1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Türkler Kosova’ya eğitim ile dönüyor

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  500 yıl Osmanlı’nın yönettiği Kosova’ya Türk dönüşü bilim, eğitim ve ekonomiyle olacak.
  TOBBETÜ hoca gönderdi, ODTÜ kampus inşa edecek, Bahçeşehir Üniversitesi, de ’Türkiye Kosova Üniversitesi’ kuracak. Priştine’de 5 bin metrekarelik bina inşaatı için nihai anlaşma İstanbul'da imzalanacak.

  1389’da Sırplarla yapılan Kosova Meydan Savaşı’ndan sonra Osmanlı egemenliğine giren ve yaklaşık 500 yıl Osmanlı toprağı olarak kalan Kosova, şimdi de Türk üniversiteleri için cazibe merkezi oldu. Türkler, Sırp ve Rus muhalefetine rağmen, ABD, AB ve Türkiye’nin desteği ile bağımsız devlet olmayı başaran Kosova’ya bilim, eğitim ve ekonomiyle tekrar geri dönüyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin (TOBB ETÜ) öğretim üyesi gönderdiği ve öğrenci dönüşümü başlattığı, ODTÜ’nün ’kampus yatırımı’ kararı aldığı Kosova için en hızlı üniversite yatırımını Bahçeşehir Üniversitesi yapacak. Önceki hafta Priştine ve Prizren’de temaslarda bulunan Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel, Uluslararası Priştine Üniversitesi’nin sahibi Femi Azemi ile Türkiye Kosova Üniversitesi kurmak için prensipte anlaştı. İki hafta içinde Türkiye’ye gelecek olan Azemi ile Yücel arasında, Priştine’de 5 bin metrekare kapalı alana sahip bir üniversite binası inşaatı için nihai anlaşmanın imzalanacağı açıklandı. Projeye ABD’liler de destek veriyor. Priştine’de Kosova Eğitim Bakanı Enver Hoxhai ile de görüşen Enver Yücel ve beraberindeki heyet, Bakan Hoxhai’den de eğitimim tüm alanlarında ortak projelere destek sözü aldı. Yakında Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in de ziyaret edeceği Kosova’da, özellikle bürokraside ciddi anlamda ekonomist ve uluslararası hukuk uzmanı ihtiyacı bulunuyor. Heyette bulunan Milli Eğitim Bakanlığı

  Fransız ihtilalinden önemli

  Kosova Eğitim Bakanı Enver Hoxhai, Türkiye’nin son 7 yılda fiilen verdiği destekten çok memnun olduklarını, tarihi ve kültürel ortaklıkların daha da gelişmesini istediklerini belirtti. Hoxhai şöyle konuştu: "Bize göre Mustafa Kemal Atatürk’ün çok kısa zamanda başardığı devrimler çok değerlidir. Atatürk devrimi, dünya için Fransız devriminden daha önemlidir. Bu nedenle özellikle eğitim alanında işbirliğimiz geliştirmeliyiz. Türkiye’nin tüm eğitim kurumlarından ortak projelere açığız. Kosova olarak özellikle ekonomi eğitimi alanında iddialı olmak istiyoruz."

  ABD üniversitesiyle beraber

  Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel ise Uluslararası Priştine Üniversitesi’nin sahibi Femi Azemi’ye kuracakları Türkiye Kosova Üniversitesi için ABD’nin iki devlet üniversitesi ile de görüştüğünü anlattı. Yücel, "Bir ayağı ABD’de, bir ayağı İstanbul’da olan bir üniversite kurarsak Kosova’yı eğitimde Balkanların çekim merkezi yapabiliriz. Priştine’de bir kolej de açabiliriz" dedi.

  Bağımsız Kosova AB’ye en yakın Müslüman ülke

  1’inci Kosova Savaşı 1389’da Osmanlı ile Sırplar arasında oldu ve bölge Osmanlı hakimiyetine girdi.

  Sırplar bu yenilgiyi hiç unutmadı, savaşın kaybedildiği tarih Sırp milliyetçiliğinin milatlarından biri oldu.

  2’inci Kosova Savaşı 17- 20 Ekim 1448’de İkinci Murat önderliğindeki Osmanlı ordusu ile Macar Hunyadi Yanos önderliğindeki Balkan ordusu arasında oldu. Osmanlı bu savaşı da kazandı ve İstanbul’un fethi, Balkanlar’dan gelecek bir saldırıya karşı tam güvenlik altına alındı.

  Arnavutların çoğunluğa sahip olduğu Kosova, 1913’te yeniden Sırpların kontrolüne geçti, Yugoslavya’nın bir parçası oldu. Bir süre sonra özerklik aldı.

  Yugoslavya lideri Slobodan Miloseviç Osmanlı yenilgisinin 600’ncü yıldönümünde Kosova’nın özerkliğini aldı.

  1992-1995 yıllarındaki Bosna savaşıyla kan gölüne dönen Balkanlar, 3 yıllık aradan sonra yeni katliamlara tanıklık etti.

  Sırpların saldırılarında 10 bin Kosovalı hayatını kaybetti. 800 bini göç etti.

  Miloşeviç’in geri adım atmamasının ardından Mart 1999’da NATO uçakları Sırp hedeflerini vurmaya başladı. Sırp güçlerinin yerini NATO aldı. Kosova, BM kontrolüne girdi.

  Yeni Sırp yönetimi, Kosova’ya geniş özerklik önerdi. Ancak bağımsızlık hedefleyen Kosovalılar özerkliği yeterli görmedi.

  Kosova, Kurtuluş Ordusu’nun eski komutanı Haşim Taçi ve başkan seçilen Fatmir Seydiu liderliğinde bağımsızlığını ilan etti.

  Kosova’nın nüfusu 2.126.708 kişi. Ülkenin yüzde 88’i Arnavut, yüzde 7’si Sırp, yüzde 5’i ise Türk ve diğer unsurlar.

  Kosova nüfusunun yüzde 90’ı Müslüman Arnavutlardan ve Türklerden oluşuyor. Ülkede Arnavutça, Sırpça, Boşnakça ve Türkçe konuşuluyor.

  Kosova’nın kişi başına milli geliri 1.800 dolar civarında. Dünyadaki Kosova’lıların yüzde 30’u Almanya ve İsviçre’de yaşıyor

  Özelleştirme yüzde 50 oranında tamamlandı, sırada linyit, bazı madenler ve enerji özelleştirmeleri var.

  750 askerimiz 100 polisimiz var, sıra Türk işadamlarında

  TÜRKİYE’nin Kosova Eşgüdüm Başkanı (Yakında büyükelçi olacak) Mustafa Sarnıç, Kosova’da Türkiye’nin 750 askeri ve 150 polisi bulunduğunu, AB’nin yakında polis, yargı ve gümrük hizmetlerini devralacağını belirtti. Sarnıç, "Şu anda toplamda 16 bin NATO askeri görev yapıyor. Anayasa 15 Haziran’da devreye girecek. Ancak Rusya ve Sırplar bağımsızlığı önlemek için hala çalışıyor" diye konuştu. Sarnıç, Türkiye’nin bağımsızlığı tanıyan ilk ülke olmasının ve desteğinin Kosovalılar tarafından büyük bir sevinçle karşılandığını söyledi. Kosova’daki Türk Tabur Komutanı Kurmay Yarbay Kerim Acar da Türk askerinin, Kosova halkına güvenlik, eğitim, sağlık, sosyal yardım gibi alanlarda kapsamlı hizmetler götürdüğünü belirterek, Türk desteğinin kalıcı olabilmesi için Türk işadamlarının yatırıma başlaması gerektiğini söyledi. Acar, "Ticaret ve yatırım fırsatları var. Eğer Türk işadamları elini çabuk tutarsa hem para kazanırlar hem de Kosova halkına iş verirler" diye konuştu.

  kaynak:hürriyet.com

   
Türkler Kosova’ya eğitim ile dönüyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Türk Kadınının Eğitim Seviyesi Yükseliyor

  Türk Kadınının Eğitim Seviyesi Yükseliyor

  Türkiye’de, 1997-1998 öğretim yılında 17 bin 828 olan kadın akademik personel sayısı, 10 yılda yüzde 100’e yakın oranda artarak, 35 bin 87’ye yükseldi. Kadının Statüsü Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan verilere göre, Türkiye’de son yıllarda kadının eğitim seviyesinde artış gözleniyor. 1990 yılı itibariyle kadınların yüzde 28’i okuryazar değil iken, 2003 yılında bu rakam yüzde...
 2. Türk Lokumu Nez Sahnelere Geri Dönüyor

  Türk Lokumu Nez Sahnelere Geri Dönüyor

  GÜZEL SANATÇI NEZ YENİ İMAJIYLA İSTANBUL SAHNELERİNE GERİ DÖNÜYOR. 14 Kasım'da Stüdyo 54'te başlayacağı yeni sahne şovu '2008 The Turkish Delight Project' için kilo veren ve saçlarını sarıya boyayan Nez şöyle konuşuyor: 'Bıraktığım yerin yıllardır doldurulamadığını görüyorum. Sesi, dansı ve fiziği birarada olan ikinci bir şarkıcı daha çıksın istiyorum ama maalesef yok! Baktım bu boşluk...
 3. İl Milli Eğitim Müdürlükleri

  İl Milli Eğitim Müdürlükleri

  01 Adana M.E.M. Mücahitler Bulvarı, Vilayet konağı B-Blok 0322-3599549-51 s 4588375 4588392 02 Adıyaman M.E.M. Atatürk Bulvarı, Vilayet Konağı, 02100 0416-2164845 2161021 2164570 03 Afyon M.E.M. Karaman Mah. Ağustos Cd., Hükümet Konağı Kat:3, 03100 0272-2137606 2137602 2138640 04 Ağrı M.E.M. Medine Cd. Atatürk ilköğretim okulu yanı 0472-2151009 s 2152400 2153419 05 Amasya M.E.M. Belkıs...
 4. Çocuğunuz ile mutfakta eğitim

  Çocuğunuz ile mutfakta eğitim

  Kızlar hiç düşündünüz mü sizler mutfakta yemek yaparken çocuğunuza eğitim verebileceğinizi?Bence düşünmeyi bırakın direk başlayın.Çocuğumuz habur gibi ona şekil vermek biz annelerin elinde:) Çocuğunuz ile mutfakta eğitim Yapmanız gereken şey o kadar basit ki, çocuğunuz ile birlikte mutfağa girip, ona renkleri, sayıları, tatları öğretebilirsiniz. Domatesin kırmızı olduğunu, masada 3 tane...
 5. Eğitim ile ilgili sözler

  Eğitim ile ilgili sözler

  eğitimle ilgili anlamlı sözler eğitim ile ilgili sözler çocuk eğitimi ile eğitimle çocuk eğitimi güzel Bir devletin içinde barındırdığı insanların eğitimi o ülkenin gelişimi için çok önemlidir.Eğitimle ilgili sizlere en güzel ve anlamlı sözleri vermek istiyorum=) * Bir mermer parçası için heykeltraş ne ise, rugh içinde eğitim odur Addison * Eğitim ağır çalışan bir çarktır 5 senede 10 senede...

Sayfayı Paylaş