Türkiye henüz 3G’ye geçememişken dünya 4. nesil teknolojiyi konuşuyor

KızılÖtesi

KızılÖtesi

Aktif Üye
Üye
Türkiye henüz 3G’ye geçememişken dünya 4. nesil teknolojiyi konuşuyor
Dünya 4G’ye hazır

ABD'de hizmet veren T-Mobile, dördüncü nesil (4G) olarak da adlandırılan LTE (Long Term Evolution) testini ''başarıyla'' gerçekleştirdi.

T-Mobile, LTE temelli ağ testini Almanya'da yaptı. Denemede, Bonn kentinde Ren nehrinin iki ayrı yakasında bulunan Deutsche Telekom binası ile T-Mobile binası arasında hareket eden bir araçtan veri alışverişi gerçekleştirildi.

Yaklaşık 4 kilometrelik test süresince veri alışverişi sorunsuz bir şekilde, kesinti olmadan yapıldı ve farklı hücreler arasında da kalite kaybı yaşanmadı. Test sırasında Nortel'in ''MultiCell, End-to-End'' ağı ile LG'nin elektronik terminalleri kullanıldı.

Testin ikinci aşamasında yüksek çözünürlüklü televizyon ve video ile online oyun gibi yüksek bant genişliği ve gecikme süresi gerektirebilen uygulamalar test edilecek.

Daha öncede bazı şirketler de dördüncü nesil için çeşitli projeler geliştirmişti.


3G İLE 4G'NİN FARKI NEDİR?

LTE iletişim standardı dördüncü nesil (4G) iletişimin temeli olarak kabul ediyor. Dijital ortamda ''3G'nin ötesi'' olarak da adlandırılan 4G, ''kablosuz iletişimin geleceği'' olarak nitelendiriliyor. 4G, 3G'ye göre çok daha hızlı ve kaliteli ses ve görüntü imkanı tanıyor.

Genel olarak mobil iletişim hızları bulunulan mekana, hava koşullarına, laboratuvar ortamlarına göre değişse de mobil hızın zaman içerisindeki değişim çizelgesi şöyle:

İletişim türü Hızı (kilobit/megabit)
------------- --------------------
GSM : 9,6 kbit
HSDC : 43,2 kbit
GPRS : 100,0 kbit
EDGE : 384,0 kbit
3G : 1,8-14,4 mbit
4G : 50-100,0 mbit
 
mislinay

mislinay

Yeni Üye
Üye
Cevap: Türkiye henüz 3G’ye geçememişken dünya 4. nesil teknolojiyi konuşuyor

hadi hayırlısı:)
 

Benzer İçerikler

Üst