1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Türkiye'nin İnternet Kullanım Alışkanlıkları Hakkında ki Araştırma Sonuçları

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Bu konu; Türkiye'nin internet kullanım haritası hakkında bilgiler vermektedir.


  Sevgili melekler, Türk Telekom yaptığı kapsamlı bir araştırmayla Türkiye'nin internet kullanım haritasını çıkardı. Türkiye'de bilgisayar ve internet kullanı detayları ile ilgili olarak Türk insanının alışkanlıklarını inceleyen uzmanlar, enteresan sonuçlarla karşılaştı. İşte detaylar...  [​IMG]


  Türk Telekom, Ipsos KMG tarafından 2012 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirilen, Türkiye’de bilgisayar ve internet kullanım detayları ile alışkanlıklarımızı ortaya koyan araştırmanın sonuçlarını yayımladı. Türkiye genelinde 38 ilde yüz yüze gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre, ülkemizdeki 19.1 milyon hanenin %52’sinde bilgisayar, %41’inde ise internet bağlantısı mevcut.

  Araştırmaya göre, bilgisayarı olan hane sayısı çoğalırken, internet kullanımı da buna bağlı olarak artış kaydediyor. Araştırma verilerinin ortaya koyduğu en çarpıcı sonuç ise internet kafelerden internete bağlanmanın gözle görülür şekilde düştüğü. Türkiye’deki internet kullanıcıları internete daha çok evden bağlanırken hanelerde en çok tercih edilen internet bağlantısı ADSL olarak gözlenmiştir.

  Araştırma, internet kullanıcılarının cinsiyet ve kullanım alışkanlıklarını da ortaya koyuyor. Türkiye’deki internet kullanıcıların yüzde 60,9’u erkek, 39,1’i ise kadın. İnternet kullanan hanelerin yüzde 87’si interneti sörf yapmak amacıyla kullanırken, Facebook’a girmek ikinci sırada yer alıyor.

  İki evden birinde bilgisayar var

  Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom, Türkiye’nin internet kullanımı haritasını çıkardı. Türk Telekom adına Ipsos KMG tarafından Türkiye profilini yansıtan, 38 ilde 15.000 üzeri hane ile yüz yüze görüşmelerle gerçekleştirilen çalışma, ortaya ilginç sonuçlar çıkardı.

  Buna göre Türkiye’deki 19,1 milyon hanenin yüzde 51,7’sinde yani yaklaşık 9,9 milyon hanede bilgisayar bulunuyor. Tüm hanelerin yüzde 34,6’sında masaüstü, 20,6’sında dizüstü bilgisayar bulunuyor. Hem masa üstü hem de dizüstü bilgisayar bulunan hane sayısı ise yüzde 4,2. Yeni nesil bilgisayar ürünleri olan netbook (%0,7) ve tablet (%0,2) bulunurluğu ise hayli düşük.

  İnternete evden bağlanmayı seviyoruz
  Araştırma sonuçlarının ortaya koyduğu başka bir gerçek de evlerdeki bilgisayar sayısı ve buna bağlı olarak evde internet kullanımının artış göstermesi. İnternet kullanımında evden bağlanma oranı 2010 yılında % 58 iken, 2012 yılında bu rakam %66’ya ulaştı. Geçmiş yıllarda Türkiye’deki internet kullanım alışkanlıklarında önemli bir yer tutan internet kafelerden internete bağlanma oranı ise düşüş gösterdi.

  ADSL’i tercih ediyoruz
  2010 yılında 7 – 65 yaş arası nüfusun %43’ü olan internet kullanıcısı oranı 2012 yılında artış göstererek %45 oldu. Türkiye’deki hanelerin %31.2’si ADSL bağlantısını kullanırken 3G modem, kablo ve fiber gibi diğer bağlantı türlerinin sahipliği oranı %9.9 oldu.

  İnternet bağlantısına sahip olan hanelerin %96’sı mevcut internet bağlantısını değiştirmeyi düşünmüyor. ADSL bağlantısı olan hanelerin yüzde 74,6’sı yeni bağlantı için yine ADSL’i düşünürken, ikinci sırada fiber geliyor.
  Araştırma sonucunda internet bağlantısı olmayan hanelerin internet bağlantısı yaptıracakları zaman tercihlerinin ADSL olacağı bulgusu da çıktı.

  Erkekler interneti kadınlardan daha çok seviyor
  Araştırma sonuçlarına göre internet kullanıcılarının %60,9’u erkek, %39,1’i ise kadın. İnternet kullanıcılarının %50,9’u ise 18 – 34 yaş aralığında yer alıyor.

  En çok sörf yapıyoruz, sosyal paylaşım 2. sırada
  İnternet sahibi haneler interneti en çok sörf yapmak (%87) ve Facebook’a girmek (%82) için kullanıyor. Bunu %76 ile e-posta kontrolü, %71 ile yazılı mesajlaşma/chat yapma izliyor. Türk Telekom’un araştırmasıyla ortaya çıkan Türkiye’deki internet bağlantısına sahip hanelerin internet kullanım amaçları ise şöyle:

  İnternette gezme/inceleme: %87
  Facebook: %82
  E-mail: %76
  Yazılı mesaj/chat yapma: %71
  Müzik/radyo dinleme: %67
  Film/video izleme: %66
  Haber/gazete okuma: %61
  Görüntülü-sesli görüşme: %59
  Sesli görüşme: %56
  Oyun oynama: %55
  Müzik indirme: %54
  CD-DVD oyunları: %45
  Film/video indirme: %44
  TV izleme: %41
  Diğer sosyal medya: %37
  E-devlet işlemleri: %32
  Twitter: %31
  Yazılım indirme: %29
  İnternetten alışveriş: %24
  İnternet bankacılığı: %23


   
Türkiye'nin İnternet Kullanım Alışkanlıkları Hakkında ki Araştırma Sonuçları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Oruç Hakkında Araştırmalar

  Oruç Hakkında Araştırmalar

  Oruç ve Kanser Florida`da Dr. Ahmed Elkadi başkanlığındaki Amerika İslâmî İlâç Araştırmaları Enstitüsü`nün. kanser hastaları üzerinde yaptığı oruç deneyleri oldukça heyecan vericidir. Deneyler neticesinde, düzenli oruç tutan hastalarda kötü huylu tümörlerin yayılmasının yavaşladığı (hatta durduğu), normalde ameliyatla alınan iyi huylu tümörlerin de yok olduğu görülmüş. Joel Fuhrman 1995`te...
 2. Türkiye'nin Kitap Okuma Alışkanlığı

  Türkiye'nin Kitap Okuma Alışkanlığı

  kitap oku okuma alışkanlığı ile ilgili sözler yazarların okuma alışkanlıkları yazarların alışkanlığı kitap ile ilgili sloganlar Kitap okumayamama konusunda hepimizin bahanesi hazırdır: Kitaplar çok pahalı İşten geldim, yorgunum Öğrenciyiz abi ! Oku oku nereye kadar? ...ve daha birçoğu Bu sözler en genel tavırlarımız. Kendimi örnek verirsem, ancak son birkaç senedir orjinal kitap alma...
 3. Türk erkeğinin araştırma sonuçları

  Türk erkeğinin araştırma sonuçları

  komik araştırmalar Ben zaten bu bizim Türk erkeklerini çözmüş değilim.Hergüne bambaşka biri olarak uyanıyorlar.Bu erkeklerden korkular yaa..Bakalım araştırmalar ne sonuç vermiş:) TÜRK Androloji Derneği ile Bayer'in erkeklerin cinsel sağlığı üzerine ortaklaşa düzenlediği:Erkek Erkeğe Sağlık Konuşuyoruz: adlı tarama projesi sonuçları İstanbul'da açıklandı. Özel olarak düzenlenen sağlık...
 4. Türkiye'nin İlk İnternet Sitesi

  Türkiye'nin İlk İnternet Sitesi

  Türkiye'nin İlk İnternet Sitesi hangisidir bilen var mı varsa cevabı yazsın:)
 5. tuvalet alışkanlığı hakkında

  tuvalet alışkanlığı hakkında

  oğlum 2 yaşında çişini yaptıktan sonra söylüyor ama lazımlığa yapmıyor. ona tuvalet alışkanlığını nasıl kazandırabilirim bilgisi olan tecrübeli anneler yardımcı olabilirmi

Sayfayı Paylaş