1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Türkiye'de ücretler ne kadar?

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “İmalat Sanayinde 2007 Yılının İkinci Dönemine ilişkin Ücret ve Kazancı” açıkladı.

  Buna göre yılın ikinci döneminde kişi başına aylık ortalama brüt ücret 1406 YTL, brüt kazanç ise 1573 YTL olarak hesaplandı.

  Aylık ortalama brüt kazançlar iki basamaklı ekonomik faaliyet kolu itibariyle incelendiğinde, en yüksek ortalama brüt kazanç, 4 bin 884 YTL ile kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında olurken, bunu 3 bin 52 YTL ile kimyasal madde ve ürünleri imalatı ekonomik faaliyeti takip etti.

  Toplu iş sözleşmesi kapsamındaki iş yerlerinde, en yüksek ortalama brüt kazanç 4 bin 749 YTL ile yine kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı ve 3 bin 504 YTL ile de kimyasal madde ve ürünleri imalatı ekonomik faaliyet kolunda oldu. Toplu iş sözleşmesi kapsamı dışındaki iş yerlerinde en yüksek ortalama brüt kazanç ise 5 bin 279 YTL ile tütün ürünleri imalatı ve 5 bin 123 YTL ile kok kömürü rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı ekonomik faaliyet kolunda olduğu görüldü.

  Aylık ortalama brüt kazançlar kamu ve özel sektör ayrımında incelendiğinde, 2007 yılının ikinci döneminde kamu sektöründe en yüksek ortalama brüt kazancın 4 bin 749 YTL ile kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı ve 3 bin 844 YTL ile basım ve yayım imalatı sektöründe oldu.

  Özel sektörde ise en yüksek ortalama brüt kazanç 5 bin 123 YTL ile yine kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı ve 3 bin 51 YTL ile kimyasal madde ürünleri imalatı sektöründe yaşandı.

  ÇALIŞAN SAYISI ARTTIKÇA MAAŞLAR DA ARTIYOR

  İkinci dönemde, 10-49 ücretli çalışanı bulunan iş yerlerinde, kişi başına aylık ortalama brüt kazanç 1,005 YTL, aylık ortalama brüt ücret ise 946 YTL oldu.

  Aynı dönemde, 500 ve daha fazla ücretli çalışanı bulunan büyük ölçekli iş yerlerinde, kişi başına aylık ortalama brüt kazanç bin 815 YTL, kişi başına aylık ortalama brüt ücret ise bin 609 YTL olarak tahmin edildi.

  EN YÜKSEK KAZANÇ BATI KARADENİZ'DE

  Bu yılın ikinci döneminde, İstatistiki Bölge Sınıflaması Düzey 1'e (NUTS1) göre, 12 bölgedeki aylık ortalama brüt kazançlar incelendiğinde en yüksek kişi başına aylık ortalama brüt kazancı Batı Karadeniz Bölgesi'nde (1970 YTL) hesaplandı. Bunu 1868 YTL ile Kuzey Doğu Anadolu Bölgesi takip etti.

  İstanbul Bölgesi'nde kişi başına aylık ortalama brüt kazanç da 1604 YTL olarak belirlendi.
   
Türkiye'de ücretler ne kadar? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kürtaj fiyatları (ücret) ne kadar?

  Kürtaj fiyatları (ücret) ne kadar?

  kürtaj ücreti kürtaj fiyatları yapan hastaneler ücretleri fiyatları izmir Kürtaj fiyatları (ücret) ne kadar? Kürtaj yalnızca ve ancak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanınca uygulanır. Yapılan işlem gizli kalır. Kürtaj Fiyatları ne kadar ? Kürtaj fiyatları kürtaj yapan hastane, poliklinik ve doktor kürtaj fiyatı tarifesine göre değişiklik arzetmektedir. Kürtaj fiyatlarını belirleyen en...
 2. 2012 pmyo ücretleri ne kadar 2012

  2012 pmyo ücretleri ne kadar 2012

  2012 yılında Pmyo sınavına girecek arkadaşlarımızın dikkatine, SINAV TARİHİ : 01.07.2012 SINAVIN ADI : 2012 PMYO / Polis Meslek Yüksekokulları Öğrenci Adaylığı Sınavı SINAV BAŞVURU YERLERİ : Polis Akademisi ( şehir bazında herkes kendi şehrinde polis akademisine baş vuracak ) SINAV ÜCRETİ : 40 Tl
 3. 2012 ek ders ücreti ne kadar 2012

  2012 ek ders ücreti ne kadar 2012

  2012 ek ders ücreti ne kadar 2012 Merhaba bayanlar sizden 2012 ek ders ücreti ne kadar diye bilgi rica ediyorum acaba bu sene ek ders ücretleri ne kadar oldu
 4. 2013 Yılında Asgari Ücret Ne Kadar Olacak ?

  2013 Yılında Asgari Ücret Ne Kadar Olacak ?

  Bu konu 2013 asgari ücret ne kadar olacak hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, asgari ücretle çalışanların hayat şartları karşısında ne kadar zorlandığını hepimiz biliyoruz. Hele de bir hanede tek kişi olarak çalışıyorsa. Bu sebeple asgari ücretle çalışanların gözleri kulakları her zaman zam haberlerindedir. Yılbaşı itibariyle de asgari ücretlere belli bir oranda zam yapılacak....
 5. Çipli Kimlik Kartlarının Ücreti Ne Kadar Olacak?

  Çipli Kimlik Kartlarının Ücreti Ne Kadar Olacak?

  çipli kimlik kartları, çipli kişmlikler kaç para, çipli kimlik kartları ücreti Sevgili melekler, uzun bir süredir beklenen yeni çipli kimlik kartlarının dağıtımına başlanıyor. Merak edilen ise bu kimliklerden ücret alınıp alınmayacağı ve alınırsa ne kadar olacağı. Hemen bilgilendirelim, kimlikler ücretli olacak maalesef ve 18 TL olacak. Bir sürü kart taşıma derdinden kurtaracak olan yeni...

Sayfayı Paylaş