1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Turkcell'in ortağı Alfa AFM'ye ortak oldu

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Türkiye'de 41 yıldır faaliyet gösteren AFM sinemalarının yüzde 51.9'u 28.5 milyon dolara Rus Alfa grubuna ait Velios'a satıldı. AFM Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Akdemir, bir aile şirketi olan ve yüzde 38'i halka açık bulunan AFM'nin çoğunluk hissesini, alınan ortak kararla Velios şirketine devrettiklerini açıkladı.
  AFM'nin İstinyePark alışveriş merkezinde açılan yeni sinema kompleksi, AFM Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Akdemir'in katılımıyla gerçekleştirilen toplantıyla tanıtıldı.
  Akdemir, toplam değeri 55 milyon dolar olarak belirlenen AFM'nin yüzde 51.9 oranındaki hissesi için Velios'un 28 milyon 545 bin dolar ödeme yaptığını söyledi. Akdemir, şirkette kendisine ait yüzde 10'luk hisseyi satmadığını ancak, Velios ile bu hisseleri kapsayan bir 'Opsiyon Antlaşması'na imza atacaklarını kaydetti.


  'İsim değişikliği olmayacak'

  Akdemir, "Ben şirketteki yüzde 10'luk hissemi koruyacağım ve AFM'yi yönetmeye devam edeceğim. İsim değişikliğimiz olmayacak. AFM, bir Türk şirketi olarak kalacak" dedi.

  Akdemir, AFM'nin yılda ortalama yüzde 20 büyüme hızına ulaşmasını hedeflediklerini ifade etti. AFM'nin İstinyePark'ta açılan yeni sinema kompleksi hakında da bilgi veren Akdemir, kompleksin en gelişmiş 3 boyutlu sinema sistemi olan IMAXÆ DMR ve Sony'nin 4K dijital projektörünün bir arada yer aldığı dünyadaki sayılı sinema işletmelerinden, Türkiye'de ise tek sinema işletmesi olduğunu söyledi. AFM İstinyePark Sinema Kompleksi'nin 12 salonda toplam 2 bin 138 koltukla hizmet vereceğini belirten Akdemir, standart sinema salonlarında kullanılmakta olan 2K projektörlerden 4 kat daha net bir seyir keyfi sunan Sony 4K sayesinde, salonlarda spor karşılaşmaları ve yurtdışında gerçekleştirilen konserler gibi etkinliklerin de gösterilebileceğini söyledi.


  Üç teknoloji bir arada

  Akdemir, salonlarda "Yıldız Savaşları" serisinin yaratıcısı George Lucas'ın tasarladığı THX teknolojisinin de kullanılacağını belirtti. Dünyada ilk kez IMAXÆ DMR, Sony 4K ve THX teknolojilerinin aynı yerde kullanıldığına dikkat çeken Akdemir, "AFM, 183 sinema salonuna ulaştı" dedi.

  Alfa, Migros'a da talip

  Rusya'nın önde gelen bankacılık ve telekomünikasyon şirketi Alfa, Türkiye pazarına Turkcell'in yüzde 13.2 hissesini alarak girdi.
  Eylül ayında Migros'u satın almak istediğini açıklayan Alfa'nın bir üst düzey yetkilisi, Türkiye'de yeni yatırımlara hazırlandıklarını belirterek, yatırımlarının daha çok bankacılık, altyapı, perakende ve gayrimenkul alanlarında yoğunlaşacağını ifade etmişti.


   
Turkcell'in ortağı Alfa AFM'ye ortak oldu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ortak

  Ortak

  Kişinin rüyasında ortağını veya ortak olduğunu görmesi her türlü kısmet ve sıkıntısını paylaşacağına işaret eder.Rüyada ortak görmek, tek basma kalmaya ve islerin dagilmasina isaret eder.
 2. Turkcell'in ortağına sürpriz teklif

  Turkcell'in ortağına sürpriz teklif

  Turkcell'in ortaklarından TeliaSonera'ya bugün sürpriz bir teklif geldi. Financial Times'ın konuya yakın kaynaklardan elde ettiği bilgiye göre, dünya telekomünikasyon devi France Telecom, TeliaSonera'yı satın almak istiyor. France Telekom'un teklifi, TelaSonera'nın değeri 48.3 milyar dolar üzerinden hesaplanarak yapıldı. Teklif kabul edilirse France Telecom Teliasonera hissedarlarına 60-65...

Sayfayı Paylaş