Tuzla'dan dünyaya Ermenegildo Zegna

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Tuzla'dan dünyaya Ermenegildo Zegna
zegna gömlek zegna türkiye ermenegildo türkiye ermenegildo gömlek tuzla
Dünyanın önde gelen erkek giyim markalarından Ermenegildo Zegna, dünya gömlek ihracatının yüzde 65'ini Tuzla'daki fabrikasından yapıyor. Fabrikanın üretim kapasitesi 2008'de yapılacak olan 1 milyon euro'luk yatırımla 700 bin adede çıkacak. İspanya fabrikasındaki üretimin bir bölümünün Türkiye'ye kaydırılmasıyla üretim adedi daha da artacak.
Ermenegildo Zegna Türkiye Genel Müdürü Francesco Lasorte, "Gömlek üretimimizi Türkiye'de yapıyoruz çünkü burada çok başarılı işçilik var, çok iyi kumaş yapan firmalar var. Biz gömleklik kumaşlarımızın yüzde 50'sini Türkiye'den alıyoruz.
Bizim buradaki yıllık gömlek üretim kapasitemiz 600 bin adet. Önümüzdeki yıl İspanya'daki üretimimizin bir bölümünü de buraya kaydırarak kapasitemizi 700 bin adede çıkarmayı planlıyoruz. Bununla birlikte ihracatımız yüzde 65'ten yüzde 75'e çıkacak. Çalışan sayımız ise 300'den 360'a ulaşacak" dedi.

Özel sipariş yolda

Firmanın Türkiye'de sadece İstanbul'da Nişantaşı ve İstinyePark olmak üzere iki mağazası bulunuyor.
Ermenegildo Zegna gömleklerinin Türkiye'nin yanı sıra İtalya, İspanya, Meksika ve İsviçre'de bulunan gömlek fabrikalarında üretildiğini, ilerleyen dönemde İspanya fabrikasında gerçekleştirilen "Made to Measure" (Özel Sipariş) gömlek üretiminin bir kısmının Türkiye'ye kaydırılacağını belirten Lasorte sözlerine şöyle devam etti:
"Kumaş seçiminin ardından renk, desen ve modeller stil merkezimiz olan İtalya'dan yılda dört kez Türkiye'ye gelen stilistler tarafından onaylanıyor ve ardından üretimi yapılan gömleklerin tüm dünyaya dağıtımı yapılıyor. Avrupa ülkeleri, Japonya, Meksika ve ABD'ye gönderim yapıyoruz. ABD'den senede yaklaşık 100 bin adetlik gömlek siparişi alıyoruz."

Geri