Türkiye'de ki Sivil Toplum Kuruluşlarının İsimleri

Yardım amaçlı kurulan sivil toplum örgütleri ve görevlerini yazabilir misiniz lütfen teşekkürler...

Yardım İçin Çalışan Sivil Toplum Kuruluşları

*Doğal afetler veya kazalar sonrasında ilk yardım ve arama kurtarma amacıyla çalışan sivil toplum kuruluşlarımız vardır. Kızılay ve AKUT gibi.

*İnsanların haklarını aramalarına ve korumalarına yardım eden sivil toplum kuruluşlarımızda vardır. İnsan Hakları Derneği sivil toplum ve Tüketicileri Koruma Derneği gibi.

*Muhtaç insanlarımıza yardım eden kuruluşlarımız da vardır. Bunlar da zor durumdaki yurttaşlarımıza yardım ederler.

*Tüm bu sivil toplum kuruluşları, kültürümüzdeki yardımlaşma ve dayanışmanın sembolüdürler.

YARDIMLAŞMA ALANINDAKİ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI

1- Mehmetçik Vakfı

2– Kimse Yok mu Derneği

3- Cansuyu Yardımlaşma Derneği

4- Darülaceze: (Bakacak kimsesi olmayan, engelli ve yaşlı kişileri, kimsesiz çocukları korumak için kurulmuştur.)

5 -Tük hava kurumu

6 -insani yardım derneği

7 -Dosteli yardımlaşma derneği

NOT: Mehmetçik Vakfı, şehit ailelerini ve gazilere engelli askerlere yardım eder.
SHÇEK: (Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu) Türkiye’de yoksul ve korunmaya muhtaç çocuklara ve ailelere bakım, eğitim, sağlık, kültür hizmetleri sunmak için oluşturulmuş bir kurumdur. Sivil toplum örgütü değil, Resmi Kurumdur.