1. Monera

  Monera Forum Okuru

  Türklerin 'kızıl elma' muradını yerine getiren kişi

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Monera tarafından paylaşıldı.

  Türklerin, cihanda bir ‘ Kızılelma’ muradı vardı. Hemen hemen bütün öncü isimler bu murada koştu ama...
  Ülkücü yazar Göktürk Tunçtürk’ün analizi;

  Türk ve İslam dünyasının asırlardır cihanda bir ‘ Kızılelma’ muradı vardı ve bu murad hala birçok kesim ve kişiler tarafından dile getirilmektedir.

  KIZILELMA MURADI NEDİR?

  “Zincirleme fetihler ve birbirini takip eden devletlerle daima batı istikametine akan Türk tarihinde, Kızılelma'nın cihan hâkimiyeti mefkûresinin (ülküsünün) adı olması daha doğrudur. Zaman zaman, bazı beldeler veya saltanatlar için kullanılmış olsa bile, buraların fethini müteakip bu defa yeni beldeler için kullanılmaya başlanması da bunu göstermektedir.

  Türklerin, İslâmiyet'i kabul etmesinden sonra ise, İslâm dininin bütün Müslümanlara emri olan “İ’lâ-yı Kelimetullah” (Allah’ın dînini yeryüzünde üstün kılmak), gaye ve hedef olarak Kızılelma'nın yerini almıştır. Selçuklu ve Osmanlıların çeşitli dönemlerinde de rastlanan Kızılelma, artık müşahhas şeyleri (ülkeler, tahtlar, saltanatlar vs.) sembolize etmeye başlamıştır. Nitekim, fetihten önce asker ve halk arasında Kızılelma, hazret-i Peygamberin, fethini müjdelediği İstanbul için kullanılırken, İstanbul’un fethinden sonra, Viyana, Roma gibi meşhur Hıristiyan şehirlerini ve bütün Firengistanı ifade etmeye başlamıştır. Nitekim:

  “Gark-ı nûr olmak envâr-ı Muhammed’le
  Bu sefer Rîm Papadan Hazret-i îsâ’ya Firenk”

  beytinde bu açıkça görülmektedir.

  Asırlar ilerledikçe, ülkeler ve şehirler fethedildikçe, Kızılelma'nın temsil ettiği yer de değişmiş ve Kızılelma, padişahın sefer murad ettiği yerler olmuştur. Padişah ise, yalnız ve yalnız “İ’lâ-yı Kelimetullah” için bu işi yapmaktadır”

  KIZILELMA MURADINA KİM VARDI

  Asırlardır bu Kızılelma muradını ünlü yazarlar, siyasetçiler ve birçok öncü isimler dile getirmektedirler.
  Türk ve İslam kültürünü Cihana yayma ülküsünü dillendirenlerin çok büyük bir bölümü bu hedefe doğru hareket dahi edememişlerdi.

  Fakat bir kişi vardı ki, tüm baskılara ve sürgünlere ve hatta acımasız dışlamalara rağmen Kızılelma hedefine doğru yürümüş ve bu yolda çok-çok önemli mesafeler kat etmişti.

  Bu isim; çok küçük yaşlarda ağır yoksulluklar çekmesine rağmen Kur-an’ı hatmeden ve Yunus Emre gibi birçok eren’den feyzler alan Erzurumlu Fetullah Gülen’di.

  Bazı çevrelerin “Dedesi, babası Ermeni kökenli. Gülen’i babası Müslümanları-Türkleri içerden çökertmek ve onları kendi dini ile vurmak için ajan yetiştirdi” şeklindeki insafsız karalamalarına rağmen, aldırmadı-yürüdü ve bu gün 110 ülkede “Türk Okulları” açılmasında tek öncü oldu.

  Bu okulların tümünde Türk ve İslam kültürü tanıtılmakta ve Cihana bu kültür yayılmaktadır.
  İşte, Kızılelma muradı büyük bir ölçüde bu hareketle elde edilmiştir.

  FETULLAH GüLEN’İN ALDIĞI BAZI öNEMLİ öDüLLERİ

  Şimdi Beraat eden ve ülkesine dönmek için çaba sarf etmesini, “ Humeyni gibi Türkiye’ye dönecek” şeklinde çirkin yakıştırmaların hedefi olan Gülen’e verilen bazı düşündürücü ödüller.

  1995 – Türk Ocakları Vakfı "Nihal Atsız Türk Dünyası Hizmet ödülü"
  1995 – Mehmetçik Vakfı “Teşekkür Beratı”
  1996 – Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TüSİAV) “Hoşgörü ödülü”
  1997 - Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TüRKSAV) “Türk Dünyasına Hizmet ödülü”
  1997 – Türk Eğitim-Sen “24 Kasım Eğitim özel ödülü”
  1998 – “Türk 2000'ler Vakfı ödülü”
  1998 – “Hamdullah Suphi Tanrıöver Türk Ocakları Kültür Armağanı”
  1998 – “İpekyolu Vakfı ödülü”
  2001 – Türkiye Yazarlar Birliği “üstün Hizmet ödülü”

  BİR ZAMANLAR ECEVİT’İN DE HEDEFİYDİ

  İşte bu başarılara ve ödüllere sahip olan Fetullah Gülen, bir zamanlar Sol’un Kara oğlanı Bülent Ecevit’in de acımasız bir hedefi idi.

  Hatta o zamanlar Dine “Afyon” yakıştırması yapan Ecevit, Gülen’e bir isim takmaktan geri kalmamıştı.
  Ecevit, Fetullah Gülen’e o zamanların Almanya’da kedisine ‘ Kara Ses’ denilen Cemalettin Kaplan’ın Türkiye temsilcisi yakıştırmasını yaparak “ Kara Ses’in Türkiye Temsilcisi” diyerek sürekli hedef göstermişti.

  Ama yıllar sonra Gülen’in böyle birisi olmadığını araştırıp öğrenen Bülent Ecevit, Fetullah Gülen ile yol arkadaşı oldu, hatta ortak milletvekili listesi bile hazırlatıp TBMM’ne bile girdi.

  HABERVAKTİM
   
Türklerin 'kızıl elma' muradını yerine getiren kişi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Uygurların Türk Tarihindeki Yeri Ve Önemi

  Uygurların Türk Tarihindeki Yeri Ve Önemi

  uygurların türk tarihindeki önemi uygurların tarihteki önemi türk tarihindeki yeri ve dini dini inançları -Şehircilik, tarım ve ticarette ileri gitmişlerdir. -Okur-yazar oranları yüksek olup, 14 harfli alfabeleri vardır. -Türeyiş ve Göç destanları vardır. "Orta Oyunu" Uygurlardan gelmektedir. -Gök tanrı inancını terk edip yabancı dine inanan ilk Türk topluluğudur -Bögü Kağan...
 2. Kızıl Elma

  Kızıl Elma

  Türkler özellikle Oğuz Türkleri için Kızılelma, üzerinde düşünüldükçe uzaklaşan ancak uzaklaştığı oranda cazibesi artan idealler veya hayallerdir. Kelimenin tam olarak ne zaman, nerede ve nasıl geçtiği bilinmemekle birlikte tarihi akış içerisinde hep batı yönünde ilerlemenin bir sembolü olmuştur. İstanbul'un Fethi'nden sonra, Kızılelma'nın, Roma'da bulunan Saint-Pierre Kilisesinin...
 3. Apple'ı Dize Getiren Genç Türk

  Apple'ı Dize Getiren Genç Türk

  Apple, İphone, apple yazılımları, mert erdir yazılımı kırdı, konulaeı hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar. Dünyaca ünlü bir firma olan Apple'ın yazılımını kıran Mert Erdir isimli Bir Türk genciymiş melekler. iPhone 5'te kullanılacak iOS 5 yazılımını Mert Erdir isimli genç bir Türk kırdı. Dünyayı şaşırtan Erdir, internette günün yıldızı oldu İstanbul’da yaşayan 17 yaşındaki Mert...
 4. Kişi sahur ettiği yerden başka bir yere giderse nereye göre iftar eder

  Kişi sahur ettiği yerden başka bir yere giderse nereye göre iftar eder

  ramazan, oruç, iftar, sahur, kişi sahur ettiği yerden başka bir yere giderse nereye göre iftar eder hakkında detaylı bilgiler burada Meleklerim örneğin İstanbul'da sahur edip, gün içinde oruçluyken başka bir şehre giderseniz hangi şehrin iftar saatine göre orucunuzu açacağınızı bu yazımızda bulabilirsiniz... Kişi sahur ettiği yerden başka bir yere giderse nereye göre iftar eder Oruca...
 5. Ölen kişin ardından mevlid okutmanın dinimizdeki yeri

  Ölen kişin ardından mevlid okutmanın dinimizdeki yeri

  ölen kişi ardından mevlid okutmak dinimizdeki yeri mevlid okutulması ile ilgili bilgiler bilinmeyenler Meleklerim,ölülerimizin ardından mevlid okutmak toplumumuza yerleşmiş ananelerdendir,hepimiz mevlid nedir biliriz.Peki hiç düşündünüz mü bizim bildiğimiz bu geleneklerin doğruluğu kaynağı ne kadar sağlam? Okuyalım öğrenelim melekler.. Ölen kişinin arkasından mevlüt okumanın dinimizdeki...

Sayfayı Paylaş