1. ρємвє_мєℓєк

  ρємвє_мєℓєк Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.624
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bursa

  TÜRK paraları yine değişiyor

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında ρємвє_мєℓєк tarafından paylaşıldı.

  eski banknotlar Paralar yine değişiyor
  [​IMG]2009 başından itibaren dolaşıma çıkacak "yeni" ibaresi kaldırılmış "Türk Lirası" banknotlar, Eylül sonu Ekim başı kamuoyuna tanıtılacak.

  "Yeni" ibaresi yer almayacak banknotları tanıtmak amacıyla bir firmayla anlaşma imzalayan Merkez Bankası, firmanın gerekli dokümanları toparladığını bildirdi.


  Paradan 6 sıfır atılmasıyla kullanılmaya başlanan Yeni Türk Lirası'ndan üç yıl aradan sonra, yenhiden TL'ye dönülüyor. 2005 yılında altı sıfırın atılmasıyla birlikte tedavüldeki paraların karışmaması amacıyla “Yeni” ibaresi eklenen Türk Lirası özüne dönüyor. 2009 yılında "Türk Lirası" olarak piyasaya sürülecek olan banknotların tanıtımı için ise Merkez Bankası'nın çalışmaları hızla devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bir firma ile kampanya anlaşması imzalayan Merkez Bankası, firmanın çalışmaları sürdürdüğünü kaydetti. Merkez Bankası, banknotların Eylül sonu Ekim başı kamuoyuna tanıtmayı planlıyor.
  [​IMG]Halen dolaşımda bulunan Yeni Türk Lirası banknotlar ise 1 Ocak 2010 tarihinde dolaşımdan kaldırılacak. 2009 yılında Yeni Türk Lirası banknotlar ile Türk Lirası banknotlar bir yıl süreyle birlikte dolaşımda kalacak. Yeni Türk Lirası banknotlar için 1 Ocak 2010 tarihinde işlemeye başlayacak olan 10 yıllık zaman aşımı süresi 31 Aralık 2019 gününe kadar devam edecek. 10 yıllık zamanaşımı süresince bu banknotlar Merkez Bankası ve Ziraat Bankası şubelerinde değiştirilecek, 1 Ocak 2020 gününden itibaren ise değerlerini tamamen yitirecek.

  Yeni Türk Lirası banknot ve madeni paralar, 1 Ocak 2005 tarihinde tedavüle çıkarılmış o dönemde tedavülde bulunan Türk Lirası banknot ve madeni paralar 2005 yılı boyunca Yeni Türk Lirası banknot ve madeni paralarla birlikte geçerli olmuştu. 2006 yılında ise Türk Lirası dolaşımdan kaldırılmıştı.
   
TÜRK paraları yine değişiyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Türk Tiyatrocularımız - V-Y

  Türk Tiyatrocularımız - V-Y

  Vasfi Rıza Zobu, (d. 5 Aralık 1902, İstanbul – ö. 23 Kasım 1992, İstanbul). Tiyatro ve sinema sanatçısı. Beyazıt Rüştiyesi`nin ardından Alman Ticaret Mektebi'ni bitirdi. Daha sonra, iki yıl Güzel Sanatlar Akademisi'ne devam etti. 1917 yılında Darülbedayi Tiyatro Okulu'na, 1923'de ise sahneye çıkmaya başladı. Şehir Tiyatroları'nda oyuncu, yönetmen ve yönetici olarak uzun yıllar görev yaptı....
 2. Geçmişte Kullanılan Türk Paraları

  Geçmişte Kullanılan Türk Paraları

  geçmişte kullanılan eşyalar geçmişte kullanılan paraların özellikleri geçmişteki paraların özellikleri paranın ve günümüzde paralar Nominal Değeri 15 Yeni Türk Lirası Metal 24 Ayar Altın Çap 13,92 mm Ağırlık 1,24 gr. Baskı Özelliği Proof Kenar Tırtıllı Maximum Baskı 2000 Sanatçı Nesrin ------------------------------------------------------------------------- Kültür Varlıkları...
 3. Eski Paralar - Kullandığımız Türk Paraları

  Eski Paralar - Kullandığımız Türk Paraları

  eski paralar türk paraları eski paralar hakkında bilgi türklerin kullandığı eskiden şimdiye kadar hangi kullandık
 4. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin ismi değişiyor

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin ismi değişiyor

  hanımlar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin ismi değişiyor acaba yeni adı ne olacak bilen var mı?

Sayfayı Paylaş