1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Açılması

  Konu, 'Tüm Lise Ders Notları' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  türkiye büyük millet meclisinin açılması,büyük millet meclisinin açılması,TBMMnin açılması,türkiye büyük millet meclisinin açılması özet,türkiye büyük millet meclisinin açılması kısaca,tbmm'nin açılması hakkında bilgiler < Konu Resmi..>


  Mebuslar Meclisi Misak-ı Milli’yi ilan edince Anlaşma Devletleri İstanbul’u işgal ederek Meclis’in çalışmalarını engellediler (16 Mart 1920).

  Mustafa Kemal Paşa, Mebuslar Meclisi’nin bu şekilde sona erebileceğini tahmin ediyordu. Derhal kapanan meclisin yerine yeni bir meclisin açılması için çalışmalara başladı. 19 Mart 1920’de bir genelge yayınlayarak Ankara’da olağanüstü yetkilere sahip bir meclisin toplanacağını, bunun için hemen seçimlerin yapılmasını, her sancaktan beş üyenin seçilerek 15 gün içerisinde Ankara’ya gönderilmesini istedi.

  Mustafa Kemal Paşa Meclisin yetkileri ve hükümetin kurulması konusundaki görüşlerini bir önerge şeklinde TBMM’ye sundu. 24 Nisan 1920’de kabul edilen önergeye göre;

  Hükümet kurmak gereklidir.
  Geçici kaydıyla bir hükümet reisi tanımak veya padişah kaymakamı atamak doğru değildir.
  Mecliste toplanmış milli iradeyi vatanın geleceğine hakim kılmak temel ilkedir. TBMM’nin üstünde güç yoktur.
  TBMM yasama ve yürütme yetkisine sahiptir. Meclisten ayrılacak bir heyet Meclise vekil olarak hükümet işlerini görür. Meclis başkanı bu hükümetin de başkanıdır.
  Padişah ve halifenin durumu bulunduğu baskıdan kurtulduktan sonra Meclis tarafından belirlenecektir. Önemi :
  23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılmasıyla yeni Türk Devleti kurulmuştur.
  TBMM’nin üstünde güç olmadığı belirtilerek İstanbul Hükümeti yok sayılmıştır (3. madde).
  “Geçici bir hükümet reisi tanımak doğru değildir.” maddesi ile Meclisin bağımsızlığı ve devamlılığı belirtilmiştir (2. madde).
  İlk TBMM’de “güçler birliği ilkesi” ve “Meclis Hükümeti sistemi” kabul edilmiştir (4. madde).
  “Türkiye Büyük Millet Meclisi” adının kullanılması kurulan yeni devletin milliyetçi bir karakter taşıdığını ve Türk milletine dayandığını ortaya koymaktadır.
  TBMM, Mustafa Kemal Paşa’yı meclis başkanlığına seçti.
  ”Milli Egemenlik” ilkesinin gerçekleştirilmesi yolunda önemli bir adım atılmıştır.
  Çoğunluğu padişah ve halifeye bağlı olan bu insanları birleştiren temel amaç “Misak-ı Milli’nin gerçekleştirilmesi” idi. Mustafa Kemal Paşa inkılâpları sonraya bırakarak, öncelikle vatanın kurtarılmasını amaçlamış, böylece milli birliğin korunmasını sağlamıştır.
  30 Nisan’da Mustafa Kemal Paşa, Avrupa devletlerinin dışişleri bakanlarına; TBMM’nin kurulduğunu, yabancı hükümetlerin, İstanbul Hükümeti ile yaptıkları ve yapacakları antlaşmaların Türk milletinin gerçek temsilcisi olan TBMM tarafından tanınmayacağını bildirmiştir.
  1921 Anayasası’nın Kabulü (Teşkilât-ı Esasiye)

  20 Ocak 1921 tarihinde “Teşkilat-ı Esasiye Kanunu” adıyla Türk Devleti’nin ilk anayasası olarak kabul edilmiştir.

  1921 Anayasası’nın Önemli Maddeleri

  Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.
  Yasama ve yürütme gücü TBMM’ye aittir.
  Türkiye Devleti, Büyük Millet Meclisi’nce yönetilir ve “TBMM Hükümeti” adını alır.
  Şer’i hükümlerin yerine getirilmesi TBMM’ye aittir.
  Büyük Millet Meclisi başkanı, hükümetin de başkanıdır.
  Kanun-u Esasi’nin Teşkilat-ı Esasiye ile çelişmeyen hükümleri geçerlidir.
  Milletvekilleri seçimi iki yılda bir yapılır. Eski Meclisin görevi yeni Meclis toplanıncaya kadar devam eder.
  Önemi

  Yeni Türk Devleti’nin kuruluşunun hukuki ve siyasal bir belgesi olmuştur.
  Olağanüstü şartlardan dolayı çabuk karar almak ve hemen uygulayabilmek için “güçler birliği” ilkesi kabul edilmiştir (2. madde).
  Ulusal egemenliğin tekliğine dayanarak İstiklâl Mahkemeleri meclis içinde kurulmuştur. Böylece TBMM yargı gücünü de kullanmıştır.
  Dönemin şartları içinde ulusal birliği zedelememek için devletin rejimi belirtilmemiştir (1. ve 3. maddeler).
  Meclis hükümeti sistemi kabul edilmiştir.
  “Şeriat hükümlerinin yerine getirilmesi” görevinin TBMM’ye verilmesi devlet yönetimini tek organda toplamayı amaçlamıştır. Bu durum 1921 Anayasası’nın “laik” olmadığını göstermektedir (4. madde)
  1921 Anayasa’sında en önemli değişiklikler 29 Ekim 1923 tarihinde gerçekleşmiştir.Bu tarihte Cumhuriyet ilan edilerek devletin yönetim şekli belirlenmiş’’Meclis Hükümeti’’ sistemi yerine ’’Kabine’’ sistemine geçilmiştir.
  Sevr Antlaşması ve Önemi

  Osmanlı Devleti bu antlaşma ile başka devletlerin güdümü ve yönetimine bırakılmıştır.
  Bu antlaşma ile I. Dünya Savaşı’nın galipleri Osmanlı topraklarını paylaşmışlardır.
  Türklere hayat hakkı tanınmadığı gibi, azınlıklar çok geniş haklara sahip olmuşlardır.
  Osmanlı Anayasası’na göre barış antlaşmalarının mutlaka Mebuslar Meclisi tarafından onaylanması gerekliydi. Mebuslar Meclisi dağıtıldığından Sevr Antlaşması onaylanmadı. Bu yüzden Sevr, hukuki bakımdan geçerli değildir.
  Sevr Barış Anlaşması’na TBMM’nin tepkisi çok sert oldu. Meclis bu kararı tanımadığını açıkladı.Sevr’i imazalanlar ve onaylayanlar vatan haini sayıldı.

  :Türk milleti,yaptığı Kurtuluş savaşı’yla Sevr’in geçerliliğini Önlemiş ve Sevr yerine Lozan Barış Anlaşması yapılmıştır.
   
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Açılması konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Türkiye, en büyük gıda fuarı ANUGA'da partner ülke

  Türkiye, en büyük gıda fuarı ANUGA'da partner ülke

  Türkiye, nisanda gerçekleştirilen dev sanayi şovu Hannover Messe'den sonra, bu kez yine İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) girişimleriyle dünyanın en büyük gıda ve içecek fuarı ANUGA'ya da 2009 yılında "partner ülke" olmayı başardı. İTO'dan yapılan açıklamaya göre Türkiye ile "Ortak Ülke Protokolü" önümüzdeki günlerde imzalanacak. Almanya'nın Köln kentinde her iki yılda bir...
 2. KKTC'de büyük Türkiye ayıbı

  KKTC'de büyük Türkiye ayıbı

  KKTC'de bir grup Türk, Türkiye'yi işgalcilikle suçladı! Eylemde öyle sözler safedildi ki akıllara durgunluk verdi. KKTC’deki polis alımlarına Türkiye’nin müdahale ettiğini iddia eden bir grup, Lefkoşa’daki Türk Büyükelçiliği önünde gösteri düzenledi Gösteride Türkiye, resmen işgalci ilan edildi. KKTC’de bir hafta önce polis teşkilatına 100 kişinin alınmasında kayırmacılık yapıldığı iddia...
 3. Erkek milletinin 10 büyük yalanı

  Erkek milletinin 10 büyük yalanı

  Erkek milletinin 10 büyük yalanı Sevgilinizin ya da eşinizin hiç yalan söylediği aklınıza geldi mi? Eğer partneriniz “Asla yalan konuşmam” diyorsa, ona kesinlikle inanmayın. Çünkü erkeklerin sıklıkla başvurduğu yalanlar var. İşte erkeklerin kadınlara en çok söylediği 10 yalan. Bayanlar dikkat! Erkeklerin her zaman başvurdukları 10 yalan var. ‘Dişi sineğe bile bakmam’, ‘Daha sonra...
 4. Ayça Aral Yarabbim Sen Büyüksün O Ses Türkiye 8 Ocak

  Ayça Aral Yarabbim Sen Büyüksün O Ses Türkiye 8 Ocak

  Kızlar Ayça Aral Yarabbim Sen Büyüksün O Ses Türkiye 8 Ocak o şarkının sözlerini istiyorum
 5. O Ses Türkiye Ayça Aral Yarabbim Sen Büyüksün şarkı sözü

  O Ses Türkiye Ayça Aral Yarabbim Sen Büyüksün şarkı sözü

  Ayça Aral 8 ocakta söylediği şarkı O Ses Türkiye Ayça Aral 8 Ocak Ayça Aral Yarabbim Sen Büyüksün şarkı sözü Merhaba Melek'ler... O Ses Türkiye 8 ocak bölümünde Ayça Aral'ın seslendirdiği Yarabbim Sen Büyüksün şarkısının sözlerini, bu sayfamızda o şarkıyı seven herkes için paylaşıyoruz :) Yarabbim sen büyüksün Yarabbim sen görürsün Durdur geçen zamanı kulların gülsün Bütün saatler dursun...

Sayfayı Paylaş