Türkleri tanıtan önemli ipuçları

şeker kız

şeker kız

Yeni Üye
Üye
Türkleri tanıtan önemli ipuçları
TURKLERİ TANITAN ONEMLI IPUCLARI


Madde -1 Cocuk yüzmeyi cabuk ögrensin diye babasi tarafindan
kucaklanip denize atilir..

Türkiye'de babalar sahillerin olmazsa olmazlaridir. Yüzme ögrensin diye çocuklarini kucaklar ve 'Sikma kendini, rahat birak' diye suya atarlar.
Bahane de hazirdir. 'Olur mu? Bak Rusya'ya. Orada çocuklari dogar dogmaz havuza atiyorlar, yüzmeyi ögrensin diye. Olimpiyatlarda görüyoruz herhalde...'


Madde 2: Türk erkegi ödedigi hesabi masadakilerin görmesini istemez.Eger görürlerse ayip olacagini düsünür ve karsidakilerin 'Ulan amma da görgüsüz herif, hem ismarliyor hem de hesabi gözümüze sokuyor' demesinden çekinir. Böyle bir davranisa bir de Eskimo erkeklerinde rastlanilabilir. Hesabi acikta ödeyen Eskimo'nun eli haliyle donacaktir.

Madde 3 : Türkiye'de ilk, orta, lise, üniversite, yüksek lisans, doktora
fark etmez, sinav kagitlari dagitilirken, bir ögrenci mutlaka 'Hocam
istedigimiz sorudan baslayabilir miyiz?' sorusunu sorar.

Ayni ögrenci, ögretmen haftaya sinav yapacagini bildirdiginde 'kaçinci sayfaya kadar sorumluyuz hocam' sorusunu soran ama yine de sinava calismayan ögrencidir.

Madde 4: Tüm israrlara ragmen misafir 'Yemeyecegim yeter!' diyorsa, ev sahibi son kozunu degerlendirir ve ilahi gücü cümle içinde kullanip 'Bak Allah'in adini verdim' diyerek misafiri köseye sikistirir. Misafir bunun üzerine midesi dolu olsa da, ilahi kudret korkusundan midir kaçis yolu kalmamasindan midir, ne var ne yoksa bir cirpida yer.

Madde 5: Isyeri acilisinin yapildigi gün satilan ilk üründen elde
edilen para (siftah parasi) bereket getirecegine inanilip çerçeveletilir ve isyerinin duvarina asilir.
Isyerleri acilisi çok önemlidir. Alisveris yapanlar ürünlerin gerçek karsiligini degil, gönüllerinden geçeni kasaya birakirlar. Ilk alisveris parasi herkese gösterilir.

Madde 6 : Üzerinden araç geçsin ve temizlensin diye isyeri paspaslari cadde ortasina firlatilir. Sinek avlayan esnaf Türkiye'de temizlik hastasi kesilir. Alir eline hortumu bastan asagi dükkaninin bulundugu caddeyi, kaldirimlari bir güzel sular. O da yetmez, yandaki caddeleri ve sokaklari da sulamayi is edinir.
O arada paspaslar da temizlikten payini alir.


Madde 7 : Misafirlikte kolonya ikram edilirken büyüklerin ellerine
çocuklarin kafasina dökülür.
Ayni misafirlikte biraz büyük bir çocuk varsa mutlaka 'Geçen bunu hamama götürdük. Babasini da getirseydin bari dediler' geyigi mutlaka yapilir..

Madde 8 : Durakta degil de, her el kaldiran yolcu gördügünde duran
otobüse halk otobüsü denir. Halk otobüsü halki kirmaz, durur.

Halk otobüsünün belediye otobüsünden tek farki budur.

Madde 9 : Sehirlerarasi otobüs yolculuklarinda kan bagi yoksa (kari,
koca, yegen, yenge gibi) bayan yanina erkegin oturmasi firma tarafindan kabul edilmez.. Türkiye'de en önemli namus bekçileri otobüs muavinleridir. Muavinlere göre birbirlerini hiç tanimayan iki karsi cinsin, mesafe olmaksizin seyahat etmesi, atesle barutun birbirine bitisik iki koltuktan bilet almasi gibi bir seydir. Buna asla izin vermezler. Ancak gidilecek yol boyunca erkegin yanina oturtmadiklari genç kizi kesmeyi de ihmal etmezler.

Madde10 : Dügün salonunda halay ekibi, önce pistte çember olusturarak cosar. Ardindan masalarin arasindan geçerken halaya yeni kisiler alinir. En sonunda dügün salonunun duvarlari boyunca halay çekilir. Ve nihayet halaydan kopmalar baslar... Halay ekibi dagilsa da, 2-3 kisi suurunu kaybetmis sekilde halay çekmeye devam eder... Çok sonra anlasilir ekibin dagildigi...

Madde 12 : Kafa bir yere çarptiginda sismesin diye çignenmis ekmekle ovalanir. Türklerin 'Kendi kendine tedavi' yöntemleri sadece bunlarla bitmez. Agriyan yere sicak tugla konur. Isitilmis çay bardaklari ile sirt çekilir. Arpacik cikmis göze sarmisak sürülür. Sarilik olmus kisiye kendi idrari içirilir. Kesilen ve kanayan yere tütün basilir. Pasli çivi batan yer sopayla dövülür. Burkulan yere biftek baglanir. Yanan yere dis macunu sürülür.

Madde 13 : Bütün ilaçlar buzdolabinda saklanir.
Buzdolabinin kola, su, gazoz koyulan bölgesi ilaçlara yetmeyince,
ilaçlar yumurtalarin bulundugu alanda, kurumus yarim limonlara komsuluk yapar
 
S

su_misali

Yeni Üye
Üye
Ce: Türkleri tanıtan önemli ipuçları

:D:D:D:D valla doğru söze ne hacet tşkler emeğine sağlık
 
F

fuhrer_albay

Forum Okuru
Ce: Türkleri tanıtan önemli ipuçları

guzel komıkler ama turk ınsanı asil ırktır komık degılde asil yanlarıda vardır cesurdur ...
 
Üst