1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Turkcell 2 bin kişi alacak

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Turkcell'in CEO'su Süreyya Ciliv, Turkcell'in yatırımlara devam edeceğini ve yeni istihdam yaratacağını söyledi.
  Turkcell'in 2007 yıl sonu sonuçları, düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Toplantıda konuşan Ciliv, Turkcell'in 2007 yılında da büyümesinin sürdürdüğünü, şirketin net gelirinin önceki yıla göre yüzde 22 oranında artarak 8 milyar 187 milyon YTL'ye ulaştığını, net dönem karının ise yüzde 38'lik artışla 1 milyar 270 milyon YTL'den 1 milyar 759 milyon YTL'ye çıktığını bildirdi.


  Turkcell'in, geçen yıl Türkiye'de 3,6 milyon abone aldığını ifade eden Ciliv, 35,4 milyona ulaşan abonesiyle Avrupa'daki ilk üç operatörden biri olduğunu, bu yıl da ilk üçe gireceklerine inandıklarını söyledi. Ciliv, abone sayılarını yurt dışı iştiraklerinde de artırdıklarını bildirdi.


  2 BİN KİŞİ ALINACAK

  Turkcell'in büyüme stratejisine de değinen Ciliv, yeni iş modelleri, yeni bölgeler ve yeni teknolojilerle büyümek istediklerini ifade etti. Süreyya Ciliv, “Gözümüzü teknolojide batıya çevirdik” dedi. Turkcell'in Turkiye'ye yatırım yapmaya devam edeceğinin de altını çizen Ciliv, “Yatırımızı bu yıl ikiye katlayacağız. Bu yıl 800 milyon dolar yatırım yapacağız. İstihdamımızı yüzde 20 oranında artırarak 2 bin yeni çalışanla 12 bin kişiye ulaşacağız. Gençlere yatırıma önem veriyoruz” dedi.
  Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Ciliv, cep telefonu üzerinden internet hizmetinin fiyatına ilişkin bir soru üzerine, fiyatlardan kendisinin de rahatsız olduğunu, cep telefondan internete bağlanma ücretlerinin daha düşük olması gerektiğine inandığını söyledi. Ciliv, “Hızla o yöne yöneleceğiz. HSPA'da alınan verim 14 megabit seviyesinde. Bu yüzden daha az yatırım yapıp 70 misli verim almak da mümkün. Bu yüzden fiyatları ciddi olarak indirip paket fiyatlara geçmemiz lazım” şeklinde konuştu.
  Turkcell'in iletişim teknolojileri konusunda dünyanın en iyilerinden olduğunu ifade eden Ciliv, “Ben sadece Türkiye'de değil birçok büyük firmada çalıştım. Turkcell çalışanlarına ve iş ortaklarına çok güveniyorum. Dünyanın her yerine gidebiliriz. Oradaki operasyonlarını alırsak onları geliştirebileceğimize inanıyorum. Türk mühendislerine yüzde 100 güveniyorum. Burada bazı insanlar Turkcell'i küçük görüyorlar. Bu çok yanlış. Turkcell'in içinde çalışanlar, kendi konusunda dünyanın uzmanları” diye konuştu.


  3G İHALESİ BU SENE YAPILIR
  Süreyya Ciliv, 3G ihalesine ilişkin bir soruyu da şöyle cevaplandırdı:
  “Türkiye çok dinamik bir ülke. Türk iş adamlarının global dünyada rekabet etmesi önemli. Hayatımızın çok önemli parçası iletişim. Bu konuda ileriye bakarak iyimserim. Gerçekten kablosuz iletişimde data hızı son bir yılda bile bir patlama gösterdi. Bu patlamayı eminim ki Türkiye hükümeti de, Telekomünikasyon Kurumu da, diğer operatörler de görüyorlar. Türkiye bence hızlı bir şekilde yeni teknolojilere adaptasyona geçecek. Geçmişte bazı sıkıntılar oldu, ileriye bakıp doğru bilgileri paylaşmamız gerekiyor. 2008 yılında ihalenin olacağını tahmin ediyorum.”


  Turkcell'in numara taşınabilirliği sürecini 1 dakika bile geciktirmediğinin de altını çizen Ciliv, 3G ihalesinin şartnamesinin son maddesinin “ihaleyi kazananların numaralandırma ve numara taşınabilirliği konularında kurum düzenlemelerine uyacağı” yönünde olduğunu söyledi. Ciliv, “Biz bu ihaleye katılarak ve kazanarak kurumun bütün düzenlemelerine uyacağımızı belirttik. Biz bunu imzalamaya hazırdık, bir de üstüne büyük bir rakamla.. O yüzden yanlış bir algılama var. Rakiplerimiz sanki 'Turkcell numara taşınabilirliğini engelliyor' diye bir imaj yaratmak isteyebilir. 3G ihalesinin kabul etmekle numara taşınabilirliğini o tarihte kabul etmiş durumdaydık” diye konuştu.


  “DOĞU AVRUPA'DA BAZI ÜLKELERİ DEĞERLENDİRİYORUZ”

  Turkcell'in kendi uzmanlığı ve tecrübeleri konusunda çok iddialı olduğunu ifade eden Ciliv, başka ülkelerde yatırımlar konusundaki bir soru üzerine, şunları kaydetti:
  “Bu yüzden dünyanın gelişmiş ülkeleri de dahil en iyi pazarlara gitsek, bir şey alsak bence en iyi şekilde idare edebiliriz. O yüzden o pazarlardan çekinmiyoruz. Hangilerinde en hızlı büyüme potansiyeli var ona bakıyoruz. İyi iş alanları arıyoruz. Doğu Avrupa'da da bazı ülkeleri değerlendiriyoruz. Değişik ülkeleri de değerlendiriyoruz.
  Suriye ile ilgileniyoruz, oradaki görüşmeler devam ediyor. Mart ayı içinde sonuçlanacağını tahmin ediyorum. Turkcell daha hazırlıklı gittiği için daha başarılı olacağımıza inanıyorum. İşi baştan kaybetmemek önemli. Doğru fiyattan almak çok önemli. Oradaki disiplinimizi kaybetmeyeceğiz. Doğu Avrupa gibi kendimize daha yakın olan ülkelerdeki fırsatları daha ciddiye alıyoruz ve odaklanıyoruz. İlgilendiğimiz, takip ettiğimiz şirketler var ama bunları söylemek için henüz erken.”  Hürriyet


   
Turkcell 2 bin kişi alacak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Vakıfbank bin bankacı alacak

  Vakıfbank bin bankacı alacak

  Türkiye Vakıflar Bankası (Vakıfbank), yıl sonuna kadar 100 yeni şube açarak, bin personel işe alacak. Vakıfbank’ın Kayseri’deki altıncı, Türkiye genelindeki 384. şubesi Sivas Caddesi Aşık Veysel Bulvarı’nda hizmete açıldı. Açılış törenine katılan Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Feyzi Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıl sonuna kadar ülke genelinde 100 civarında şube...
 2. bin kişi toplanmış...

  bin kişi toplanmış...

  ‘Bin kişi toplanmıştı’ Görgü tanıklarından öğretmen Ramazan Ekici, saat 21.45 sıralarında olay yerine yakın olan evinin balkonunda oturduğunu, bu sırada büyük bir gürültü duyduğunu, insanların patlamanın olduğu telefon kulübelerine doğru koştuğunu, yaklaşık 8-10 dakika sonra da daha şiddetli bir patlama duyduğunu anlattı. Son patlamanın, olay yerine yaklaşık 20-30 metre uzaklıkta...
 3. 11 bin kişi işsiz kalacak

  11 bin kişi işsiz kalacak

  Fransız otomotiv devi Peugeot-Citroen, bu yıl 11 bin kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. Fransa'nın en büyük otomotiv şirketi Peugeot-Citroen, işten çıkarmalara Fransa dışındaki fabrikalardan başlanacağını, istihdamdaki azalmanın gönüllülük esasına dayalı ve sözleşmelerin yenilenmemesi biçiminde olacağını açıkladı. Aynı zamanda Avrupa'nın ikinci büyük otomotiv şirketi olan...
 4. Macaristan'da 2 bin kişi işten çıkarıldı

  Macaristan'da 2 bin kişi işten çıkarıldı

  Macaristan'da küresel ekonomik kriz nedeniyle 2 bin kişi işten çıkarıldı. Macaristan İşkurumu yetkilileri, bu bölgede faaliyet gösteren 41 şirketin kendilerine başvurarak toplam 2 bin çalışanın işine son vereceklerini bildirdiklerini açıkladı. Macaristan'da işsizlik oranının en yüksek olduğu doğu bölgesindeki işsizlik, ülke geneli olan yüzde 8'in çok üstünde seyrederken, bu oran her geçen gün...
 5. 415 bin kişi işini kaybetti

  415 bin kişi işini kaybetti

  Yılbaşından bu yana bankacılık dışı özel sektörde 415 bin kişi işinden oldu. Küresel ekonomik kriz nedeniyle, yılbaşından bu yana, bankacılık dışı özel sektörde 415 bin kişi işini kaybetti. Finansal krizin reel ekonomiyi de vurduğuna en iyi örnek olarak kabul edilen bankacılık dışı özel sektördeki istihdam...

Sayfayı Paylaş