gebe
 1. suskun_gız

  suskun_gız Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.703
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir

  Türkiye'de 40 milyon kişi diş fırçalamıyor

  Konu, 'Diş Tedavisi' kısmında suskun_gız tarafından paylaşıldı.

  Türkiye'de 40 milyon kişi diş fırçalamıyor


  Türkiye'de 40 milyon kişi hiç diş fırçalamıyor. Kişi başına düşen diş macunu tüketimi yılda 80-85 gram arasında değişiyor.

  Bu rakam İngiltere'de 480 gram, İtalya'da 270 gram ve İspanya'da 155 gram olarak gerçekleşiyor.

  Türk Standardları Enstitüsü (TSE) yayın organı 'Standard'ın son sayısında BANAT Fırça ve Plastik Sanayi AŞ. Genel Müdürü Önder Kaya'nın diş ve ağız sağlığı konusundaki yazısına yer verildi.

  Söz konusu yazıya göre, 70 milyon nüfusa sahip Türkiye'de 40 milyon kişi hiç diş fırçalamıyor. AC Nielsen'in raporlarına göre 1 yıllık diş fırça satış rakamının 30 milyon adet olduğu belirtiliyor.

  Ancak en az 60 milyon potansiyel diş fırça kullanıcısının yılda minimum 3 kez fırça değiştirmesi gerektiği düşünülürse, bu rakamın 180 milyon civarında olması gerekiyor. Diş fırça kullanım oranı yüzde 16.67 gibi düşük bir oranda seyrediyor.

  Türkiye'de kişi başına düşen diş macunu tüketimi yılda 80-85 gram arasında değişiyor. Bu rakam İngiltere'de 480 gram, İtalya'da 270 gram ve İspanya'da 155 gram. Yine araştırma sonuçlarına göre evlerin yüzde 70'inde diş macunu bulunmuyor.

  TÜRKİYE'DE 4 KİŞİYE 1 DİŞ FIRÇASI DÜŞÜYOR

  Diş fırça kullanım adetlerine göre bakıldığında Türkiye'de bir kişi bir diş fırçasını ortalama 2 yıl kullanıyor.

  Oysa, diş fırçalarının 3 ayda bir değiştirilmesi gerekiyor. İngiltere'de bir kişi yılda 2.4 diş fırçası, İsveç'te 2.5 diş fırçası kullanırken, Türkiye'de 4 kişiye bir diş fırçası düşüyor.

  Türk Diş Hekimleri Birliği araştırmasına göre; Türkiye'de 6 yaş grubunda süt dişlerinde yüzde 83 oranında; 12-13 yaşlarında her 100 yüz çocuktan 83'ünün ağızında; 30-34 yaş grubunda her 100 kişiden 97'sinin ağızında çürük bulunuyor.

  TÜRKİYE'DE SADECE 34 BİN KİŞİ DİŞ İPİ KULLANIYOR

  Yazıda yer alan diş fırçalama alışkanlıkları ile ilgili diğer istatistiki bilgiler şöyle:

  -Türkiye'de yılda 100 bin makara diş ipi kullanılıyor. Bu da sadece 34 bin kişinin diş ipi kullandığını gösteriyor.

  -Nüfusun yüzde 40'ı dişlerini ara sıra, yüzde 26'sı günde 2-3 kez fırçalıyor.

  -Nüfusun yüzde 10'u diş hekimine hiç gitmezken, yüzde 43'ü ise 1 yıldan beri diş hekimine gitmiyor. Oysa ki, gelişmiş ülkelerde yılda 2 kez diş hekimine gidiliyor.

  -Türkiye'de 20 bin civarında diş hekimi bulunuyor.

  -Türkiye'de 3 bin 250 kişiye bir diş hekimi düşüyor.

  -Diş hekimliği hizmetlerinin yüzde 70'i özel muayenehanelerde veriliyor.

  -Türkiye'de 16 devlet, 2 özel olmak üzere 18 dişhekimliği fakültesi bulunuyor.


   
Türkiye'de 40 milyon kişi diş fırçalamıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Türkiye’de 40 milyon kişi hiç dişini fırçalamıyor.

  Türkiye’de 40 milyon kişi hiç dişini fırçalamıyor.

  70 milyonluk Türkiye’de 40 milyon kişi hiç dişini fırçalamıyor. Türkiye'de 40 milyon kişi hiç diş fırçalamıyor. Kişi başına düşen diş macunu tüketimi yılda 80-85 gram arasında değişiyor. Bu rakam İngiltere'de 480 gram, İtalya'da 270 gram ve İspanya'da 155 gram olarak gerçekleşiyor. 1 yıllık diş fırça satış rakamının 30 milyon adet olduğu belirtiliyor. Ancak en az 60 milyon potansiyel diş...
 2. Türkiye'de 6 milyon kişi şeker hastası

  Türkiye'de 6 milyon kişi şeker hastası

  Ankara (AA)- Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve bolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göksun Ayvaz, son yıllarda obezite oranlarındaki artışın şeker hastası sayısındaki artışı da beraberinde getirdiğini belirterek, ülkede 6 milyon civarında şeker hastası bulunduğunun tahmin edildiğini bildirdi. Ayvaz, yarınki Dünya Diyabet Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, 2000'li...
 3. 17 milyon kişi sigara içiyor

  17 milyon kişi sigara içiyor

  Kayseri Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, Sağlık Bakanlığının son verilerine göre Türkiye'de 17 milyon kişinin sigara içtiğini belirterek, kadınların sigara içme oranının son yıllarda giderek arttığını bildirdi. Çetinkara, sigara içme oranlarının kişilerin eğitim durumları ve statüleri yükseldikçe hızla arttığını söyledi. Sağlık Bakanlığının son verilerine göre, Türkiye'de sigara içenlerin...
 4. 2.4 milyon kişi şiddet yaşadı 9 milyon kişi korkuyor

  2.4 milyon kişi şiddet yaşadı 9 milyon kişi korkuyor

  İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Yaptırdıkları "Şiddet Araştırması"nı Açıklarken, "İstanbul'da Yaşayanların Dörtte Üçü (9 Milyon Kişi) Kendini Güvende Hissetmiyor. Her 5 Kişiden Biri (2.4 Milyon Kişi Ediyor) Şiddete Maruz Kalmış" Dedi. İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, yaptırdıkları "Şiddet Araştırması"nı açıklarken, "İstanbul’da yaşayanların dörtte üçü (9...
 5. 8 milyon kişi sigortasız çalışıyor

  8 milyon kişi sigortasız çalışıyor

  TÜİK'in verileri, toplam sayısı 20 milyon 736 bin olan çalışanların yüzde 43.2'yle 8 milyon 955 bininin herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna kaydı bulunmadığını gösteriyor. Ankara- Türkiye'de 8 milyon 955 bin kişinin herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna kaydı olmadan çalıştığı belirlendi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden yapılan belirlemelere göre, Aralık ayında...

Sayfayı Paylaş