1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Türkiye IMF'siz de yola devam edebilir

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Türkiye'nin IMF'yle 60 yıldır yürüttüğü ilişkinin mayısta bitmesini değerlendiren eski ABD Hazine Bakanı Snow, 'Türkiye IMF olmadan da var olabilecek bir ülkedir' dedi
  Eski ABD Hazine Bakanı John Snow, Türkiye ekonomisinin son yıllarda uygulanan ekonomik programlarla güçlendiğini, büyümesini de devam ettirerek gelişen ülkeler içindeki potansiyelini koruyacağını söyledi.
  Garanti Bankası Kurumsal Bankacılık ve Capital dergisinin konuğu olarak İstanbul'da bulunan Snow, ABD'de Hazine Bakanı olarak görev yaptığı 2003 - 2006 döneminde Türkiye IMF ilişkileri üzerinde de çalıştı.
  Türkiye'nin mayıs 2008'de bitecek olan 60 yıla dayanan IMF ilişkisini değerlendiren Snow, Türkiye'nin gelişmekte olan güçlü bir ülke olduğunu belirterek şöyle konuştu:
  "IMF ve Türkiye ilişkileri konusundaki çalışmaları 2003 yılında ben de yürüttüm. Şimdiye kadar bunun pozitif ve etkili bir ilişki olduğunu düşünüyorum. Fakat bu aşamadan sonra bu konuda Türkiye'nin ne yapması konusunda çok fazla fikir vermem de mümkün değil.
  Burada önemli olan Türkiye'nin ihtiyaçlarını belirlemek ve bu konuda bir takım adımlar atmak. Ama IMF ile ilişkilerin son yıllarda iyi olduğunu söyleyebilirim. Fakat şunu da unutmamak lazım Türkiye gelişen bir ülke olarak kendi başına da var olma imkânına sahip bir ülkedir."


  'FED herkesi kurtardı'

  Amerikan Merkez Bankası FED'in ülkede patlak veren konut piyasası krizinin tüm dünya ekonomisinde dalgalanmalara yol açmasından sonra 50 puanlık faiz indiriminde bulunmasını ve önümüzdeki aylarda da yeni bir indirim yapmasının ekonomilerde yeni risklere neden olmayacağını söyleyen Snow, ABD'nin yaptığı faiz indirimi ile tüm küresel ekonomiyi risklerden koruduğunu söyledi.
  John Snow, "Yeni faiz indirimlerinin yeni balonların oluşmasına neden olacağını düşünmüyorum. Böyle bir riskin olduğunu sanmıyorum.
  ABD Merkez Bankası FED, bütün sistemin karşı karşıya olduğu bir riski, bütün sistemin istikrar ve güçlü olamama riskini ortadan kaldırmak için bir adım atmış oldu. Dolayısıyla sistemin o şekilde donmuş olmasına izin verilmiş olsaydı bu sadece Amerika'yı etkilemeyecekti. Asıl o zaman Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri ve bütün küresel ekonomi etkilenecekti" dedi.
  FED'in ve Avrupa ülkeleri merkez bankalarının küresel dalgalanmaya karşı gereken tedbirleri zamanında aldıklarını ve merkez bankalarının yapması gereken etkili görevleri yerine getirdiklerini söyleyen Snow, krizlere neden olan kurumların sorumluluklarının belirlenmesinin belli bir süreç alacağını ifade etti.
  Amerika'daki konut piyasasının teminatların üstünde krediler verilmesi ve risklerin aktif değerlerin üstüne çıkarılmasına göz yumulmamasının denetim ve düzenleme alanlarında yeni çalışmalar gerektirdiğini kaydeden John Snow, "ABD ve G7 ülkeleri bu konularda gereken çalışmaları yapmalılar" dedi.
  Snow, Amerika'daki konutların fiyatlarının aşırı yükselmesini anlatırken, "İş o hale gelmişti ki ABD'de konutlarını ATM gibi kullananlar oldu" şeklinde konuştu.

  'Dolar için en büyük risk terördür'

  Amerikan doları için dünyadaki en büyük riskin terörist saldırılar olduğunu vurgulayan eski ABD Hazine Bakanı John Snow, şunları söyledi:
  "Dolar için en büyük risk 11 Eylül saldırısı gibi bir terörist saldırıdır. Buna karşı kendimizi sürekli olarak korumamız lazım. Bir diğer tehdit korumacılık. Korumacılığın artırılmasına yönelik düşünceler dünya ticaretinin büyümesini yavaşlatıyor.
  Ekonomi açık pazar ve açık sermaye akışlarından yararlanır. Ticaretin önüne engeller koymak çok zarar verebilir."

  Kaynak
   
Türkiye IMF'siz de yola devam edebilir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Fiat Bravo Türkiye yollarında

  Fiat Bravo Türkiye yollarında

  Fiat Bravo, Türkiye’de 29 bin 400 YTL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Bravo’nun tanıtımı amacıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Fiat ve Ticari Araçlar İş Birimi Direktörü Okan Baş, Fiat’ın ciddi bir değişim yaşadığını hatırlatarak, Bravo’nun da bu açıdan önemli bir otomobil olduğunu söyledi. Fiat’ın hedefinin yeni kimliğini daha geniş kitlelere ulaşmasını...
 2. Hande Yener - Yola Devam

  Hande Yener - Yola Devam

  Yikildigin her an yok olmadigina sukret, kalk aynalara bak. Yoruldugun her an kolay olumden vazgec, kalk gokyuzune bak .................................................. ........ Yikildigin her an yok olmadigina sukret, kalk aynalara bak. Yoruldugun her an kolay olumden vazgec, kalk gokyuzune bak Yuregine gunes koy, yuregine bulut koy, yuregine yildiz koy, yola devam (x2) Sen zamansiz...
 3. Kansızlık sizi de tehdit edebilir!

  Kansızlık sizi de tehdit edebilir!

  Kansızlık özellikle doğurganlık çağındaki kadınları tehdit ediyor. Halsizlik, yorgunluk, baş dönmesini ciddiye alın. Ülkemizdeki kadınların yaklaşık üçte birinde demir eksikliğine bağlı kansızlık görülüyor. Bunun nedeni ise adet kanamaları ve sık yapılan doğumlar. Kansızlık özellikle doğurganlık çağındaki kadınları daha çok etkiliyor. Hematoloji Uzmanı Vahap Aslan kansızlığın unutkanlık,...
 4. Türkiye de Kadın olmak

  Türkiye de Kadın olmak

  kadınlara kaymakam ve vali olma hakkı kadınlara kaymakam ve vali olma hakkı ne zaman tanındı ilknur çağın İşsizlik, Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri. Ancak işin içine kadınlar girince işsizlik çok daha ağır bir hal alıyor. Türkiye'de kadınların iş gücüne katılım oranları son derece düşük. Erkeklerin yüzde 69.5'i, kadınların ise sadece yüzde 25.1'i işgücüne katılıyor. 16 milyar 966...
 5. Pargalı Ölse Bile Okan Yalabık Diziye Devam Edebilir. Nasıl mı ?

  Pargalı Ölse Bile Okan Yalabık Diziye Devam Edebilir. Nasıl mı ?

  okan yalabık pargalı ibrahim muhteşem yüzyıl dizisi okan yalabık haberleri muhteşem yüzyıl haberleri pargalı haberleri 2011 ile ilgili bilgiler burada melekler. Soluk soluğa izlenen Muhteşem Yüzyıl dizisi her bölümüyle günden yaratmaya devam ediyor melekler :) Dizinin son bölümlerinde yavaş yavaş Pargalının sonunun geldiği hissedilirken , Pargalı İbrahim karakterine hayat veren Okan Yalabık...

Sayfayı Paylaş