Türkiye'de Nevruz Kutlamaları

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi

Misafir

Forum Okuru
Türkiye'de Nevruz Kutlamaları
Türkiye'de Nevruz Kutlamaları
türkler nevruzu nasıl kutlarMerhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda Türkiye'de nevruz kutlamaları hakkında örf ve adetlere yer veriyor ve Türkiye'nin Nevruz Bayram'ı kutlu olsun bereketi bol bir bahar olsun diyoruz.


nevruz_bayrami-216.jpgTürkiyede Nevruz Kutlamaları
Türkiye'de Nevruz Baharın gelişini, doğanın uyanışını temsil eder. Türk kavimleri tarafından M.Ö. VIII yy'dan günümüze kadar her yıl 21 Mart'ta kutlanır.Türkiye ve Türk kültürünün yayıldığı coğrafyalarda Nevruz Bayramı, ilginç adetlerle kutlanıyor.

Bu adetlerden bazıları şöyle:

Mersin-Silifke bölgesindeki Toros Türkmenleri'nde Mart İpliği adıyla bilinen Nevruz'da ağaçlara bez bağlanıyor ve Nevruz günü yaylalara çıkılıyor. Yayla evlerinde bulunanlar gelen misafirleri evlerinde ağırlıyor, gelen grup silah atarak gelişini bildirirken, yayladakilerin başkanı da buna bir el ateş ederek cevap veriyor. Daha sonra karşılıklı silahlar atılıyor ve birbirlerine ''Nevruz'unuz kutlu, dölünüz hayırlı ve bereketli olsun'' temennisinde bulunuluyor. O yıl 20 kuzu veya oğlağı olan sürü sahibi bir kurban kesiyor ve orada pişirilerek yeniliyor.

Gaziantep ve çevresinde 22 Mart gününe Sultan Navruz adı veriliyor. Halk arasındaki inanca göre, Sultan Navruz güzel bir kızdır ve 21 Mart'ı 22 Mart'a bağlayan gece batıdan doğuya doğru göç eder, bir başka inanca göre ise kuş kılığında uçan bir derviştir. Nevruz gecesi Sultan Navruz'un geçtiği saatte uyanık olanların bütün dileklerinin gerçekleşeceğine inanılıyor.

Malatya'nın bazı köylerinde halk Nevruz'u Kış Bitti Bayramı olarak kutluyor.

Ağrı ve çevresinde o gece gençler bir dilek tutarak kapıları dinleyip içerideki konuşmaları yorumlayarak niyetlerinin tutup tutmayacağını anlamaya çalışıyor.

Giresun'da Mart Bozumu adıyla kutlanan Nevruz'da çevredeki akarsulardan su getirilip hayvanların üzerine serpiliyor.

Edirne'de eski hasırlar yakılıp mart içeri, pire dışarı diyerek üzerinden atlanıyor.
 
Üst