1. melegim

  melegim Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.038
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  Türkiye'de 6 milyon kişi şeker hastası

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında melegim tarafından paylaşıldı.

  Ankara (AA)- Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve bolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göksun Ayvaz, son yıllarda obezite oranlarındaki artışın şeker hastası sayısındaki artışı da beraberinde getirdiğini belirterek, ülkede 6 milyon civarında şeker hastası bulunduğunun tahmin edildiğini bildirdi.
  Ayvaz, yarınki Dünya Diyabet Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, 2000'li yılların başında açıklanan bir çalışmanın, ülkedeki 20 yaş ve üstündekilerin yüzde 7.2'sinde bilinen, aşikar şeker hastalığı bulunduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

  Aynı çalışmanın bu yaş grubundakilerin yüzde 6.3'ünde ise gizli şeker olduğunu, bu kişilerin hastalığının 3-5 yıl içinde Tip-2 diyabete dönüşme riski bulunduğunu da gözler önüne serdiğini anlatan Ayvaz, buna göre o yıllarda bilinen ve gizli şekeri olanların sayısının toplam 5 milyon civarında olduğunu belirtti.

  Son yıllarda yapılan araştırmaların ise kadın ve erkeklerdeki obezite oranlarında ortalama yüzde 2-3'lük bir artış olduğunu gösterdiğini kaydeden Ayvaz, ''Geçen 6-7 yıl içinde obezite oranlarında bu kadarlık bir artış olması, şeker hastalığı görülme sıklığındaki artışı da beraberinde getirdi. Çünkü obezite artıkça Tip-2 diyabet de artar. Bu
  durumda ülkemizde 6 milyon civarında diyabet hastası bulunduğu tahmin ediliyor'' diye konuştu.


  Bütün diyabetlilerin yüzde 5'inde Tip-1, geri kalanında ise Tip-2 diyabet görüldüğünü anlatan Ayvaz, Tip-1 diyabetin altında genetik geçişin yattığını bildirdi.
  Vücudun bağışıklık sisteminin normalde yabancı dokulara karşı savaş vermek üzere çalıştığını, ancak Tip-1 diyabette ''yapım hatası'' diye adlandırılabilecek bir durum nedeniyle vücudun kendi organı olan pankreası yabancı bir cisim gibi görerek bununla uğraşmaya başladığını anlatan Ayvaz, ''Tip-1 diyabet, insülin hormonunun mutlak eksikliğine bağlı olarak meydana gelen şeker hastalığıdır'' şeklinde konuştu.

  Bu tip diyabet daha çok küçük yaşlarda çıktığı için ''çocukluk tipi diyabet'' de denildiğini kaydeden Ayvaz, ''Ailesinde Tip-1 diyabet olanlar risk grubunda oldukları için gerekli kontrolleri belirli aralıklarla yaptırmalıdırlar'' dedi.

  Doku özelliği olmamakla birlikte genetik geçişin söz konusu olduğu Tip-2 diyabetin nedenlerinden birinin pankreasın işlevini tam olarak yerine getirememesi nedeniyle kalitesiz insülin salgılanması, diğer nedenin ise salgılanan insüline dokuların direnç göstermesi olduğunu belirten Ayvaz, şunları kaydetti:

  ''Tip-2 diyabet de genetik nedenlerle ortaya çıkar. Anne veya babada bu tür bir hastalık varsa çocukta ortaya çıkma ihtimali de vardır. Anne-babası veya ailesindeki diğer bireylerde bu tip bir şeker hastalığı olanlar, hastalığa zemin oluşturacak şartlardan kaçınmalıdırlar.

  Bunlardan biri kilo kontrolüdür. Obezite, Tip-2 diyabete gidişin ilk basamağıdır. Önlem alınmayan obezite zamanla gizli şekere, gizli şeker ise şeker hastalığına dönüşür.''

  -Şeker hastalığının belirtileri-

  Ayvaz, şeker hastalığına dönüşmeden hemen önlem alınması gereken gizli şeker aşamasında aç kalınca ya da şekerli bir gıda tüketilmesinin üzerinden 2 saat geçtikten sonra vücuttaki şekerin aşırı düşmesine bağlı olarak terleme, halsizlik, uyku hali, kalp çarpıntısı, el titremesi görüldüğünü ve kilo artışı meydana geldiğini söyledi.

  Bunların hastalığın çok başında görülen belirtiler olduğunu vurgulayan Ayvaz, ilerleyen dönemlerde ise kan şekerinin yükselmeye başladığını ve gizli şekerin oturduğunu söyledi.

  Ayvaz, bu aşamada da uyku hali, fazla idrara çıkma, el ve ayaklarda uyuşma ve kaşıntı, kilo kaybı ve görmede bulanıklık ortaya çıktığını belirtti.   
Türkiye'de 6 milyon kişi şeker hastası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Türkiye'de 40 milyon kişi diş fırçalamıyor

  Türkiye'de 40 milyon kişi diş fırçalamıyor

  Türkiye'de 40 milyon kişi diş fırçalamıyor Türkiye'de 40 milyon kişi hiç diş fırçalamıyor. Kişi başına düşen diş macunu tüketimi yılda 80-85 gram arasında değişiyor. Bu rakam İngiltere'de 480 gram, İtalya'da 270 gram ve İspanya'da 155 gram olarak gerçekleşiyor. Türk Standardları Enstitüsü (TSE) yayın organı 'Standard'ın son sayısında BANAT Fırça ve Plastik Sanayi AŞ. Genel Müdürü...
 2. Türkiye'de 4 milyon astım hastası var

  Türkiye'de 4 milyon astım hastası var

  Kronik bir solunum yolu hastalığı olan astımın tüm dünyada 300 milyon, Türkiye’de ise 4 milyon kadar insanı etkilediği bildirildi. Türk Toraks Derneği’nin astım bildirisine göre kronik solunum yolu hastalığı olan astım dünyada 300 milyon kişiyi etkiliyor. Türkiye’de ise bu oranın 4 milyon olduğu tahmin ediliyor. Bildiride astım hastalarının yüzde 90’ının gündüz yakınma yaşadığı yüzde 60’ının...
 3. şeker hastası ve hamilemisiniz?

  şeker hastası ve hamilemisiniz?

  Ancak burada dikkat edilecek husus diyabet uzmanı ve kadın doğum uzmanının iş birliği içinde çalışıp gerekli titizliği göstermeleridir.O zaman gebelikte ciddi bir sorunla karşılaşmak gibi bir durum söz konusu değildir. Anne adayı hamile kalmadan önce kan şekeri kontrol edilmeli ve normal değerlere çekilmeli.Gebelik ondan sonra planlanmalıdır.ayrıca anne adayı ideal bir kiloyla hamile...
 4. şeker hastasıyım hamileliğimi etkilermi?

  şeker hastasıyım hamileliğimi etkilermi?

  Tüm gebelere gebeliğin belli haftalarında gestasyonel diabet taraması yapılır. Özellikle 35 yaş üstü, kilosu fazla olanlar ve ailede diabet hikayesi olanlara daha erken ve daha sık test yapılır. Gestasyonel diabet; gebelik sırasında salgılanan bir takım hormonların etkisiyle ortaya çıkan vücudun şekerle ilgili...
 5. Türkiye’de 2 milyon 600 bin şeker, 2 milyon 400 bin de gizli şeker hastası var.

  Türkiye’de 2 milyon 600 bin şeker, 2 milyon 400 bin de gizli şeker hastası var.

  Türki*ye Diyabet Epidemiyoloji Çalışması sonuçla*rına göre; 20 yaş üstü diyabet oranının yüz*de 7.2 olduğu ve bunların yüzde 32’sinin di*yabetli olduklarını bilmedikleri ortaya çıktı. Uzmanlar, tip 2 diya*bet tanısı konulmuş hastaların yüzde 20-30′unda göz bo*zukluğu, yüzde 10-20’sinde böbrek bozukluğu, yüzde 30-40′ında hipertansi*yon, yüzde 50-80′inde kan yağı bozukluğu ve yüzde 80-90′ında...

Sayfayı Paylaş