1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı)

  Konu, 'Egitim' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  tus uzmanlık puanları diş hekimi tus diş hekimliği Tıpta uzmanlık eğitimine kabul edilecek adayları seçerek tercihlerine göre mevcut kontenjanlara yerleştiren sınavdır.

  Başvurma Koşulları

  Tıp fakültelerinden ve Tababet Uzmanlık Tüzüğünün 6. maddesinin B bendinde belirtilen diğer fakülte veya yüksekokullardan (diş hekimliği fakültesi veya diş hekimliği yüksekokulu hariç) başvuru tarihinden önce mezun olan veya bu tarihe kadar mezun olacak adaylar, TUS sınavına (sınavın bir dönemine) başvurabilirler.
  Bu koşulu karşılayan adaylardan durumları aşağıdaki maddelere uyanlar da ilgili dönemin TUS sınavına başvurabilirler.
  1. Sağlık Bakanlığı eğitim hastanelerinde veya tıp fakültelerinde asistan kadrosunda olanlardan TUS sistemi içinde yer alan yeni bir eğitim dalına girmek isteyenler (aşağıda belirtilenler hariç).
  2. Burstan doğan mecburi hizmetlerini sınav gününden en çok üç ay sonraya kadar bitirecek olanlar.
  3. 3281 sayılı Kanunun değişik 6. maddesine göre devlet hizmeti yükümlüsü tüm tıp doktorları (devlet hizmeti yükümlülüğü bulunan uzman tıp doktorları hariç).
  4. Askerlik hizmetlerini sınav tarihinden en geç üç ay sonra bitirecek durumda olanlar.
  5. Kılavuzda, madde 1.19'da sözü edilen yabancı uyruklu olanlar.
  6. İlgili dönemin TUS sınavına, sınav tarihine kadar stajyerliğini tamamlamış teğmen, üsteğmen ve yüzbaşı rütbesindeki askeri sağlık personeli başvurabilecektir.
  Bazı Sağlık Personelinin devlet hizmeti yükümlülüğüne dair 2514 sayılı kanun 27.03.2002 tarihinde yürürlüğe girdiğinden, bu tarihten sonra tıp fakültelerinden mezun olup halen, Aile Hekimliği ve Halk Sağlığı, Anatomi, Histoloji(Embriyoloji ve Histoloji), Fizyoloji, Biyofizik, Patoloji(Tıbbi Patoloji), Farmakoloji, Tıbbi Farmakoloji, Radyoloji(Teşhis ve Tedavi) (Radyoloji ve Radyasyon Onkolojisi, Anestezioloji ve Reanimasyon, Mikrobiyoloji (Tıbbi Mikrobiyoloji), Adli Tıp, Enfeksiyon Hastalıkları, Biyokimya (Tıbbi Biyokimya) ve Nükleer Tıp dallarında asistanlık eğitimi yapmakta olanlar, uzmanlık eğitimleri sırasında ve uzman olduktan sonra Devlet Hizmeti Yükümlülüklerini tamamlamadan başka bir uzmanlık dalına müracaat edemeyeceklerdir.

  Aile Hekimliği ve Halk Sağlığı uzmanlık dallarında uzmanlık eğitiminde başarılı olanların uzmanlık eğitiminde geçen hizmet süreleri üç yıllık devlet hizmeti yükümlülüğüne sayılır.

  Başvuru Kılavuzunun Alınacağı yerler

  Bir dönemdeki TUS sınavına başvuracak adaylar, bu dönemle ilgili TUS Kılavuzu, Başvurma Belgesini kılavuzda belirtilen ücret karşılığında, Sağlık Bakanlığı İl Müdürlüklerinden, KKTC'de oturanlar ise "Bedrettin Demirel Caddesi, No: 101, Lefkoşe/KKTC" adresindeki ÖSYM Temsilciliğinden, yine kılavuzda belirtilen tarihler arasında alacaklardır.

  Askeri sağlık personeli başvurma ile ilgili belgelerini birlik komutanlıklarına veya kurum amirliğine teslim edeceklerdir.

  Sınav ve Değerlendirme

  Çoktan seçmeli sorulardan oluşan Yabancı Dil ve Bilim Sınavı cevap kâğıtları ÖSYM'de optik okuyucu ile okunacak ve adayın doğru olarak cevaplandırdığı soruların sayısı saptanacaktır. Doğru cevap sayısı her adayın Yabancı Dil Testinden almış olduğu puanı belirleyecektir.

  Yabancı Dil Sınavında kullanılan çoktan seçmeli testlerden 100 üzerinden 60.000 veya daha yüksek puan alanlar TUS-Bilim Sınavına girmeye hak kazanacaklardır.

  Yabancı dilde yazılı bir metnin Türkçeye tercümesi şeklindeki sınavlarda yapılan tercümeler, üniversitelerin ilgili dil ve edebiyatı bölümlerinde görevli öğretim elemanlarından ÖSYM'ce oluşturulacak jüriler tarafından, 100 tam puan üzerinden değerlendirilecek, 60.000 veya daha yüksek puan alanlar başarılı sayılacaklardır.

  Çoktan seçmeli sorulardan oluşan Bilim Sınavı cevap kâğıtları ÖSYM'de optik okuyucu ile okunarak, adayların iki testin her birindeki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Bu ham puanlar, her test için ayrı olmak üzere, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir.

  Standart puanlar kullanılarak, tıp fakültesi mezunu adaylar için Ağırlıklı Klinik Tıp Bilimleri Puanı (K) ve Ağırlıklı Temel Tıp Bilimleri Puanı (T) olmak üzere iki ayrı puan hesaplanacaktır. Tıp fakültesi dışındaki fakültelerden mezun adaylar için ise yalnız T Puanı hesaplanacaktır.

  Tıp fakültesi mezunu adayların KTBT ve TTBT-1'den aldıkları standart puanların her birinin 0.5 ile çarpılarak toplanmasıyla bu adayların K Puanları; TTBT-1 standart puanının 0.7 ile ve KTBT standart puanının 0.3 ile çarpılarak toplanmasıyla da T Puanları elde edilecektir. Tıp fakültesi dışındaki fakültelerden mezun olan adayların T Puanları ise bu adayların TTBT-1 standart puanının 0.7; TTBT-2 standart puanının 0.3 ile çarpılarak toplanmasıyla elde edilecektir.

  Yerleştirmede esas alınacak Ağırlıklı Bilim Sınavı Puanı 50.000'den düşük olanlar o puan türüyle öğrenci alan programlar için yapılan yerleştirme işlemine dahil edilmeyeceklerdir.
  Merkezi sistemle seçme işlemi, programların kontenjanları, adayların Ağırlıklı Bilim Sınavı Puanları ve tercihleri göz önünde tutularak yapılacaktır. Adaylar, TUS Bilim Sınavı Ağırlıklı Puanlarının elverdiği en üst tercihlerine yerleştirilecektir.

  Bir uzmanlık dalına K veya T puanı ile seçme yapılırken ilgili puanda eşitlik olması halinde, Yabancı Dil Puanı daha yüksek olana öncelik tanınacaktır. Bu durumda da eşitliğin bozulmaması halinde sırasıyla, fakülte başarı puanı, seçme yapılan uzmanlık dalını daha üst tercihinde gösterene ve bu sınava girme hakkı veren okuldan daha sonraki bir yılda mezun olana öncelik tanınarak seçme yapılacaktır.

  Tablo 1. Bilim Sınavı Testlerinin Yaklaşık Kapsamları

  Temel Tıp Bilimleri Testi - 1 (TTBT-1)

  Anatomi
  %10 ​


  Embriyoloji ve Histoloji
  % 4 ​


  Fizyoloji
  % 6 ​


  Tıbbi Biyokimya
  %20 ​


  Tıbbi Mikrobiyoloji
  %20 ​


  Tıbbi Patoloji
  %20 ​


  Tıbbi Farmakoloji
  %20 ​  Temel Tıp Bilimleri Testi-2 (TTBT-2)

  Embriyoloji ve Histoloji
  % 5 ​


  Fizyoloji
  % 5 ​


  Tıbbi Biyokimya
  %45 ​


  Tıbbi Mikrobiyoloji
  %45 ​  Klinik Tıp Bilimleri Testi (KTBT)

  Dahiliye Grubu (iç hastalıkları, psikiyatri, dermatoloji, hava ve uzay hekimliği, nükleer tıp, göğüs hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, nöroloji, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, radyoloji, halk sağlığı, sualtı hekimliği ve hiperbarik tıp, adli tıp, aile hekimliği, tıbbi genetik, kardiyoloji)
  %30 ​


  Pediatri (Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları)
  %30 ​


  Cerrahi Grubu (genel cerrahi, çocuk cerrahisi, kalp ve damar cerrahisi, göğüs cerrahisi, plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, anesteziyoloji ve reanimasyon, kulak-burun-boğaz hastalıkları, beyin ve sinir cerrahisi, ortopedi ve travmatoloji, göz hastalıkları, üroloji)
  %25 ​


  Kadın Hastalıkları ve Doğum
  %15 ​

   
TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tıpa

  Tıpa

  Rüyasında şişe gibi şeylere tıpa takan kişi yatırım yapar. Tıpayı çıkarmak ise masraftır
 2. Tıp

  Tıp

  Tıp Tıp, sağlık bilimleri dalı. İnsan sağlığının sürdürülmesi ya da bozulan sağlığın yeniden düzeltilmesi için uğraşan, hastalıklara tanı koyma, hastalıkları sağaltma (tedavi etme), ve hastalık ve yaralanmalardan korumaya yönelik çalışmalarda bulunan birçok alt bilim dalından oluşan bilimsel disiplinlerin şemsiye adıdır. Hem bir bilgi alanı – vücut sistemlerinin ve bunların hastalıklarının ve...
 3. 2012 Tus sınavı sonuçları

  2012 Tus sınavı sonuçları

  2012 tus sınavı sonuçları tus sonuçları 2012 tus sınavı 2012 sonuçları 2012 yılında gerçekleşecek olan Tus sınavı sonuçları için, linkteki adımları takip edereke bilgi edinebilirsiniz. 2012 TUS yapıldığında, sonuçlarına BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.
 4. Tus sınavı 2012

  Tus sınavı 2012

  TUS sınavı tarihleri 2012 TUS sınavı ilkbahar Tus ilkbahar sınavı 2012 Nisan ayında yapılacak oaln Tus Sınavı tarihleri ve başvuruları hakkında merak eden arkadaşlarımız için, bu sayfamızda Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (İlkbahar Dönemi) 2012-TUS İlkbahar Dönemi hakkında bilgiler paylaşıyoruz. 2012-TUS İlkbahar Dönemi Sınavı, 22 Nisan 2012 tarihinde sabah ve öğleden sonra olmak...
 5. 21 ARALIK 2013 İş güvenlik uzmanlık sınav soru ve cevapları

  21 ARALIK 2013 İş güvenlik uzmanlık sınav soru ve cevapları

  21 Aralık 2013 Tarihinde yapılan İş güvenliği uzmanlık sınav soru ve cevapları İki gün önce yapılan İş güvenliği Uzmanlık Sınavı soru ve cevaplarını sizler için PDF formatında hazırladık dileyen arkadaşlarımız. Hemen aşağıda bulunan linkten bu soru ve cevapları indirebilir ve sınav sonuçlarına bakabilirler. Bu arada pdf dosyası içinde 6 adet hazırlanmış içerik var bunlar sırası ile İşyeri...

Sayfayı Paylaş