Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  TÜSİAD: Yedi temel sorun var, program yenilenmeli

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a "Ekonomik Görünüm ve Politikalar" başlıklı bir rapor sundu. Dernek bu raporla ekonomik programın yeniden ele alınması gerektiğini vurgularken, ekonomideki yedi güncel soruna dikkat çekti. Erdoğan, TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ile beraberindeki TÜSİAD heyetini dün Dolmabahçe'deki Başbakanlık ofisinde kabul etti. Yalçındağ, iki saatten fazla süren görüşme sonrası yaptığı açıklamada, yeni dönemde hem yapısal reformları, hem de sürdürülebilir büyüme için neler yapılması gerektiğini konuştuklarını söyledi.


  Sürdürülebilir büyüme

  Görüşmenin gündeminin ekonomi olduğunu ifade eden Yalçındağ, şunları söyledi: "Yeni dönemde hem yapısal reformları konuştuk, hem de sürdürülebilir büyüme için neler yapmamız gerektiğini konuştuk. Sanayinin içinde bulunduğu durumu anlattık. Tespit ve önerilerimizi başbakanımız ve bakanlarımızla paylaştık."
  Yalçındağ, bir gazetecinin, "Gündemdeki diğer konular ve sınır ötesi harekatla ilgili görüştünüz mü?" sorusuna, "Hayır" yanıtını verdi.
  Yalçındağ, görüşmede, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Cemil Çiçek ve Nazım Ekren ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan'ın da bulunduğunu belirtti.


  Acil önlemler paketi

  TÜSİAD'ın sunduğu raporda, "Son günlerde yurtdışı piyasalardaki hareketler ve Türkiye ekonomisinin bazı yapısal sorunlarında gözlemlenen gelişmeler, ekonomide acilen bir önlemler paketinin devreye konulması gerektiği değerlendirmelerini de beraberinde getirmiştir" denildi.
  Raporda şu ifadelere yer verildi: "2007 yılının son üç ayına ilişkin bir eylem planının açıklanmış olması ve 2008-2012 dönemi için beş yıllık bir eylem planının daha hazırlanmakta olması olumlu bir gelişmedir ancak planın hayata geçirilmesine ilişkin bazı çekinceler de mevcuttur."
  Yapısal reform sürecinin hızlandırılması gerektiğinin dikkat çekildiği raporda, "IMF ve AB çıpalarının etkisinin azalması karşısında hayati önem taşımaktadır" denildi.


  'Büyüme yavaşlıyor, YTL değer kazanıyor'

  TÜSİAD raporunda, "Türkiye ekonomisinde 2001 yılından bu yana meydana gelmiş olan yapı değişikliği, uygulanmakta olan ekonomik programın da, uluslararası piyasalardaki gelişmelere ve günümüzün koşullarına göre yeniden ele alınmasını gerektirmektedir" denildi. Raporda, 2007'nin son çeyreğinde ekonomik görünüme bakıldığında tespit edilen sorunlar şöyle sıralandı:

  Büyüme yavaşlamaktadır; bu yavaşlama özellikle yurtiçi talepte özel kesim harcamalarında çok net görülmektedir.
  Dezenflasyon süreci devam etmekte ancak enflasyonla mücadele artık çok daha yavaş ve zahmetli ilerliyor.
  Dünya ekonomisinin hızlı büyüme süreci çok sayıda belirsizlik içermektedir.
  YTL değer kazanmaya devam etmektedir.
  Reel faizler, Merkez Bankası'nın 2006 Haziran-Temmuz döneminde politika faizlerinde yaptığı 4.25 puan artışın ardından yüksek seviyelerde seyretmiş ve Eylül ayında yüzde 13 olarak gerçekleşmiştir. Enflasyonun düşme sürecinde politika faizlerinde temkinli indirimlerin tercih edilmesi, 12 ay sonrası için reel faiz beklentisinin yüzde 10'ların üzerinde oluşmasına yol açmaktadır..
  Milli gelire oran olarak yüzde 7 civarında bulunan cari işlemler açığı kırılganlık nedenidir.
  Bütçe açığı oranında 2001-2006 döneminde kaydedilen iyileşme, 2007 yılında yerini bozulmaya bıraktı


   
TÜSİAD: Yedi temel sorun var, program yenilenmeli konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ailenin Temelinde Sevgi Vardır...

  Ailenin Temelinde Sevgi Vardır...

  AİLENİN TEMELİNDE SEVGİ VARDIR… Sevgi insan yaşamındaki en önemli duygudur ve sevgi
 2. Temel Hukuk Soru-Cevap

  Temel Hukuk Soru-Cevap

  temel hukuk soruları hukuk başlangıcı soruları temel ve cevapları hak ehliyeti nasıl kazanılır feri hak nedir Temel Hukuk Soru Bankası 1. Müeyyidesi küçük görme olan sosyal hayat kuralı nedir? Ahlak Kuralları 2. Hukuk kuralları ile benzerliklerin en yoğun olduğu sosyal hayat kuralları nedir? Ahlak Kuralları 3. Yalan söyleyen bir kimse sosyal hayatı düzenleyen kurallardan hangisinin...
 3. sorunum var sorum olacak??

  sorunum var sorum olacak??

  slm adminlerim dün gece mesaj adetim 1000 di sabah girdim baktım düşmüş mesaj sayım neden acaba merak ettim uamrım bir yanlışım yoktur.ben tekrar 1000 yaptım bu sefer düşmedi diğer mesaj sayılarım ne odlu halen anlamadım..ilginizee.teşşekürlerr
 4. Allah Korkusunun Yedi Alameti Vardır

  Allah Korkusunun Yedi Alameti Vardır

  Mümin, vücudunun bütün âzaları ile Allah'tan korkandır. Nitekim büyük ahlâk ve fıkıh bilgini Ebu Leys es-Semerkandi, Allah korkusunun yedi alameti olduğunu haber verir. Bunlar şöyledir: Dil yalandan uzaklaşır Allah korkusu taşıyan kul dilini yalandan, dedikodudan, koğuculuktan, iftiradan ve boş konuşmaktan alıkor, bunlar yerine onu zikirle, Kur'an okumakla ve ilmî konuşmalarla meşgûl eder....
 5. sorum var....

  sorum var....

  merhaba bana yardimci olan birisi varmi?

Sayfayı Paylaş