1. suskun_gız

  suskun_gız Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.356
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir

  TÜrkİye’ye ÖzgÜ Hayvan Irklari

  Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında suskun_gız tarafından paylaşıldı.

  TÜRKİYE’YE ÖZGÜ HAYVAN IRKLARI
  Ülkemize özgü bir çok hayvan ırkı bulunmakta, ancak bunların pek çoğugereken ilgiyi görmemektedir. Bu yüzden bazı ırklar gittikçemelezleşmekte ve ırk özelliklerini kaybetmektedir.

  KEDİ IRKLARI:

  Ankara Kedisi
  Ankara’dan köken alan bu kediler yurtdışında angora ismiyle de tanınır. Uzun tüylü kedilerin atası olarak kabul edilirler.


  Sahiplerine ve evlerine bağlı olan ankara kedileri zeki, meraklı vecana yakındırlar. İnsanlarla iyi anlaşırlar. Oyun oynamayı ve araştırmayapmayı çok severler.
  Tüy rengi beyaz, kahverengi ve sarıdır. Gözleri mavi, yeşil ve sarıdır.Kafaları orta büyüklükte, burunları uzundur. Vücutları uzun vezariftir. Kulakları uzun, dik ve uç kısımları tüylüdür. Tüyleri uzun veyumuşaktır. Kuyrukları da uzun tüylü ve kabarıktır. Yürürkenkuyruklarını yatay şekilde sırt hizasında tutarlar. Bu hareket tipikırk özellikleridir.

  Van Kedisi

  Van yöresine özgü bu kediler türkiye’de olduğu kadar dünyada da ilgigörmektedir. Ancak bilinçsizce melezleştirilmeleri sebebiyle sonyıllarda nesli tükenme tehlikesi altındadır.

  Cana yakın,oyuncu ve çok zeki kedilerdir. Başka bir ilginç özelliği de suyu sevmesidir. Suyla oynar. Hatta yüzebilir.

  Van kedisi, uzun olmayan, üçgen şeklinde bir kafa yapısına sahiptir.Elmacık kemikleri de çıkıktır. Boynu kısa ve kalındır. Kulaklarıgeniştir. Burnu ve patileri pembedir. Tüyleri uzun, vucüdu iri kemiklive kaslıdır. Tüy rengi beyazdır. Fakat baş ve kuyrukta sarı lekelergörülür. Van kedisi, bir gözünün mavi diğerinin sarı olmasıyla ünlüdür.Fakat her iki gözü de aynı renkte olabilir. Ergin canlı ağırlığı dişide3 kg, erkekte 3.5 kg civarındadır.

  KÖPEK IRKLARI:

  Akbaş
  Akbaş, güçlü bir koruma içgüdüsüne sahip olan koruma ve çobanköpeğidir. Sürüyü güdmekten çok korumakta görev alır. Zeki ve sakinyapısından dolayı kolay eğitilebilir. Fakat düşmanının karşısındasaldırgan,süratli ve çeviktir.

  Morfolojik özellikleri:

  Tüyleri çift katlıdır.uzun tüylerin yanında kısa ve daha sık olantüyler bulunur. Renk beyazdır. Kulak ve sırtta krem renk görülebilir.Burun ucu ve dudaklar kahverengi yada siyahtır. Tırnaklar, gri,kahverengi ya da beyazdır. Gözler kahverengi, kuyruk uzun, kulaklarüçgen şeklinde sarkıktır. Başı vücuduyla orantılı, iri ve basık, boyunorta uzunluktadır. Burun ince ve uzun, üst kısmı düzdür. Üst dudaksarkıktır. Göğüs geniş, kaslı ve derindir. Karın içe çekiktir. Kalça vebel dar gövde uzundur. Tetikte beklerken kuyruğu kalça üzerindekıvrılarak daire şeklini alır.

  Cidago yüksekliği: Erkeklerde 70-80 cm, dişilerde 65-75 cm’dir.

  Ergin canlı ağırlık: Erkeklerde 40-60 kg, dişilerde 35-45 kg’dır

  Ortalama yaşam süresi: 12 yıl

  Gelişimini tamamlama yaşı: 15 ay

  Kangal

  Kangallar dünyada büyük ilgi gören bir ırktır. Bu köpekler içindernekler kurulmuş, yarışmalar düzenlenmiştir. Ancak kendi ülkesindedaha az ilgi görmektedir.

  Zeki, cesur ve çevik olan kangallar aynı zamanda da inatçı olmalarınedeniyle eğitimde zorluk çıkarabilirler. Ancak sahiplerine çokbağlıdırlar. Ve çok iyi koruma köpeğidirler.

  Ağız-burun yapısı, kısa küt çene kuvvetlidir. Dudakları sarkıktır. Göz,kulak, ağız etrafı ve burun üstüne kadar siyahtır. Gözler küçük vekahverengidir. Kulaklar orta büyüklükte,üçgen ve sarkıktır. Boyun ortabüyüklükte, gövde ise kare şeklindedir. Göğüs derin, karın içeçekiktir. Bacaklar uzun, ön bacakları arkaya göre daha güçlüdür. Vücutrengi bozdur. Ergin canlı ağırlık : Erkeklerde 50-60kg, dişilerde 45-55kg

  Türk Tazısı

  Yerli av köpekleri, Türkiye’de tazı ya da Türk tazısı olarakadlandırılır. Görme yetisiyle avlanan bu ırk gazehound ya da greyhoundailesindendir. Atalarının St. Hurbert tazıları olduğu düşünülmektedir.İpeksi postu saluki’ye(iran tazısı) benzer. Gözlerinin ön plandaolmasıyla salukiden ayrılır. İyi bir bakımla salukiden daha büyükolabilir. Benekli tazı bu ırkın temsilcilerindendir. O, Türk tazısınınklasik örneğidir. Çeşitli tüy renklerine sahiptir.

  Türk tazısının coğrafi sınırları yoktur. Yani bölgesel bir ırkdeğildir. Türkiye’nin herhangi bir kırsal bölümünde bulunabilir.Genellikle sahipsiz, kırsal bölgelerde başıboş dolaşırlar ve kontrolsüzürerler. Bu yüzden birbirlerinden farklı şekil ve renklere sahiptirler.beyaz, kahverengi, siyah, krem, sarımtırak kahverengi olabilir. Başıboşdolaşan tazılar diğer sıradan sokak köpekleri gibi görünürler.

  Çatal Burun

  Çatalburun, Tarsus’ta yetiştirilen bir av köpeği ırkıdır. Rengi siyah,kahverengi-beyaz yada sadece kahverengidir. Gözler bal rengi,kahverengiya da siyah, burun ise siyah,ten rengi, kahverengidir.

  Kars Köpeği

  Kars köpeği, Türkiye’nin kuzey doğusuna özgü, temel işlevi sürü korumakolan kafkas dağ köpeklerine benzerlikler gösteren, güçlü, iyi bir vücutkonformasyonuna sahip, dikkatli, gereksiz saldırganlığı olmayan birguard köpeğidir.

  Bu köpeklerin yerleşim alanı Kars, Artvin, Ardahan, Ağrı ve Iğdırovalarıdır. Bu yöreler aynı zamanda Ermenistan ve Gürcistan’akomşudurlar. Kars köpeğinin bu yörede bulunan yerli köpeklerleCaucasian Ovcharka(kafkas dağ köpeği) ırkının melezlenmesi sonundaortaya çıktığı varsayılmaktadır.

  Genel Görünüm: kars köpekleri güçlü, iyi kas yapısına sahip, atletik,vücut yüksekliği ile uzunluğu simetrik, kare görünümlü vücut yapısınasahiptir. Kafaları geniş ve ayı kafasına benzer.

  Yükseklik: Ergin erkeklerde 63-71 cm, Ergin dişilerde 60-68 cm

  Vücut büyüklüğü: Ağırlık, iyi kaslı, kuvvetli bir görüntü verecek biçimde vücut büyüklüğü ile orantılıdır.

  Post: Dış koruma kılları ile alt post tabakasından oluşan çift katşeklindedir. Genellikle uzun kıllardan oluşur. Başka kıllar uzun, boyunbölgesindeki kıllar ise yele görünümündedir. Kuyruk kılları gür vedağınıktır.

  Renk: Bütün renkler ve renk kombinasyonları mevcuttur. Çoğunlukla kahverengi, siyah, krem, gri görülür.

  Vücut: Sırt geniş, düz ve kaslı. Bel kısa, geniş ve hafif kavislidir.Ön ayaklar dik ve kuvvetli, arka ayaklar dik ve birbirne paraleldir.

  Kuyruk: Bol kıllı, uzun ve genellikle ayaklara kadar uzanır. Sakinkenucu kıvrımlı ve aşağıda, alarm durumunda sırtta yuvarlak oluşturacakbiçimde yüksek tutuşludur.

  Hareket: Serbest, arka çeyrekten yönlendirilen kısa adımlarla hareket ederler.

  AT IRKLARI:
  Anadolu tipi

  Anadolu at tipleri, küçük ve yerden yapılıdırlar. Baş orta büyüklükte,alın geniş, bel kısa ve kuvvetlidir. Boyun orta uzunlukta, göğüs genişve derindir.cidago yüksekliği 130-140 cm.

  Anadolunun şartlarına çok iyi adapte olduğu için türk çiftçileri tarafından kullanılmaktadırlar.

  Uzun yayla tipi

  Bu at tipi, Sivas’la Malatya illeri arasında bulunan Uzun Yayla’danköken aldığı için bu ismi almıştır. Uzun yayla atlarının ataları,Rusya’dan gelen göçmenlerin beraberinde getirdikleri çerkez atlarıdır.Günümüzde bu atların sayısı oldukça azalmıştır.

  Anadolu tipine göre daha yüksek ve daha ağır bir cüsseye sahiptir. Başiri, burun koç görünümündedir. Omuzlarının dik olması nedeniyle yavaşyürürler. Dar göğüslülük ve sarkık karınlılık sıkça görülür.

  Çukurova tipiÇukurova tipi atlar, bir taraftan uzunyayla atının, diğer taraftan daarap atının genotipini taşırlar. Uzunyayla genotipini taşıyanların başıbüyük ve burnu koç görünümündedir. Cidago yüksekliği 140 cm yada dahafazladır. Arap atı genotipini taşıyanlarda ise cidago yüksekliği 130 cmcivarındadır. Baş ufak ve zarif, profil düzdür.

  Midilli
  Bu atlar poni grubundandır. Poniler çok küçük yapılı, 110-120 cm cidago yüksekliğine sahip hayvanlardır.

  Türkiye’de daha çok Ege Bölgesinde sahillerde ve adalardayetiştirilirler. Ponilerin küçük olanları spor ve zevk amaçlıyetiştirilirken, daha büyük yapılı olanları hafif binek ve yük hayvanıolarak kullanılırlar. Bu atlar küçük yapılı olmalarına rağmen, kötübakım ve beslenmeye karşı dayanıklı hayvanlardır.

  Malakan Atları

  Bu atların ataları, Rusya’dan Kars’a gelen göçmenlerin beraberlerindegetirdikleri atlardır. Cüsseleri iri, beden geniş ve derindir. İyi biriş hayvanıdır.

  Canik Atları

  Bu atların kökeni de Rusya’ya dayanmaktadır. Samsun ve Çarşambayöresinde yetiştirilmiştir. Baş orta büyüklükte, profil düz, boyun kısave bacaklar kuvvetlidir. Asabi mizaçları ve çevik hareketkabiliyetleriyle diğer yerli at ırklarından ayrılırlar.

  HOROZ IRKLARI:

  Denizli Horozu

  Ötüşüyle ünlü bu ırkın en ilginç özelliği, nefesi kesilinceye kadarötüp bazen de bu sırada baygınlık geçirerek sırt üstü yere düşmesidir.Ötüş süresi 25-30 saniye kadardır. Bu süre ötüşün başlamasındanitibaren ağzının açık kaldığı süreye göre hesaplanır.

  Bacakları koyu gri veya mor, ibik balta ibik şeklinde, kulakçık kırmızıveya siyah kirli beyaz, gözleri siyah ve sürmelidir. Canlı ağırlık3-3.5 kg’dır.

  Denizli horozları çeşitli özelliklerine göre sınıflandırılabilir.Renklerine göre: Al, siyah, kınalı, demirkır, pamukkır, kürklü. Vücutyapılarına göre yüksek boyun, sülün, küpeli. İbik şekillerine göregeniş ibik, dar ibik. Ses tonuna göre ise ince, davudi, kalın ses diyeayrılır.

  Gerze Horuzu
  Gerze horozu Sinop’a ait bir ırktır. Renkleri siyahtır. İbiklerikırmızı, çatallı ve boynuz gibidir.Gagası, incik, oynak deri ve pullarısiyah; beden derisi, kulak lobları beyazdır. Ayak ve mahmuzlarınınuzundur. Bu yüzden yemini çökerek yer. Bu da onu diğer ırklardan ayıranbir özelliktir.

  TAVŞAN IRKI:

  Ankara Tavşanı

  Angora tavşanı da denilen bu ırk, yününden iplik elde edilen tektavşandır. Yünü uzun, ince, yumuşak, parlak ve dokunmaya elverişlidir.Dünyada ankara tavşanı yetiştiriciliği ülkemizdekinden daha yaygındır.

  Vücut ağırlığına bağlı olarak Ankara tavşanından yılda elde edilen yünmiktarı, koyunun l kg. canlı ağırlığına karşılık alınabilen yününyaklaşık 4 katı kadardır. Bu yünün lifleri, düzgün ve ipeksi bir yapıyasahiptir. Genellikle % 10-20 oranında kuzu yünü veya sentetik liflerekarıştınIarak çeşitli giysilerin yapımında kullanılır. Boyanmamış safAnkara yünü kuvvetli elektromanyetik etkisi dolayısıyla romatizma,artrit gibi hastalıklara karşı terapik giysilerin üretiminde dekullanılmaktadır.

  KEÇİ IRKI:

  Tiftik Keçisi

  Orta asyadan anadoluya göç sırasında getirilmiş bir ırktır. Daha çokAnkarada bulunduğu için ankara keçisi olarak adlandırılır. Vücutörtüsü, gümüş renginde, ince, uzun, parlak tiftiklidir. Büyükboynuzları ince ve kısa kuyrukları vardır.

  Tiftik, gümüş beyazı rengi, parlaklığı, uzunluğu, elastik olması, nemçekmesi, ısıya dayanıklılığı, iyi boya alması ve diğer tekstil elyafıile karışabilmesi gibi özelliklerinden dolayı tekstil sanayiince tercihedilmektedir   
TÜrkİye’ye ÖzgÜ Hayvan Irklari konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. türkiye ye özgü hayvan ırkları

  türkiye ye özgü hayvan ırkları

  Ülkemize özgü bir çok hayvan ırkı bulunmakta, ancak bunların pek çoğu gereken ilgiyi görmemektedir. Bu yüzden bazı ırklar gittikçe melezleşmekte ve ırk özelliklerini kaybetmektedir.KEDİ IRKLARI:Ankara KedisiAnkara’dan köken alan bu kediler yurtdışında angora ismiyle de tanınır. Uzun tüylü kedilerin atası olarak kabul edilirler.Sahiplerine ve evlerine bağlı olan ankara kedileri zeki, meraklı ve...
 2. hayvan

  hayvan

  Hangi hayvanı gördünüz ise, o maddeye bakınız. (Mesela 'Keçi', 'Teke', 'Tavuk', 'At' vs.)Rüyada bir sürü hayvan görmek, aşıklar için çok mana yüklüdür ve bu rüya, yakında olacak düğünü haber verir. Rüyada bir sürü hayvan görmek, aşıklar için çok mana yüklüdür ve bu rüya, yakında olacak düğünü haber verir. Rüya görülen hayvanın anlamına göre yorumlanır.Rüyada aslan, kaplan, ayi gibi yirtici...
 3. Özgün

  Özgün

  19 Ekim 1979’da Eskişehir’de doğdum. Çalışan bir anne- babanın çocuğuydum. O zamanlar annem sekreter, babam memurmuş. Tek çocuk olarak büyüdüm… Hayatımdaki en önemli kişilerden biri dedem İlyas Küçükcan’dır. Dedem eğitimci ve yazardı. 8 yaşındayken Eskişehir Anadolu Üniversitesi Çocuk Korosu’na girdim. Daha o yaştayken bile tek hayalim konservatuvara gidebilmekti. Ancak babam bu konuya...
 4. Özgun

  Özgun

  Özgun İkinci albümü çıkardın...iki albüm arasındaki tepkileri bize değerlendirir misin ? İkinci albümümüz daha çok yeni. Kısa bir zaman önce marketlerde yerini aldı. İlk albümde bu kadar güzel işler yapmış olmak beni çok mutlu ediyor. İkinci albümde de buna benzer tepkileri alacağımı düşünüyorum. İkinci albümdeki farklılık ilk albüme göre daha pop bir albüm oldu. İlk...
 5. Özgün-Şeytan

  Özgün-Şeytan

  kırk canım olsa birini vermem sen deymezsindeyişmezsin seni sahibin sevsin hangimiz haklı dünyalar farklı bu alemde işim olmaz yaram kalbimde saklı bu gece kalbimi evde bıraktım ruhumu artık şeytana sattım seni sevmekle büyük hata yaptım elveda tatlım

Sayfayı Paylaş