1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Türkiye 19 Mayıs Gecesi Sallandı!..

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Kütahya 19 Mayıs Gecesi Sallandı!..
  kütahyada deprem, simav, 19 mayıs 2011, deprem korkuttu, istanbul sallandı, artçı sarsıntılar, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


  [​IMG]

  [​IMG]

  Sevgili melekler,
  Bu gece saat 23:15 civarında Kütahya-Simav yakınlarında 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
  Deprem İstanbul,Bursa,İzmir,Eskişehir,Yalova'dan da hissedildi.


  GÖRÜNTÜLER İÇİN TIKLAYIN..


  Bursa kent merkezinde ciddi manada hissedilen depremin ardından Bursalılar büyük panik yaşadı. Polis ve jandarma haber merkezleri, ilçelerle irtibat kurarak herhangi bir hasar olup olmadığını araştırdı. Kent merkezinde ise vatandaşlar kendilerini yeşil alanlara ve parklara attı. Deprem korkusunu daha önce Gölcük'te yaşayan ve yakınlarını kaybeden Nuray Ülker, gözyaşlarına boğularak çok korktuğunu söyledi. Kent merkezinde depremin ardından GSM hatları kilitlenirken, vatandaşlar yakınlarına ulaşamadı.
  Hava sıcaklığının gece 20 derece civarında olduğu Bursa'da deprem korkusu yaşayan vatandaşlar, parklarda geceleyeceklerini ve bir açıklama gelmesi halinde evlerine gireceklerini ifade etti.

  Nilüfer ilçesinde paniğe kapılan bir polis memuru, camdan atlayarak yaralandı. Yaralı polis memuru, Uludağ Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi altına alındı.


  Alınan bilgilere göre Kütahya'da bir bina yıkıldı.Boş olması can kaybını önledi..


  Boş binalar yıkıldı, binaların camları kırıldı

  Kütahya'nın Simav ilçesinde meydana gelen deprem sonrası ilk belirlemelere göre, ölen ya da yaralanan olmazken, üniversiteye ait boş durumdaki bina yıkıldı ve bazı binaların camları kırıldı.

  AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, art arda yaşanan sarsıntılardan sonra Simav ilçesine, Kütahya ve çevre ilçelerden ambulanslarla sağlık ekipleri gönderildi.

  İlk belirlemelere göre, ilçe merkezi, belde ve köylerde can kaybı bulunmuyor. Dumlupınar Üniversitesine (DPÜ) bağlı bir binanın yıkıldığı, ancak binada kimsenin bulunmadığı, bazı binaların camlarının kırıldığı öğrenildi.

  İlçe genelinde telefonların çalışmadığı, elektriklerin de kesildiği belirtildi.

  Edirne
  Edirne Valisi Gökhan Sözer, Kütahya'nın Simav ilçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem ile ilgili, "Edirne'de endişe edilecek bir durum yok" dedi.

  Vali Sözer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Simav'da meydana gelen depremin, Edirne'de de hissedildiğini söyledi.

  Depremi kendisinin hissetmediğini, ancak başta merkez ilçe olmak üzere Keşan, İpsala'da da hissedildiğini öğrendiğini ifade eden Sözer, "Edirne'de endişe edilecek bir durum yok. Vatandaşlarımız rahat olsunlar" dedi.

  Bu arada depremi hisseden bazı vatandaşlar oturdukları binaları, apartmanları terk ederek boş alanlarda beklemeye başladı.

  Yalova
  Bu arada, depremin hissedildiği Yalova'da da vatandaşlar evlerini terk ederek sokak ve caddelere çıktı.

  17 Ağustos 1999 tarihindeki Marmara Depremi'ni de yaşayan Yalova'da hissedilen sarsıntı nedeniyle paniğe kapılan bazı vatandaşlar sokaklarda bekliyor.

  AA muhabirinin yetkililerden edindiği bilgiye göre, deprem nedeniyle Yalova'da herhangi bir can veya mal kaybı yaşanmadı.

  Kocaeli
  Depremin hissedildiği Kocaeli'de evlerinden çıkan bazı vatandaşlar sokakta ya da otomobillerinde bir süre bekledi. Vatandaşların telefonla yakınlarına ulaşmaya çalıştıkları görüldü.

  Deprem sırasında panikle evlerinden çıktıkları için anahtarlarını içeride unatanların Kocaeli Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerine yardım istedikleri öğrenildi.

  Çanakkale
  Deprem sırasında Çanakkale'de herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığı bildirildi. Özellikle yüksek binalarda şiddetli şekilde hissedilen sarsıntının ardından vatandaşlar evlerinden dışarı çıktı.

  Çanakkale Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, telsiz anonsuyla ekipleri vatandaşlara yardımcı olmaları konusunda uyardı. Telsiz anonslarıyla ilçe merkezlerinden son duruma ilişkin bilgi alındı. Anonslarda, il genelinde şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk tespit edilmediği belirtildi.

  Bursa
  Bursa Valisi Şahabettin Harput, Simav'daki 5,9 büyüklüğündeki deprem nedeniyle, kentte herhangi bir olumsuzluğun söz konusu olmadığını bildirdi. Vali Harput, AA muhabirine yaptığı açıklamada, depremin vatandaşlarda paniğe neden olduğunu, ancak olumsuz bir haberin kendilerine ulaşmadığını söyledi.


  İzmir

  İzmir Valisi Cahit Kıraç, merkez üssü Simav olan deprem nedeniyle İzmir'de can ve mal kaybı bilgisi iletilmediğini söyledi.

  Vali Kıraç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kriz merkezi kanalıyla gelişmeleri takip ettiklerini belirterek, "Deprem nedeniyle İzmir ve çevresinde bize iletilen can ve mal kaybı bilgisi yok" dedi.

  Deprem nedeniyle İzmir'de halkın bir kısmının panik yaşayarak evlerinden çıktığı ve parklarda bir süre bekledikten sonra evlerine girdiği görüldü.

  cnnTürk  Depremin ardından kısa bir açıklama yapan Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, ilk merkezinde herhangi bir hasarın meydana gelmediğini ancak Simav'da bir kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi. İşte o açıklama:

  "Deprem olur olmaz Kütahya'nın tamamını dolaştık, merkezde bir sıkıntı yok. Tabii ki depremin ardından vatandaşlarımız panik içerisinde. Simav'da bir kişinin panikleyerek atladığı ve öldüğü belirtiliyor. Yine depremde bir evin yan yattığı bazı binalarda ise çatlakların olduğu kaydediliyor."

  Uluslararası ajansların son dakika olarak geçtiği depremi, ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu da, "Türkiye'nin batı kesiminde meydana gelen depremin merkez üssü, Kütahya'ya 77, Bursa'ya 121 ve Balıkesir'e 123 kilometre mesafede, büyüklüğü 6" şeklinde duyurdu.

  aha


  PROF. DR. TATAR: ''OLAĞAN BİR DEPREM"
  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Tatar, ''Olağan bir deprem. Özellikle Ege Bölgesi'nde normal fay diye nitelendirdiğimiz Simav fayı ve buna benzer aktif faylar üzerinde 6 ve üzeri büyüklükte bu tür depremleri gelecekte de yaşamak sürpriz olmayacaktır'' dedi.

  Aynı zamanda Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Danışma Kurulu Üyeliği görevini de yürüten Prof. Dr. Tatar, Türkiye saatiyle 23.15'te meydana gelen depremin merkez üssünün Kütahya'nın Simav ilçesinin yaklaşık 13 kilometre kuzeydoğusu olduğunu söyledi. Depremin 4.6 kilometre derinlikte meydana geldiğine işaret eden Prof. Dr. Tatar, ''Bu depremi üreten fay, Batı Anadolu açılma rejimi içinde yer alan önemli faylardan birisi olan Simav fayı üzerinde bulunuyor. Orta büyüklükteki bu deprem, muhtemelen yüzey kırığı da oluşturmuş olmalıdır. Deprem sonrasında birtakım daha küçük ölçekte artçı depremlerin meydana gelmesi olağandır'' diye konuştu.

  Tatar, vatandaşların, deprem esnasında kısmen de olsa zarar görmüş yapılarda bir süre oturmamasının yararlı olacağını hatırlatarak, şöyle devam etti:
  ''Simav fayı aktif bir fay. ÇOMÜ'nün jeoloji ve jeofizik mühendisliği bölümlerinin ortaklaşa yürüttüğü ve öğretim üyemiz Prof. Dr. Süha Özden'in yürütücülüğünü yaptığı Simav fayının deprem aktivitesini konu alan bir TÜBİTAK projemiz de halen devam ediyor. İlgili proje kapsamında bölgede kurulu sismik kayıt istasyonuyla sürekli kayıt alınmaktadır. Bu, olağan bir deprem. Özellikle Ege Bölgesi'nde normal fay diye nitelendirdiğimiz Simav fayı ve buna benzer aktif faylar üzerinde 6 ve üzeri büyüklükte bu tür depremleri gelecekte de yaşamak sürpriz olmayacaktır. Söz konusu bölgede her zaman deprem potansiyeli vardır.''

  Prof. Dr. Orhan Tatar, son depremin, Marmara Denizi'nde beklenen olası bir depremle bağlantısı bulunmadığını belirterek, ''Bu tamamen bağımsız, farlı bir jeolojik yapı içinde gelişen depremdir'' dedi.

  habertürk


  TÜRK KIZILAYI BÖLGEYE EKİP GÖNDERİYOR

  Türk Kızılayı, Afet Yönetimi Müdürlüğü yetkilileri, Merkez üssü Kütahya'nın Simav ilçesi olarak açıklanan depremin ardından kendilerine can kaybı konusunda bir bilgi ulaşmadığını ve bölgeye en kısa zamanda ekipler gönderileceğini bildirdi.

  Yetkililer, Kütahya'nın Gediz ilçesinde bina yıkıntısı olduğu bilgisine ulaşıldığını belirtti. Panik ve korkudan kaynaklı birkaç yaralanma vakası olduğunu ifade eden yetkililer, bölgeye yardım götürmek için hazırlıklara başlandığını ve en kısa sürede ekiplerin yola çıkacağını kaydetti.

  İSVİÇRE: 6.3 ŞİDDETİNDE

  Isvicre deprem enstitusu Kutahya'daki depremin buyuklugunu 6.3 olarak duyuruyor..

  Bu arada, ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumunun internet sitesindeki verilere göre, Türkiye'nin batı kesiminde meydana gelen depremin merkez üssünün, Kütahya'ya 77, Bursa'ya 121 ve Balıkesir'e 123 kilometre mesafede olduğu belirtildi.


  haber3  GÖRÜNTÜLER İÇİN TIKLAYIN..
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Mayıs 2011
  PaSikA, 19bjk03, GREY ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 2. GREY

  GREY Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2010
  Mesajlar:
  796
  Beğenilen Mesajlar:
  349
  Ödül Puanları:
  63
  Bir Bursalı olarak çok fazla hissettiğimi söyleyebilirim. herkese geçmiş olsun
   
  CeMoŞ bunu beğendi.
 3. 19bjk03

  19bjk03 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  11 Ekim 2010
  Mesajlar:
  463
  Beğenilen Mesajlar:
  97
  Ödül Puanları:
  0
  hepinize geçmis olsun...iyiki can kaybi olmadi..Allah beterinden korusun...
   
  CeMoŞ bunu beğendi.
 4. ilkimsu

  ilkimsu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  5.041
  Beğenilen Mesajlar:
  118
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  San Juan
  Amin..Ben istanbulda yasıyorum ve hissettim yani baya sallandı...
   
Türkiye 19 Mayıs Gecesi Sallandı!.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 19 Mayıs Tarihi

  19 Mayıs Tarihi

  19 mayıs tarihçesi Tarihi Ondokuzmayıs İlçesinde Dağköy ve Yörükler beldeleri civarında yapılan arkeolojik kazılarda M.Ö. ki yıllara ait yerleşmeler olduğu saptanmıştır. Dağköy'de ortaya çıkarılan mezarın M.Ö. 47 yılların ait olduğu sanılmaktadır. Yörükler beldesinde bulunan hamamın ise Cenevizliler ve Romalılar dönemine ait olduğu rivayet edilmektedir. Milattan önceki yıllardan beri...
 2. 19 Mayıs Gençlik Marşı

  19 Mayıs Gençlik Marşı

  19 Mayıs Gençlik Marşı da paylaşırsanız hali hazırda 19 Mayıs yaklaşıyor çok iyi olur bu marşı şimdiden paylaşmanız.
 3. Anlamlı 19 Mayıs Şiirleri

  Anlamlı 19 Mayıs Şiirleri

  Anlamlı 19 Mayıs Şiirleri arıyorum ben birde sizden rica edeyim istedim şimdiden tşklerimi gönderiyorum.
 4. 19 Mayıs Şiirlerinden Seçmeler

  19 Mayıs Şiirlerinden Seçmeler

  Yeni 19 Mayıs Şiirleri 19 Mayıs Şiirleri Yeni Sevgili melekler, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı yaklaşırken, sizlerle birbirinden anlamlaı 19 Mayıs şiirleri paylaşıyoruz bu yazımızda :) O GELİYOR Yıl 1919 Mayıs'ın on dokuzu. Kızaran ufuklardan kaldırıyor başını Yeryüzüne can veren, Cana heyecan veren Al yüzlü Oğan güneş. Takanın burnu nasıl Karadeniz'i...
 5. 19 Mayıs Şiirleri Şiir

  19 Mayıs Şiirleri Şiir

  19 Mayıs Şiirleri Şiir istiyorum sizden lütfen biri yada birileri duysun sesimi de paylaşsın

Sayfayı Paylaş