden yapılan açıklamada, şubat ayında 64,8 milyar avro ihracat yapıldığı bildirildi. Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,4 düşen ithalat da toplam 56,2 milyar avro oldu. Almanya'nın 27 ülkeli Avrupa Birliği'ne yaptığı ihracat yüzde 24,4, AB...

Sayfayı Paylaş