1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Türk yetkililer ön rapora tepkili

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Sivil Havacılık, TALPA ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, düşen THY uçağıyla ilgili ön raporu değerlendirdi. Ulaştırma Bakanlığına bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Pieter Van Vollenhoven'in kazanın nedenlerine ilişkin basın toplantısı düzenlediği hatırlatılarak, yapılan değerlendirme ve açıklamaların bir ön bilgi mahiyetinde olduğu ve incelemelere devam edileceğinin beyan edildiği anlatıldı.

  Açıklamada, şunlar kaydedildi:

  ''Yapılan açıklamalar ve sorulara verilen cevaplar, kazanın oluş nedenlerine açıklık getirmekten ve bir kanaat oluşturmaktan uzaktır.

  Açıklamaların ağırlıklı olarak kazanın oluşuma etki eden imalatçı firma, hava trafik hizmetleri, havaalanı ve meteorolojik şartlar, pilotlar ile uçak ve sistemleri gibi muhtemel bulgu ve unsurların tespiti ve bunlara ilişkin yorumlardan ibaret olduğu anlaşılmaktadır.


  Kazanın gerçek oluş nedeni henüz belirlenememiştir. İmalatçı firma da dahil, henüz bilinmeyen çok boyutlu bir durumun söz konusu olduğu anlaşılmaktadır.
  İncelemeler Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce dikkatle takip edilmekte olup, elde edilecek bilgiler, değerlendirmeler ve tespitler kamuoyu ile paylaşılacaktır.''

  TALPA: BU BİR SONUÇ RAPORU DEĞİL

  Türkiye Havayolları Pilotları Derneği (TALPA) ise raporla ilgili olarak, “Bu bir sonuç raporu değil, incelemelerin devamı var. Yapılan spekülasyonları yok etmek için, ilk bulgularını açıkladılar” değerlendirmesini yaptı.

  TALPA Başkanı Kaptan Pilot Ali Ziya Yılmaz, "Ön bulgulara göre yapılan açıklamayı basından takip ettik. Bu sistemin daha önce 8 defa arıza yaptığı bulgusuna rastladıklarını, bunu inceleyeceklerini belirttiler. Boeing firmasına gerekli uyarılar yapılacak” dedi.

  Yetkililerin, yapılan spekülasyonları yok etmek için, ilk bulgularını açıkladıklarını belirten Yılmaz, mürettebata geç müdahale yapıldığı iddialarıyla ilgili olarak, “Yetkililer, 'kapı açıktı, içeriye girdik' şeklinde açıklama yaptı. Doktorların kokpite zamanında girdiğini açıkladılar” diye konuştu.

  TALPA İkinci Başkanı Mete Dane ise, kazanın ilk sonuç raporunun bugün açıklandığını ifade ederek, ön rapora göre sorunun radar altimetresinden kaynaklandığını söyledi. Dane, “Eldeki bulgulara göre uçuş Amsterdam'da alçak irtifaya kadar normal seyretmiştir. Uçağın sol taraftaki yükseklik ölçme sistemi, henüz bilinmeyen sebeple hatalı değer vermeye başlamıştır. Uçağın içindeki sistemler birbirleriyle bilgi alışverişi yaparlar. Hatalı değerler, inişi sağlayan sisteme de iletilmişti.

  Bununla birlikte uçak ani irtifa kaybına başlamıştır. Bu anormalliği fark eden pilotlar motor gücünü artırmaya çalışmışlardır. Uçağın yere teması tüm çabalara rağmen engellenememiştir. Olay, ön raporda bu şekilde belirtilmiştir. Bu söylediklerim, raporda yer alanlar. Bu değerlendirme, televizyonda dinlediğimiz ilk değerlendirmedir. Kazanın incelemesi devam ettikçe bilgiler daha da netleşecektir” diye konuştu.

  BAKAN YILDIRIM: BİRAZ DAHA SABREDELİM

  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Bizim arkadaşlarımız da kaza kırım ekibinde beraber çalışıyorlar. Onların da bu konuda görüşleri var. Biraz daha sabredelim, en sağlıklı açıklamayı yapacağız'' dedi.

  ''Açıklamanın, bir anlamda arızalı uçağından dolayı Boeing'e bir uyarı niteliğinde olduğunun ifade edildiğinin'' belirtilmesi üzerine Bakan Yıldırım, açıklamalardan da anlaşılacağı üzere kazanın çok boyutlu olduğunu kaydederek, ''Şimdiden 'öyle oldu, böyle oldu' demek, birine suç atma gayreti içerisinde olmak çok yanlış. Böyle bir şey yapamayız. Bütün yönleriyle her şey ortaya çıkacak. Artık bundan sonrasını uzmanlara bırakalım'' diye konuştu.


   
Türk yetkililer ön rapora tepkili konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Rapor:

  Rapor:

  Madde 19 - Baro başkanı, istemin ilanından önce, baroya bağlı avukatlardan birini adayın gerekli nitelikleri taşıyıp taşımadığını ve avukatlıkla birleşmiyen bir işle uğraşıp uğraşmadığını araştırarak bir rapor düzenlemek üzere görevlendirir. Görevlendirilen avukat, raporu en geç onbeş gün içinde baroya vermekle yükümlüdür
 2. İşte uçak kazasının ön raporu

  İşte uçak kazasının ön raporu

  Uçak kazasıyla ilgili çok şey söylendi çok şey konuşuldu! Hollanda makamları kazayla ilgili ön raporu açıkladı. Hollanda İçişleri Bakanı Guusje ter Horst, THY'nin İstanbul-Amsterdam seferini yaparken geçen çarşamba günü kaza yapan uçağına kurtarma ve ilk yardım müdahalesinin zamanında yapıldığını, olay yerine ulaşmada herhangi bir gecikme olmadığını bildirdi. İçişleri Bakanı ter Horst, kaza...
 3. Düşen helikopter hakkında ön rapor

  Düşen helikopter hakkında ön rapor

  BBP lideri Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin hayatını kaybettiği kazayla ilgili ön rapor açıklandı. Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanan ön raporun öne çıkan hususları şunlar: Helikopterin yakıtı 1 saat 20 dakika sürecek yolculuk için yeterliydi. Helikopter kalkıştan yaklaşık 25 dakika sonra, Kızılöz Köyü yakınlarındaki Kara Yakup Tepesi'nin kuzey yamacına çarparak düştü. Kaza...
 4. Avrupa Üniversiteler Birliğinden Türk Üniversiteleri Raporu

  Avrupa Üniversiteler Birliğinden Türk Üniversiteleri Raporu

  Arkadaşlar rapor uzun ama ilgilenenler için çok önemli bir kaynak diye düşünüyorum. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) Kurumsal Değerlendirme Programı (IEP) tarafından hazırlanan “Türkiye’de Yükseköğretim: Eğilimler, Sorunlar ve Fırsatlar” başlıklı raporunu, 27 Ekim 2008 tarihinde, Ankara Sheraton Hotel & Convention Center’da...
 5. Defne Joy Foster'in ön raporu açıklandı

  Defne Joy Foster'in ön raporu açıklandı

  Ani ölümüyle herkesi üzen Defne'nin Adli Tıp'tan ön raporu açıklanmış kızlar... Defne Joy Foster'ın ölüm nedeni 15 gün sonra netleşecek. İlk incelemelere göre Foster'ın kanında uyuşturucu madde çıkmadı... 2 Şubat'ta Kerem Altan'ın evinde hayatını kaybeden Defne Joy Foster'ın kesin ölüm nedeninin ortaya çıkartılması için Adli Tıp Kurumu'ndaki inceleme sürüyor. Akşam'ın haberine göre...

Sayfayı Paylaş