1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.796
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Türkiye'deki Kadınlar Günü'nden kareler

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  [​IMG] "Erkek egemen sistemin yarattığı namus anlayışının protesto edildiği" de ifade edilen bildiride, başka Güldünya'ların ölmesinin istenmediğine vurgu yapıldı. Bildiride, kadınların hem işte hem evde çalıştığı da belirtilerek, kadınlar için erken emeklilik hakkı istendi.


  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, tüm Türkiye'de düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.


  İstanbul 8 Mart Kadın Platformu'nca, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Kadıköy İskele Meydanı'nda miting düzenlendi. Mitinge katılan gruplar, Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi önünde toplanarak, "Biz kadınlar erkek egemen kapitalist sisteme karşı direniyoruz" yazılı pankartın arkasından sloganlarla mitingin yapılacağı alana doğru yürüdü.

  İskele Meydanı'nı dolduran kadınlar Türkçe ve Kürtçe sloganlar attı. Aralarında DİSK, KESK, DTP ve kadın örgütlerinin yer aldığı düzenleme komitesi adına, Türkçe ve Kürtçe ortak bildiri okundu. Ortak bildiride, kadınların hakları için uzun yıllardır mücadele ettiği belirtilerek, ancak kadınların hala şiddete maruz kaldığına dikkat çekildi. "8 Mart'ın ücretli izin ve resmi tatil olmasını istiyoruz" görüşüne yer verilen ortak bildiride, Pipa Bacca'nın Türkiye'de öldürülmesine, taciz ve tecavüz vakalarına işaret edildi.

  Bu arada, miting alanında, yüzünü beyaza boyayan ve beyaz kıyafetler giyerek kendisini Pipa Bacca'ya benzetmeye çalışan bir kadın büyük ilgi gördü.

  İzmir

  [​IMG]

  İzmir'de, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen yürüyüş ve miting, sağanak yağışa rağmen binlerce kadının katılımıyla yapıldı. İzmir 8 Mart Kadın Platformu tarafından Bornova'da düzenlenen etkinlik, Bornova Stadı önünden Cumhuriyet Meydanı'na kadar gerçekleştirilen yürüyüşle başladı.


  Sağanak yağış altında yapılan yürüyüşe, binlerce kadın katıldı. Çeşitli kadın örgütleri, sendika ve siyasi partilerin de destek verdiği yürüyüşte kadınlar, cinsiyet ayrımcılığı ile kadına karşı baskı ve şiddete karşı sloganlarla attı.

  Özellikle gençlerin yoğun katılım gösterdiği gözlenen etkinlikte kadınlar, taleplerini ıslıklar ve söyledikleri şarkılarla da duyurmaya çalıştı. Kadınlar, yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı'nda "Hergün 8 Mart Hergün Mücadele" sloganıyla miting gerçekleştirdi.

  Miting alanına kontrol noktalarında üzerleri aranarak giren kadınlar, eşitlik mücadelesinde bugüne kadar yaşamını yitiren kadınlar anısına bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirdi. Miting, konuşmaların ardından kadınların Karadeniz ezgileri eşliğinde oynadıkları horonla son buldu.

  Ankara

  Çeşitli siyasi parti ve sivil toplum örgütü üyesi kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Ankara'da yürüyüş düzenledi. Kolej Kavşağı'nda toplanan ve taleplerini içeren pankartlar açan kadınlar, Kürtçe "Kadın, yaşam, özgürlük" şeklinde slogan attı.

  Buradan Ziya Gökalp Caddesi'ne yürüyen grup, Türkçe, Kürtçe ve Ermenice şarkı eşliğinde halay çekti. KESK Kadın Sekreteri Songül Morsümbül, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de kadına yönelik şiddetin özel ve kamusal alanda artarak devam ettiğini ileri sürdü.

  "8 Mart Ankara Kadın Platformu"ndan Medine Adıgüzel, kadınların yüzyıllardır görmezden gelinmeye çalışıldığını ve 21. yüzyılda bile şiddete maruz kaldığını belirtti.

   
Türkiye'deki Kadınlar Günü'nden kareler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Anneler Günü'nde eş dayağına karşı!

  Anneler Günü'nde eş dayağına karşı!

  Anneler Günü'nde eş dayağına karşı! Kadınların aile içi şiddete karşı başlattığı mücadelenin 20. yılı için bugün, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı ile kadın örgütleri İstanbul'da buluşuyor GÜLAY FIRAT İstanbul Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı ile kadın örgütleri, Anneler Günü'yle aynı güne denk gelen "Dayağa Karşı Kadın Dayanışması Kampanyası"nın 20. yılını...
 2. Çeyizden Kareler..

  Çeyizden Kareler..

  havlu kenarı örnekleri 2011 Havlular yüzümüzü silip bir kenara attığımız havlular…Onları aslında havlu diyip geçmemeliyiz.Kızlarımızın çeyizleri nazar boncuklu olmalı ki onlara da nazar değmemeli.Sandıklarımızda ki çeyizlerimiz güzel olamlı.Hadi beraberce bakalım meleklerim.

Sayfayı Paylaş