1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Türk turiste vize kalktı mı?

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Yalnız aktif hizmet sunanların değil pasif hizmet alacakların da vizesiz seyahat edebileceğine karar verildi. Almanya’da Berlin İdari Mahkemesi, nakliye şoförleri gibi yalnız aktif hizmet sunanların değil ’pasif hizmet’ alacakların da vizesiz seyahat edebileceğine karar verdi. Kararın Türk turistlere de vize muafiyeti getirdiği öne sürülüyor.

  Berlin İdari Mahkemesi’nin 25 Şubat 2009 tarihli hükmünde, Avrupa Adalet Divanı’nın (ABAD) Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat etmeleriyle ilgili kararının "pasif hizmet" almak isteyen Türk vatandaşları için de geçerli olacağı bildirildi. Alman mahkemesinin "pasif hizmet" alanını tanımlamaması nedeniyle, Türk turistlerin Almanya’ya vizesiz seyahat edip edemeyecekleri konusunda herhangi resmi hüküm yok. Sol Parti Federal meclis milletvekili Sevim Dağdelen ise, mahkemenin kararı doğrultusunda turist olarak seyahat etmek istediklerini kanıtlayanların vizeden muaf olmaları gerektiğini söyledi.

  Alman Federal İçişleri Bakanlığı, ABAD’ın Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat etmeleriyle ilgili kararının yalnız "aktif hizmet" sunacak Türk nakliye şirketlerinde çalışan TIR şoförleriyle ilgili olduğunu ve başka hangi alanların bunun kapsamına gireceğini titiz bir şekilde incelediklerini açıklamıştı.

  Regensburg İdare Mahkeme yargıcı Dr. Cornelia Mielitz da İçişleri Bakanı Peter Altmaier’in "Seyahat amaçlı gelen vize almak zorunda" açıklamasının tersine Türk turistlerden vize istenemeyeceğini belirtti. Mielitz, aile birleşiminde istenen Almanca şartının da geçerli olmayacağını vurguladı. Alman yargıç, Alman temsilciliklerin Türklerden turist vizesi istemesi durumunda yasaları ihlal edecekleri uyarısında bulundu ve vize talep eden dış temsilciliklerin Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki I ZPAss EWG-TR anlaşmasının 41’inci maddesine aykırı hareket etmiş olacaklarını vurguladı.

  'VİZESIZ SEYAHAT REDDEDİLİRSE DAVA AÇILSIN’

  Avukat Memet Kılıç: Berlin İdare Mahkemesi, hizmetin pasif dolaşımının (hizmetten yararlanma özgürlüğü) vizeden muaf olduğunu onaylıyor. Bu durum, aslında 2000 yılından bu yana Avrupa Adalet Divanı kararıyla sabittir. Sadece Almanya’nın ve Türkiye’nin bu kararları doğru yorumlamak istememeleri veya yorumlayamamaları nedeniyle vatandaşlar bugüne kadar mağdur olmuşlardır. Vatandaşlarımız şimdi, turist vizesi almadan Almanya’ya turistik amaçla geleceklerini, Alman konsolosluklarına onaylatsınlar. Bu talep reddedilirse, dava açsınlar.

  Bizim görüşümüze göre, Türk vatandaşlarına uygulanan vize zorunluluğu tamamen hukuksuz olmakla birlikte, bu mahkeme kararı ışığında, haklarını tehlikeye atmamak için Almanya’ya ziyaret amaçlarının akraba ziyareti değil, turistik olması önem kazanmaktadır.
   
Türk turiste vize kalktı mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Vize

  Vize

  Yurt dışı gezisi için vize almak genişliğe ulaşmaya, salih kimse için Cennete gitmeye delalet eder.Rüyada vize alındığını görmek, yakın bir dostunuzun yardımı sayesinde içinde bulunduğunuz sıkıntıdan artık kurtulacağınıza işarettir. Rüyada vize almak , yakın bir iyi arkadaşınızın desteği sayesinde içinde bulunduğunuz zor durumdan sıyrılacağınıza yorumlanır. Rüyada pasaporta basılan vize,...
 2. Hz. Mevlana gelince Babası ayağı kalktı mı?

  Hz. Mevlana gelince Babası ayağı kalktı mı?

  mevlananın babasının mezarı mevlananın babasının ayaktaki mezarı mevlana hz kabri Mevlânâ'nın babası Sultanü'l-Ûlema Bahaeddin Veled 12 Ocak 1231 tarihinde Hakk'a yürüdü. Sağlığında "Benim ve benim çocuklarımın ve onların evlat ve ahfadının mezarları burada olacaktır."1 sözleri üzerine o günlerde Sultanların gül bahçesi olan bugünkü yerine defnedildi. Mesnevîsinde; "MEZARIN...
 3. Sınavsız geçiş kalktı mı

  Sınavsız geçiş kalktı mı

  Arkadaşlarım dikey geçiş kalktı mı bununla ilgili bir bilgisi olan varsa paylaşırsa iyi olur
 4. Ukrayna ya vize kakıyor mu kalkacak mı kızlar

  Ukrayna ya vize kakıyor mu kalkacak mı kızlar

  Ya kızlar ukrayna yı görmek istiyorum bi kaç arkadaşımız vize kalkacak demişti. Tam olarak vize ne zaman kalkacak yada vize olayı kalkacak mı kalkıyor mu bununla ilgili bir haber yada duyumunuz var mı teşekkür ediyorum.
 5. Moldova İle Aramızda Vize Kalktı

  Moldova İle Aramızda Vize Kalktı

  Bu sayfa; Moldova İle Aramızda Vize Kalktı haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, yapılan anlaşmayla Türkiye ile Moldova arasındaki vize kalktı. Artık iki ülke arasında yolculuklar vizesiz gerçekleştirilecek. Türkiye ile Moldova arasında vizelerin kaldırılmasına ilişkin anlaşma Bakanlar Kurulutarafından onaylandı. Ankara'da 1 Kasım 2012'de imzalanan "Türkiye...

Sayfayı Paylaş