Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.439
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Türkiye'de 10 çocuktan 8'inin dişleri çürük

  Konu, 'Diş Sağlığı ve Diş bakımı' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  TÜRK Pedodonti Derneği Ankara Şube Başkanı, Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tezer Ulusu, Türkiye'de 10 çocuktan 8'inin dişinde çürük olduğunu belirterek, bunun en önemli nedeninin biberon ve emzik kullanımı olduğunu kaydetti.
  Türk Pedodonti Derneği Ankara Şubesi'nin düzenlediği 15. Türk Pedodonti Derneği Kongresi, Antalya Titanic Otel'de başladı. Kongre'ye Uluslararası Pediatrik Diş Hekimleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Anna Fuks ve Hollanda'dan Prof. Dr. Bob Ten Cate de katıldı. 21 Ekim'e kadar sürecek kongreye başkanlık eden derneğin Ankara Şube Başkanı Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tezer Ulusu, çocuk diş hekimliği anlamına gelen pedodontinin Türkiye'de yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi. Türkiye'de çocukların yüzde 80'inin dişinde çürük olduğunu belirten Ulusu, “Maalesef çocukların ağız sağlığı hiç iç açıcı boyutlarda değil” dedi.

  Kuzey Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, ABD, İngiltere hatta Malezya'da diş çürüğü oranının Türkiye'nin çok çok altında olduğunu bildiren Prof. Dr. Tezer Ulusu, “Bizim çocukların ağız ve diş sağlığı için acilen birşeyler yapmamız gerekiyor. Çocuklarımızın ağız, diş sağlığı Malezya'daki çocukların da gerisinde” dedi.

  LOKUMU TÜLBENTE SARIP VERMEYİN

  Türkiye'de çocuklarda en önemli çürük probleminin biberon ve emzikten kaynaklı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Tezer Ulusu, “Geleneksel, çocuklarını çok severek yetiştiren, ağlatmaya kıyamayan toplumlarda daha çok görülen biberon çürüğünün azaltılması için ailenin eğitimi şart. Bir çok anne, emziği, bala, reçele, lokuma bandırıp çocuğa veriyor. Hatta çocuğunu susturmak için lokumu tülbente sarıp çocuğuna veren anneler var. Bu uygulama çürük sayısını çok artırıyor. Japonya'da da bu tür şeyler yaşanmış ve Japonya bunu yasaklamış. Çocuklar ağlasın, nasıl olsa bir şekilde avunur ama dişleri çürümesin” diye konuştu.

  Biberon çürüğü ile başetmenin çok zor olduğunu vurgulayan Tezer Ulusu, “Biberon çürüğünde dişin büyük kısmı çürüyor. Kalan kısmına tedavi işlemi yapmamız çok güç oluyor. Diş çürüğünün geliştirdiği iltihaplara da neden oluyor. Her süt dişin altında daimi diş vardır. Süt dişi tedavi edemediğimiz için çekmek zorunda kalıyoruz. Süt dişi erken çekince yanındaki dişler boşluğu dolduruyor alttan çıkacak diş, yer bulamıyor ve çapraşık dişler meydana geliyor” şeklinde konuştu.

  UYUTUP DOKTOR KORKUSUNU AŞTIK

  Çocukların diş hekimi korkusunun sedasyon denilen uyutma yöntemiyle çözüldüğünü belirten Prof. Dr. Tezer Ulusu, “Sedasyon konusunda çok güzel bir aşamadayız. Bir çok fakülte sedasyonla çocukların dişlerini tedavi etmeye başladı. Uygun dozda çocuğu zarar vermeyecek şekilde çocuklar bilincini tam kaybetmeden tedavileri başarıyla tamamlanıyor. Sedasyon uygulamasında çocuk işlemi unutuyor” dedi.
  Ağız diş sağlığı merkezlerinin bekleme alanlarında dişi apse yapmış ve yüzü şiş bekleyen çocukların bulunduğunu belirten Ulusu, “Biz koruyucu diş hekimliği hizmeti almak için çocuklar gelsin istiyoruz ama aileler son aşamada çocuklarını doktora getiriyor” ifadesini kullandı.

  PEDODONTİ MERKEZLERİ KURULSUN

  Kongrede okul diş hekimliği sisteminin gündeme geldiğini kaydeden Prof. Dr. Tezer Ulusu, “Aslında Sağlık Bakanlığı'nın mevzuatı buna müsait. Çocuk diş hekimlikleri poliklinikleri kurulabilir. Ağız diş sağlığı merkezlerinde çocuklara özel ne bir özel alan, ne de özel bir birim var. Çocukların kendilerini iyi hissedecekleri, diş hekimliği korkusunu yenebilecekleri alanlara ihtiyaç var. Çocuk diş hekimliği merkezleri kurulması yönünde çalıştaydan karar çıkacak” diye konuştu.

  Prof. Dr. Ulusu, İsviçre'de uygulanan okul diş hekimliği sistemini de önerirken, “Keşke bu uygulanabilse okul dönemindeki bütün çocukların diş sağlığı korunabilir” dedi. Diş sağlığının anne karnında başladığını belirten Prof. Dr. Tezer Ulusu, “Devletin hamile anneye ulaşması lazım. Okul öncesi ve okul döneminde çocuklar eğitilmeli. Bebek ağız diş sağlığı programları uygulanmalı. Belediyeler ağız diş sağlığı programlarını yürütmeli” diye konuştu.

   
Türkiye'de 10 çocuktan 8'inin dişleri çürük konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. DİŞ ÇÜrÜklerİ

  DİŞ ÇÜrÜklerİ

  DİŞ ÇÜRÜKLERİ Diş çürükleri daha çok koyu renklenmelerle birlikte görülen oyuklar olarak algılanmaktadır. Önlenebilir bir hastalık olmasına karşın dünyada diş çürüğü deneyimi yaşamayan çok az insan vardır. Dişler neden çürür? Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit...
 2. Diş çürüğü nasıl ilerler?

  Diş çürüğü nasıl ilerler?

  Diş çürüğü nasıl ilerler? Çürük, daima dişin yüzeyinden başlar ve ilerleyerek dentin tabakasına erişir. Dentin, mineden daha fazla organik madde içerir. Bu nedenle çürük bu tabakada daha çabuk yayılarak dentini bir burgu gibi deler; fakat, çürüğün ilerleme hızı, kişiden kişiye ve dişten dişe çok değişir. Unutulmaması gereken bir husus da, dentinin...
 3. "Gelecek neslin dişleri çürük"

  "Gelecek neslin dişleri çürük"

  Türk Diş Hekimleri Birliği verilerine göre, Türkiye'de 12 yaşındaki çocukların yüzde 84'ünün dişlerinde çürük ve diş eti problemleri bulunuyor. Diş Dostu Derneği Genel Sekreteri Selda Alemdar Dinçer, diş çürüklerinin önemli ve önlenebilen bir hastalık olduğunu söyledi. Dünya Sağlık Örgütünün (WHO), 2015 yılı için dünya genelinde problemli dişler için belirlediği oransal hedefin 12 yaş grubu...
 4. SÜT DİŞLERİ ve ÇÜRÜKLERİ

  SÜT DİŞLERİ ve ÇÜRÜKLERİ

  Bebeğimin dişleri sürer sürmez çürüdü. Nedeni ne olabilir? _________________ Bebeklerde bazen dişlerin üzerinde sürer sürmez kahverengi lekeler oluştuğu ya da bu dişlerin kırılıp döküldüğü gözlenir. Aslında bu lekeler diş çürükleridir ve dişler de çürük nedeniyle kırılır. Bu kadar erken bir dönemde çürük oluşmasının nedeni de biberon çürüğü adı verilen çürüklerdir. Bebek beslenmesinde en...
 5. Dişteki çürük ve tehlikeleri !!

  Dişteki çürük ve tehlikeleri !!

  Dişiniz deki çürükleri kesinlikle hafife almamanızı öneriyoruz. JAPON bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre, diş sağlığı ile inme riski arasında bağlantı var. Araştırmaya göre ağızlarında 24 veya daha az “kendi dişi” kalanlarda inme riski, 25 veya daha fazla dişi olanlara oranla yüzde 57 artıyor. Hiroşima Üniversitesi bilim insanları, 358 hastanın dişlerini inceledi ve inme inen...

Sayfayı Paylaş