1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Türk Sinema Tarihinin EN İYİ 10 FİLMİ

  Konu, 'Sinema & Tiyatro' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Türk sinemasının ödüllere boğulan 10 filmi sinemaseverler tarafından belirlendi.
  1- Uzak (2002) - Nuri Bilge Ceylan

  Hayallerini gerçekleştirmek için İstanbul`a gelen Yusuf, uzaklara gitmeyi düşleyen fotoğrafçı akrabası Mahmut`un yanına yerleşir. Mahmut ise Yusuf`u hoş karşılamamıştır. Nuri Bilge Ceylan, bu filmiyle Cannes Film Festivali dahil olmak üzere birçok festivalden ödülle dönmüş, adını geniş kitlelere duyurmuştu.

  2- Gelin (1973) - Ömer Lütfi Akad

  Ömer Lütfi Akad’ın üçlemesinin ilk filmi olan Gelin’de Yozgat’tan İstanbul’a göçen bir ailenin dramı anlatılır.


  3- Susuz Yaz (1963) - Metin Erksan
  Türk sinema tarihinde uluslararası ödül alan ilk film olan Susuz Yaz, Ege kıyılarında yaşayan ve yaşamının bir bölümü tütüncülükle geçen çiftçilerin hikayesini anlatır.

  4-Anayurt Oteli (1987) - Ömer Kavur

  Yusuf Atılgan'ın romanından uyarlanan ruhbilimsel ayrıntılarla destekli çarpıcı bir "iç dünya” filmi. İstasyon yakınlarındaki babadan kalma on dört odalı, eski bir konaktan bozma otele gecikmeli Ankara treniyle gizemli bir kadın gelir. Otelin katibi ve sahibi Zebercet, bir gece kalıp giden meçhul kadını bekler durur.

  5-Selvi boylum al yazmalım (1977) - Atıf Yılmaz

  Selvi Boylum Al Yazmalım, Atıf Yılmaz tarafından yönetilen, başrollerinde Kadir İnanır ve Türkan Şoray'ın oynadığı, 1977 tarihli film. Türk sinemasının başyapıtlarından biri olarak sayılmaktadır.

  6-Masumiyet (1997) - Zeki Demirkubuz

  Güçlü bir hayat kadını olan Uğur, hayat kadınına saplantılı bir adam olan Bekir ve hapisten yeni çıkmış amaçsız biri olan Yusuf ve annesinin hamileyken yediği dayaktan dolayı sağır ve dilsiz doğan Çilem etrafında gelişen sıradan olaylar.

  7-Muhsin Bey (1987) - Yavuz Turgul

  Film; prensiplerine bağlı eski bir müzik yapımcısı olan Muhsin Bey ve şöhret olmak isteyen Ali Nazik ismindeki saf delikanlının basit macerası olarak başlayıp, Muhsin Bey'in yaşam ve onur mücadelesine dönüşen olayları konu almaktadır.

  8-Yol (1982) - Yılmaz Güney-Şerif Gören

  Sıkı yönetimin en acılı günlerinde İmralı Yarı Açık Cezaevi'nden verilen izinle köylerine, evlerine gitmek isteyen beş mahkumun yolda yaşadıkları zorluklar ve insan hayatlarının dramı çok başarılı bir anlatımla sunuluyor.

  9-Sürü (1978) - Zeki Ökten

  Bir aşiretin kırsal alandan büyük kente geçişini ve giderek çöküşünü zengin ayrıntılarla veren destansı epik deneme.

  10-Umut (1970) - Yılmaz Güney

  Siyah-beyaz olarak çekilen filmde, faytonculuk yaparak yaşamını kazanmaya çalışan Cabbar'ın ve ailesinin içine düştüğü çıkmazlar kurtulmaya çalışması anlatılır. Atı bir arabanın çarpması sonucu ölen Cabbar, ailesini geçindirmek için emeğiyle çalışarak para kazanamayacağını düşünerek, kestirme bir yol aramaya başlar. Aldığı Milli Piyango biletine de ikramiye çıkmayınca, bu kez defineci olmaya karar verir.


   
Türk Sinema Tarihinin EN İYİ 10 FİLMİ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. En İyi 10 Korku Filmi Burada

  En İyi 10 Korku Filmi Burada

  BÜTÜN ZAMANLARIN EN İYİ KORKU FİLMLERİ Amerikalı film ve televizyon yönetmeni, yapımcısı ve senaristi William Friedkin'in "Şeytan" (1973) filmi tüm zamanların en iyi korku filmi seçildi. HMV şirketinin yaptığı kamuoyu yoklamasına göre, "Şeytan" geçen yıl olduğu gibi bu yıl da tüm zamanların en iyi korku filmi olarak gösterildi. İşte listede ilk 10....
 2. Türk sinema tarihinin en iyi 10 filmi

  Türk sinema tarihinin en iyi 10 filmi

  1- Uzak (2002) - Nuri Bilge Ceylan Hayallerini gerçekleştirmek için İstanbul`a gelen Yusuf, uzaklara gitmeyi düşleyen fotoğrafçı akrabası Mahmut`un yanına yerleşir. Mahmut ise Yusuf`u hoş karşılamamıştır. Nuri Bilge Ceylan, bu filmiyle Cannes Film Festivali dahil olmak üzere birçok festivalden ödülle dönmüş, adını geniş kitlelere duyurmuştu. 2- Gelin (1973) - Ömer Lütfi Akad Ömer...
 3. Türk Sinema Tarihi

  Türk Sinema Tarihi

  Türkiye’de ilk film gösterimi Bertrand adlı bir Fransızın II.Abdülhamit zamanında 1896’da Saray’da yaptığı gösterimler ile başlamıştır. Daha sonraları Fransız firması Pathe’nin temsilcisi Romanya uyruklu Sigmund Weinberg’in yardımlarıyla Beyoğlu yakınlarında halka film gösterilmiştir. Bu filmler genellikle kısa metrajlı belge ve güldürü filmleriydiler. Weinberg halkın sinemaya gösterdiği...
 4. Türk Sinema Tarihinin En Pahalı Filmi: Fetih 1453

  Türk Sinema Tarihinin En Pahalı Filmi: Fetih 1453

  türk sinema tarihi, en pahalı film, hangisi, fetih 1453, çekiliyor, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Türk sinema tarihinin 94 yıllık geçmişinde çekilen en pahalı film olan ''Fetih 1453''ün çekimleri devam ediyor. Bu dev bütçeli , Ayşe Germen’le birlikte ortak yapımcısı olan Faruk Aksoy’un yönettiği filmde başrolleri ,Devrin Evin, İbrahim Çelikkol, Dilek Serbest,...
 5. En İyi 10 Aile Filmi Buyrun...

  En İyi 10 Aile Filmi Buyrun...

  en iyi aile filmleri aile filmleri en iyi filmler Sevgili melekler, özellikle haftasonları evde sinema keyfi yaşamak isteyenler için harika bir listeyle karşınızdayız. Elele dergisi ailecek seyredilebilecek en iyi 10 filmi seçmiş. Şimdi o filmleri bve kısaca konularını sizlerle paylaşıyoruz... Aşk Yenİden Gösterime girdiği dönemde eleştirmenlerden yüksek not almasa da, ‘Aşk Yeniden’...

Sayfayı Paylaş