Türkiye'de 4 milyon astım hastası var

nisan

Yeni Üye
Üye
Türkiye'de 4 milyon astım hastası var
Kronik bir solunum yolu hastalığı olan astımın tüm dünyada 300 milyon, Türkiye’de ise 4 milyon kadar insanı etkilediği bildirildi.
astim.jpg
Türk Toraks Derneği’nin astım bildirisine göre kronik solunum yolu hastalığı olan astım dünyada 300 milyon kişiyi etkiliyor. Türkiye’de ise bu oranın 4 milyon olduğu tahmin ediliyor. Bildiride astım hastalarının yüzde 90’ının gündüz yakınma yaşadığı yüzde 60’ının ise astımdan dolayı gece uyandığı belirtildi. Ayrıca astım nedeniyle son bir yılda her dört hastadan birinin hastaneye yattığı, yarısının ise acil başvuruda bulunduğu da bildirildi.

-ASTIM, HASTALARIN YÜZDE 80’İNİN GÜNLÜK YAŞAMINI ETKİLİYOR-

Bildiride astımlıların yüzde 80’inin günlük yaşamının bu hastalıktan etkilendiği belirtildi. Öte yandan yüzde 43 gibi yüksek bir oranın ise iyimser bir algılama sonucu hastalığının kontrol altında olduğunu düşündüğü de kaydedildi. Bildiride her yaşta ortaya çıkabilen bu hastalığın, çocukluk döneminde daha sık görüldüğü belirtilerek, görülme sıklığının ise yaşam ve çevre koşullarının değişmesine bağlı olarak giderek arttığı ifade edildi. Uygun tedavi ile hastalığın kontrol altına alınabildiğinin anlatıldığı bildiride şu bilgilere yer verildi:
“Astımlı bir hasta için kontrol altında olmak; gündüz astım yakınması bulunmaması, gece astım nedeni ile uyanmama, hastalığı tedavi eden ve kontrol altında tutan ilaçları kullanırken ayrıca hızlı etkili nefes açıcı ilaçlara gereksinimin olmaması, nefes ölçümlerinin normal düzeyde olması ve günlük işlerin engellenmeden yapılabilmesi demektir. Dünyada ve Ülkemizde bu hastalığın tedavisi ile ilgili gereken her türlü ilaç ve tedavi bulunmaktadır. Ancak buna rağmen Türkiye’de astımlı hastaların yalnızca yüzde 1.25’inde bir yıl boyunca tam kontrol sağlanabilirken bu oran Batı Avrupa’da yüzde 5.3’tür.” (ANKA

Geri