1. suskun_gız

  suskun_gız Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.356
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir

  TÜrkler De Kalp Hastaliklari

  Konu, 'Kalp Hastalıkları' kısmında suskun_gız tarafından paylaşıldı.

  10 yıl içinde kalp hastalıklarından ölümlerin artaca ı bildirildi. Türk toplumunun ırksal olarak, iyi kolestrol (HDL) düşüklü üne yol açan kalıtsal özelliklere sahip oldu u belirtildi. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Aksoy, şişmanlık ve hareketsizli in kalp- damar hastalıkları riskini artıran önemli unsurlar oldu unu belirterek, Kalp-damar hastalıkları ölümlerinde :):):):)bolik sendrom dedi imiz, iyi kolestrol düşüklü ü, trigiliserid, bel çevresi (şişmanlık) ve tansiyon yüksekli i ile şeker hastalı ına e ilim etken oluyor dedi.
  Araştırmalarda, bu beş e ilimin Türk toplumunda yüksek düzeylerde görüldü ünü, bu nedenle kalp-damar hastalıklarında yo un artış oldu unu ifade eden Doç. Dr. Aksoy, şöyle devam etti: Kolestrolün düşük olması, o insanın kalp hastası olmayaca ı anlamına gelmez. Kolestrol yüksekli i olmadan da insanlar kalp hastası olabiliyor, yaşamlarını ani krizle yitirebiliyorlar.
  Şişman, sigara ve alkol kullanan, iyi kolestrolü yüksek, ancak trigliseridi yüksek olan da kalp hastası olabilir. Türkiyede 300 binin üzerinde kalp hastası var. Akdeniz ve Egede kalp damar-damar hastalı ı daha düşük. Akdeniz mutfa ında katı ya kullanımı yok, bu nedenle kalp hastalı ı görülme oranı daha düşük düzeylerde.
  KALITSAL FAKTÖRLER
  Avrupa ve Amerikada insanların kolestrol ve trigiliserid de erlerinin, Türk toplumuna oranla daha yüksek, ancak bizde ölümlerin fazla oldu una dikkati çeken Doç. Dr. Aksoy, sözlerini şöyle sürdürdü: Bunda kalıtsal ve çevresel faktörlerin de etkisi var. Genç toplumuz, ancak kalp krizinden ölümlerimiz çok fazla.
  10 yıl içinde ölümler ve hasta sayısı önemli ölçüde artacak. 30-40 yaşları arasında kilo artışı çok fazla. Birey 40 yaşını aştı ında karşımıza kalp hastası olarak çıkıyor. İnsanlar en verimli ça ları olan 40 yaşında kalp hastası oluyor.
  ÖNERİLER
  Doç. Dr. Aksoy, uzun ömürlü olmak için beslenme alışkanlıklarında ve yaşam tarzında de işiklik yapmanın şart oldu unu, stresli yaşam, sigara, alkol gibi alışkanlıklardan uzak durulması gerekti ini bildirdi.

  Özellikle katı ya lardan ve kırmızı etten oluşan alışkanlıkların terk edilmesi gerekti ini vurgulayan Doç. Dr. Aksoy, sözlerini şöyle tamamladı: Şişmanlar zayıflamayı denemeli, kalori kısıtlaması yapmalı, hayvansal kökenli ya lardan uzak durmalı, sıvı ya lar tercih edilmeli. Haftada en az 4 kez 1er saat yürümeli. Asla ve asla sigara kullanılmamalı. 20 yaşını geçenler yılda bir kez kan ya larına baktırmalı, ailede risk faktörü varsa o kişi yaşamına daha dikkat etmeli. 40 yaşına kadar 5 senede bir kontrol öneriyoruz, 40 yaşından sonra kontrol sayısı artırılmalı.


   
TÜrkler De Kalp Hastaliklari konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kansizlik Kalp Hastaliklarinda Etkili

  Kansizlik Kalp Hastaliklarinda Etkili

  ABDde Kuzey Carolina Üniversitesi araştırmacıları, kansızlı ın kalp hastalıkları üzerinde etkisi bulundu unu tespit ettiler. 40 yaş üstündeki Amerikan toplumunun yüzde 25inde kalp yetersizli i görüldü ünü ve bu hastalık sonucu ölümlerin arttı ını belirten uzmanlar, kısıtlı ekonomik imkanların da neden oldu u kansızlık sorununun dikkate alınmamasının, kalp hastalarındaki ölüm oranını...
 2. Deniz Seki - Ey Kalbim

  Deniz Seki - Ey Kalbim

  Ben böyle bir sevdayı Hiç yaşamamıştım ki Ne bilirdim Böyle yanarım o zaman Senin kadra güzelini Hiç sevmemiştim ki Güzel sevmek ne zormuş Anladım o zaman Geceler kara geceler Gözlerinde saklıydı Çok sevme üzülürsün Diyenler çok haklıydı Ey kalbim yazık sana Gittinde kime bağlandın Ey kalbim yazık sana Bağlandım beni de yaktın sen Tükendim
 3. Deniz Çetin - Sevme Kalbim

  Deniz Çetin - Sevme Kalbim

  Kalbim nasıl atıyorsun karşısında Tamam heyecanlısın bari bana bulaştırma Toplasan ikimiz bir adam etmiyoruz oğlum ama Sen de fırlamak istiyorsun benden dışarıya Biliyorum kalbim bunları anla Onun yaptıkları birşey ifade etmiyor Anlama, Anlama, Hadi gidelim buralardan, Hadi gidelim burdan Artık sevme sevme sevme Kalbim seni dinlemek bir hata Sevmiyor o beni bak anlasana Ama anlayamazsın...
 4. Kalbim de suskunsa artık

  Kalbim de suskunsa artık

  Duydugum en güzel söz duymadığım sözdür belkide asla duyamayacağım benim sağır dünyamda.. Görmeyenlerin gözleri duymayanların kulagı hayatım. Yaşlı birinin gençliğinde gizli hayallerim, genç birinin umutlarında yada bir çoçugun elma şekerinde... Nerdesin diye sorma bana kayıp bir şehrin ortasında hayallerinde kaybolan insanlardanım ben sonu olmayan yollarda kendini rüzgara bırakmış...
 5. Özcan Deniz – Kalp Yarası

  Özcan Deniz – Kalp Yarası

  Teşekkürler :D:D

Sayfayı Paylaş