1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.796
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Türkiye'ye destek

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Avrupa, İstanbul'da meydana gelen ve 17 kişinin ölümüne yol açan terörist saldırıyı lanetledi. Avrupa Komisyonu Sözcüsü Amadeu Altafaj, "İstanbul Güngören'de düzenlenen bombalı saldırıyı en güçlü ifadelerle kınıyoruz ve Türkiye'ye terörle mücadelede destek verdiğimizi bildirmek istiyoruz" dedi. AB Dönem Başkanı Fransa ise, "AB, terörün her türlüsüne karşı ve terör ile mücadelede Türkiye'nın yanında" diye konuştu. AB Komisyonu ve AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana da patlamaları kınadı. Solana, "İstanbul'da dün düzenlenen iğrenç bombalı saldırının mümkün olduğunca çok insan öldürmek amacıyla tasarlandığının açık olduğuna" dikkat çekti. Türk halkının ve Türkiye'nin terörle mücadelesinin yanında olduğunu vurgulayan AB Komisyonu, kurbanların ailelerine başsağlığı diledi. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Lluis Maria de Puig de, mesajında, dünyada hiçbir nedenin böyle iğrenç bir eylemi haklı çıkaramayacağını kaydetti. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Terry Davis de, "Bombalı saldırılar, kalabalık bir caddeden geçen masum insanları hedef alan, kör ve planlı terör eylemidir" ifadesini kullandı. Patlamayla ilgili diğer tepkiler ise şöyle: * BM Genel Sekreteri Ban Kİ-Mun: BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'un, saldırıyı şiddetle kınayarak, olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilediği, yaralananlara ise geçmiş olsun dileklerini gönderdiği belirtildi.

  * NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer: "Bu korkunç terör saldırısı kasten ve vahşi bir biçimde sivilleri hedef almıştır. Müttefikler adına, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı ve patlamada yaralananlara ise geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum."

  * İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano: "Hadiseyi kesin bir üslupla kınadığımı belirtiyor; Türkiye'nin AB'yle yakınlaşma süreci de dahil demokratik gelişme ve ilerleme hamlelerini gerçekleştirebilmesini diliyorum."

  * Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev: "Masum insanların ölümüne ve acı çekmelerine sebep olan bu vahşice terör saldırılarını şiddetle kınıyor, zati alilerinize, hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve tüm Türk milletine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dilerim."

  * Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier: "Terörün bu kör fiilini şiddetle kınıyorum. Almanya, bu zor zamanda Türkiye'nin ve Türk insanının yanındadır. "

  * ABD Büyükelçiliği: "Teröre karşı mücadelede müttefikimiz Türkiye'yi desteklemeyi sürdürüyoruz" ifadelerine yer verdi. ABD Dışişleri Bakanlığı, İstanbul'da meydana gelen bombalı saldırıları sert bir dille kınadığını açıkladı.

  * İran Dışişleri Bakanlığı: İran, İstanbul'daki saldırıları kınayarak, Türk milletinin acısını paylaştığını bildirdi. Açıklamada, "Çok sayıda masum insanın ölmesine neden olan saldırıları şiddetle kınıyoruz" ifadesi kullanıldı. Ayrıca İsrail Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ve Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, İspanya'da Zapatero hükümeti, İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband da saldırıyı kınadı.

  İstanbul'daki kanlı terör saldırısı ABD'den Çin'e kadar dünya medyasında büyük yankı buldu. Gazeteler saldırıyı şöyle değerlendirdi:

  * BBC: İngiliz yayın kurumu BBC, "Öldürücü patlamalar İstanbul'u vurdu" başlığını kullandığı haberinde, "Hiç kimse sorumluluğunu üstlenmedi ancak güvenlik servisleri, saldırının Kürt asilerinin markasını taşıdığını söylüyor" dedi.

  * TIMES: İngiliz The Times da, İstanbul saldırısının Türkiye'de "gerilimin" yaşandığı bir dönemde gerçekleştiğini belirterek, saldırının Anayasa Mahkemesi'nin AKP davasını görüşmeye başlamasına saatler kala meydana geldiğini yazdı.

  * FIGARO: Fransız Le Figaro da, saldırı konusunda PKK'dan kuşkulandığını ancak silahlı İslamcı ve aşırı sol grupların da İstanbul'da aktif olduğunu belirtti. Gazete, "Bu çifte saldırı, Türkiye'nin gerilim dönemini yaşadığı günlerde meydana geliyor" dedi, Ergenekon ve AKP davalarına dikkat çekti.

  * DEUTSCHE WELLE: Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle de, "İstanbul Güngören'de 10 dakika ara ile patlayan iki bomba, 17 kişinin ölümüne neden oldu. 150'den fazla kişinin yaralandığı saldırıyı üstlenen olmadı. İlk incelemelere göre bombalar çöp tenekelerine bırakıldı" dedi.

  * NEW YORK TIMES: Amerikan New York Times, 15 Kasım 2003'te ikiz kamyonlara yerleştirilen bombaların patlamasıyla, İstanbul'daki iki sinagogda 23 kişinin ölmesi ve 300'den fazla kişinin yaralanmasından sonra dünkü iki patlama en ciddi terörist saldırı olarak görünüyor. O yıl 60 kişinin öldüğü ve İslami radikal grupların suçlandığı terör saldırıları serisinde en kötüsü olan saldırıda, El-Kaide bağlantılı karanlık bir grup sinagog patlamaları için sorumluluk üstlenmişti.

  * GUARDIAN: Gazete "İlk şüpheler son 25 yıl boyunca sayısız bombalı saldırıdan sorumlu olan Kürt isyancılar üzerinde yoğunlaşıyor" diye yazdı.

  * INDEPENDENT: İngiliz gazetesi The İndependent ise, son dönemde Türkiye'de gerçekleştirilen terörist saldırılarını da anımsattığı haberinde, saldırının zamanlanmasına dikkat çekerek, "Türkiye, bugün başlaması öngörülen dava nedeniyle, siyasi ve ekonomik istikrarsızlığa sürüklendi" yorumunu yaptı.

  * EL PAIS: İspanyol El Pais de, polisin İstanbul saldırılarından PKK'yı sorumlu tuttuğunu belirterek, "Patlamalar, Türk ordusunun Kuzey Irak'taki PKK mevzilerine karşı operasyon düzenlenmesinden birkaç saat sonra oldu" diye yazdı.

  * BILD: "Korkunç saldırı 17 kişinin ölümüne yüzlerce kişinin yaralanmasına neden oldu. Milyonların metropolünü sarsan birinci bombanın ardından ikinci bomba patladı."

  * REUTERS: SABAH'ın "Katilleri tanıyoruz" manşetini abonelerine duyururken "İstanbul'da 2003'ten bu yana en kanlı saldırı" ifadesini kullandı.

  * ÇİN TV: Devlet televizyonu CCTV'de saldırının 9 Temmuz'da İstanbul'daki ABD Konsolosluğu'na yapılan ve 3 polis ile 3 teröristin öldüğü olayın ardında yaşanan en büyük olay olduğu ifade edildi.

  sabah.com

   
Türkiye'ye destek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Karargah Destek

  Karargah Destek

  Burayı tıklayınız
 2. saldırı sonrası Türkiye'ye destek

  saldırı sonrası Türkiye'ye destek

  İstanbul'da 17 kişinin öldüğü bombalı saldırıyı kınayan dünya, terörle mücadelede Türkiye'ye destek verdi.. Avrupa, İstanbul'da meydana gelen ve 17 kişinin ölümüne yol açan terörist saldırıyı lanetledi. Avrupa Komisyonu Sözcüsü Amadeu Altafaj, "İstanbul Güngören'de düzenlenen bombalı saldırıyı en güçlü ifadelerle kınıyoruz ve Türkiye'ye terörle mücadelede destek verdiğimizi bildirmek...
 3. Türkiye'ye etnik ayrımcılık suçlaması

  Türkiye'ye etnik ayrımcılık suçlaması

  Birleşmiş Milletler, Türkiye'ye etnik ayrımcılık suçlamasında bulundu. BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi, Cenevre’de gerçekleşen 74. oturumunda aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çeşitli ülkeleri inceledi. Bunun ardından yayınlanan rapor ve yapılan basın açıklamasında Türkiye’de ayrımcılık olarak görülen sorunlara ilişkin eleştiriler dile getirildi. Bu çerçevede Kürtler,...
 4. Lütfen destek:)

  Lütfen destek:)

  Arkadaşlar kısmetse yakın zamanda bebe giyim dükkanı devir alıcam inşallah, Değişik, akılda kalacak, bebe giyime uygun dükkan ismi arıyorum. Önerilerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim :)
 5. Meryem Uzerli Türkiye'ye Dönüyor!

  Meryem Uzerli Türkiye'ye Dönüyor!

  meryem uzerli meryem uzerli haberleri Sevgili melekler, oynamakta olduğu Muhteşem Yüzyıl dizisinden aniden ayrılıp Berlin'e dönen ve tükenmişlik sendromu teşhisi konulan oyuncu Meryem Uzerli Türkiye'ye dönüyor! Posta'da yer alan habere göre; tükenmişlik sendorumu’na yakalandığını söyleyen Meryem Uzerli’nin Berlin’deki tedavisi sona erdi. Meryem Uzerli, Facebook’ta hayranlarına şunları...

Sayfayı Paylaş