Turkish kebap hamburgere karşı

  • Konbuyu başlatan KızılÖtesi
  • Başlangıç tarihi
Turkish kebap hamburgere karşı
Türkiye'de ilk restoranını 1986'da açan McDonald's'ın gelişiyle uluslararası marka rekabetiyle tanışan Türk kebapçıları, yurtdışında büyüme atağına geçiyor. Atina'nın ardından ikinci yurt dışı şubesini Brezilya'nın Sao Paulo' kentinde açan Köşebaşı, Brezilya'daki ikinci şubeyi açmaya hazırlanıyor. Köşebaşı, yeni büyüme alanını körfez bölgesi ve Almanya olarak belirledi. Tike de komşu ve çevre ülkelerde büyümeyi hedefliyor. Tike'nin ortaklarından Mehmet Ali Burduroğlu, "İtalya, mutfağı ve moda çizgisi sayesinde saygınlık kazanmıştır" diyerek bu atağın bütün sektörleri olumlu etkileyeceğini kaydetti.

BİNGÖL İMZA AŞAMASINDA

Yaklaşık 20 yıldır Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü görevlerinde bulunduğu Ziya Şark Sofrası'ndan ayrılarak, Ramazan Bingöl Et Lokantası adıyla kendi markasını oluşturan Ramazan Bingöl, ilk yurtdışı şubesini Suudi Arabistan'da açmayı planlıyor. Şu anda Giyimkent, Bayrampaşa ve Esenyurt şubeleriyle faaliyet gösteren Bingöl, Cidde'de Suudi bir yatırımcıyla ortaklaşa açılacak şube için avukatların sözleşme hazırladığını söyledi. Bingöl, 2 bin metrekare alandaki yatırımı Suudilerin yapacağını, kendilerinin sistem ve eğitim desteği vereceklerini söyledi. Londra'da 5 şubesi bulunan Sofra'nın hedefi ise öğrencilerin de gidebileceği, göze ve ruha hitap eden yeni konseptler oluşturmak.

Hedef Londra'da çoğalmak

Londra'da kurduğu Sofra adlı işletmeyle Türk mutfağının İngiltere'deki marka temsilcilerinden olan Hüseyin Özer, üst gelir grubuna hitap eden Sofra'nın Londra'da 5 şubesi bulunduğunu söyledi. "Bu zincirin büyüklüğü bu kadar oluyor, daha fazla büyümüyor" diyen Hüseyin Özer, hızlı büyüyecek yeni bir konsept üzerinde çalıştıklarını kaydetti. Özer, "Öğrencilerin de gelebileceği, keseye, göze ve ruha da hitap edecek bir konsept üzerinde çalışıyoruz. Yine Türk yemekleri olacak. Esas hedef çoğalabilmesi, ancak franchise vermeyeceğim" dedi.

Hedefler büyüdü

Yurt içinde toplam 12 şubesi olan Köşebaşı'nın hedefi Brezilya'da ikinci şubeyi açmak. Yunanistan'da iki, İsrail ve Kıbrıs'ta birer şubesi olan Tike'nin hedefi ise Kiev'de şube açmak. İlk yurt dışı yatırımını Suudi Arabistan'a yapacak olan Ramazan Bingöl Et Lokantası ise önümüzdeki yıllarda Dubai, New York ve Londra'da şube açmayı planlıyor.


haber7.com
 
Üst