1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  'Türkiye Kürdistan bölgesini tanıdı'

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Neçirvan Barzani, Gül'ün kendisiyle görüşmesinin 'Kürdistan Bölgesini' tanıması anlamına geldiğini söyledi. < Konu Resmi..>


  Neçirvan Barzani, Cumhurbaşkanı Gül'ün kendisiyle görüşmesinin Türkiye'nin "Kürdistan Bölgesini" tanıması anlamına geldiğini söyledi.

  Irak’ın başkenti Bağdat’a iki günlük resmi bir ziyaret düzenleyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, temaslarının ikinci gününde Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile biraraya geldi. Görüşme sonrasında, Türkiye ile iyi ilişkiler kurma arzusunda olduklarını belirten Barzani, Erbil’e dönüşünde yaptığı açıklamada "Türkiye Kürdistan’ı tanıdı’’ dedi.

  Türkiye ile ilişkilerde çok ciddi ilerlemelerin gerçekleştiğine vurgu yapan Barzani, “Bir süre öncesine kadar sınırımıza 100 bin asker yığan ve sınırlarımızı tehdit eden Türkiye ile bugün gelinen nokta çok önemlidir. Bu ilişki ve yakınlaşmanın geliştirileceğine inanıyorum’’dedi


  Barzani, Cumhurbaşkanı Gül'ün kendisiyle görüşmesinin Türkiye'nin "Kürdistan Bölgesini" tanıması anlamına geldiğini belirtti.
  TALABANİ'NİN TUTUMUNU DESTEKLİYORUZ

  Barzani, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Bağdat’ta yaptığı görüşmenin çok önemli olduğunu vurgularken, “Bu görüşme iki taraf arasındaki ilişkileri güçlendirmek için çok büyük bir adımdı. Türkiye bizim açımızdan çok önemli bir ülke. Biz Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak istiyoruz. Türkiye’nin endişelerini de çok iyi anlıyoruz” dedi.

  Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin PKK'nın silahı bırakması veya Irak'ı terk etmesi gerektiği açıklaması hatırlatılınca Barzani, “Bizim tutumumuz belli. Sayın Talabani'nin tutumunu da destekliyoruz. Buna rağmen, Türkiye ile ilişkilerimiz sadece bu konudan ibaret değil. Bizi birleştiren, biraraya getiren başka şeyler de var. Bu sorununun sadece güçle çözülebileceğine inanmıyoruz, başka alternatifler olmalı.”

  Kürt yönetiminin çocuklara, kadınlara yönelik silahlı eylemlere karşı çıktığını, denetimleri altındaki toprakların komşu ülkelere saldırı amaçlı kullanılmasını istemediklerini belirten Barzani, “Irak Anayasası'na göre Kürdistan bölgesi topraklarından hiçbir şekilde komşu ülkelere saldırılması kabul edilemez. Irak anayasasına bağlıyız. Kürdistan Bölgesi ve Irak’tan başka komşu ülkelere saldırılmasını kabul etmiyoruz.” diye konuştu.

  Türkiye'nin Kürdistan Bölgesi için önemli bir ülke olduğunu ifade eden Neçirvan Barzani, "Türkiye ile ilişkilerimizin iyi olmasını istiyoruz. Fakat, Türkiye'nin korkularını da anlıyoruz" dedi.


   
'Türkiye Kürdistan bölgesini tanıdı' konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 'Yaşasın Kürdistan dese inanmam'

  'Yaşasın Kürdistan dese inanmam'

  DTP'li Osman Baydemir, "Başbakan Erdoğan 'Yaşasın Kürdistan' dese bile inanmam" diye konuştu. Baydemir, Başbakan Erdoğan'ın samimi olmadığını dile getirdi. ROJ TV'de dün akşam canlı yayına katılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kürtçe yaptığı konuşmasında AKP'nin 'Kürt sorununa' bakışını değerlendi. Başbakan Erdoğan'ın Güneydoğu'daki 2006 Mart olayları...
 2. Kimleri tanıdınız?

  Kimleri tanıdınız?

  Ee kimleri tanıdınız bakalım.... ben hepsini bulamadım...
 3. Muhteşem Yüzyılda Kürdistan Açılımı

  Muhteşem Yüzyılda Kürdistan Açılımı

  muhteşem yüzyıl mektup sahnesi muhteşem yüzyıl, hünkar, dizisi, mektup, orjinal hali hakkında bilgiyi buradan bulabilirsiniz 'Muhteşem Yüzyıl'da 'Kürdistan' açılımı! Bu sahne çok tartışılacak... Show TV'nin sevilen dizisi 'Muhteşem Yüzyıl'da, Kanuni'nin daha önce 'Kürdistan'sız okunan mektubu bu kez orijinal haliyle verildi meleklerim . Osmanlı Sultanı Süleyman'ı diğer padişahlarından...
 4. Türkiye haritası ve ingilizce bölgeler

  Türkiye haritası ve ingilizce bölgeler

  Selam millet Türkiye haritası ve ingilizce bölgeler hakkında bilgisi olan var mı
 5. Türkiye haritası ingilizce bölgeleri

  Türkiye haritası ingilizce bölgeleri

  türkiye haritası ingilizce bölgeleri türkiye haritası ve ingilizce bölgeleri Merhaba Sevgili melek'ler, bu yazımızda misafirperverliğimizi sergiliyor ve misafirimizin sorusu üzerine Türkiye haritası ingilizce bölgeleri hakkında bilgiler için harita sunuyoruz arkadaşlarım.

Sayfayı Paylaş