1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Uçan taksiler geliyor

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]
  Bilimkurgu filmlerinde sık sık rastladığımız havaya kurulan raylarda otomatik hareket eden trenler, iki yıl sonra İzmit’te gerçek olacak.

  Direkler üzerine döşenecek raylarda gidecek beş oturma kapasiteli vagonlar, taksi gibi kullanılacak. Vagonu bir tuşa basarak hareket ettiren yolcu, hiçbir yerde durmadan istediği yere varacak. Aralarındaki uzaklığı otomatik ayarlayan vagonlar, ayakta üç yolcu da alabiliyor.

  Patenti alınan ve ilk aşamada TÜBİTAK’la yüklenici firma TABOSAN’ın 12 milyon YTL’yi yarı yarıya üstlenenerek gerçekleştireceği proje Sekapark’ta yapılacak.

  Projenin daha sonra bütün İzmit’e yayılması ve monorail sisteminin dünyaya satılması planlanıyor. Tam otomatik monorail sistemi, Avusturyalı Prof. Alexander Lenchner’in projesi. Prof. Lechner’ın projesini Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Haluk Örs’le paylaştı. Prof. Örs de projeyi TÜBİTAK’a götürerek, Yenilik ve Destek Programlığı Başkanlığı tarafından destek aldı.

  TÜRKİYE’DE ÜRETİLECEK

  Uzun yıllardır kişisel raylı ulaşım sistemleri üzerine konuşulduğunu ancak hiçbir ülkenin gerçekleştirmediğini söyleyen Prof. Lenchner, bilgisinin bir projede gerçekleştirilebildiği görmesini sağladığı için Türkiye’ye teşekkür etti.
  Ulaşımla beraber mimaride de yeni çözümler üretilmesini sağlayacak projenin, ilk olacağı için zorluklar yaşanacağını anlatan Prof. Lenchner, "Sistem pahalı olabilir ama geleceğin ulaşım yöntemi şimdiden uygulanacak. Kullanımı sırasında çok ekonomik ve çevreci" dedi. Sekapark etrafında yapılacak prototip 2 kilometrelik Sekaray adı verilen ağın 24 ayda tamamlanması bekleniyor.

  Şirket, sistem için ray, vagon ve diğer ihtiyaçları Türkiye’de üretecek. Sistemin patenti de Türkiye’de olacak. Havalimanları, gökdelenler gibi çelik konstrüksiyon ağırlıklı yapılar gerçekleştiren TABOSAN, prototipin gerçekleşmesi sonrası sistemin benzerlerini önce Türkiye’de, sonra yurtdışında kurmayı planlıyor.

  Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Engin Gökmen, Ar-Ge’ye önem verdiklerini, dünyada ilki gerçekleştirecek olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da projeye ilk aşamada manevi katkı verdiklerini söylerken "Parasal katkımız yok ama tarihi bir güne tanıklık ediyoruz. Kocaeli’ni ileri götürecek bir projedir" dedi. Konuşmaların ardından sistemin maketi açıldı.

   
Uçan taksiler geliyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Taksi

  Taksi

  Bir arkadaşınız, size büyük bir sırrını emanet edecek. Eğer rüyada taksi şoförlüğü yapıyorsanız, bir işe girecek fakat pek kar elde edemeyeceksiniz. Bir arkadaşınız, size büyük bir sırrını emanet edecek. Eğer rüyada taksi şoförlüğü yapıyorsanız, bir işe girecek fakat pek kar elde edemeyeceksiniz. Bir arkadaşınız size büyük bir sırrını açacak. Eğer rüyada taksi şoförlüğü yapıyorsanız bir işe...
 2. Uçan balon

  Uçan balon

  Hava ile şişirilmiş oyuncak balonun yükseklere uçup gitmediğini bilirsiniz. Uçan balon hava ile şişirilmez. Hidrojen denen, havadan 15 defa daha hafif bir gazla şişirilir. Hidrojen gazı elde edip bir balonu bununla doldurabilir ve bir uçan balona sahip olabilirsiniz. Bu iş için biraz tuz ruhu, bir gazoz şişesi, bir balon ve biraz çinko (eski pillerden çıkarılmış parçalar) olabilir....
 3. İstanbul trafiğine Akıllı Taksiler geliyor

  İstanbul trafiğine Akıllı Taksiler geliyor

  Ccedil;ok yakında İstanbul trafiğinde gezmeye başlayacak Akıllı Taksiler, müşterilere daha rahat ve güvenli ulaşım hizmeti verirken taksicilerin can güvenliğinin sağlanmasına da katkıda bulunacak.Turkcell’in iş ortaklarından teknoloji şirketi Teknobil ile birlikte geliştirdiği proje kapsamında çok yakında İstanbul trafiğinde Akıllı Taksiler yolcu taşımaya başlayacak. Turkcell’in sağladığı...
 4. Uçan balık

  Uçan balık

  Gelibolu’da balıkçı ağlarına bu kez “uçan balık” takıldı. Balıkçıların sardalye ve kupa cinsi balıkları avlamak için denize bıraktıkları ağlara takılan uçan balık, Eceabat ilçesindeki bir balıkçıda bir süre sergilendi. Dünyada 50 cinsten fazla uçan balık var. Bu balıklar yüzgeçlerini kanat olarak kullanıp kısa mesafelere uçabilirler... Çoğunun görünüşleri sardalyalara benzer ama bunlarla...
 5. uçan yatak:):)

  uçan yatak:):)

  rahatlarına düşkün olanlar bunlar tam sizlik yatak hamaklar.gerçi hamak denmeye bin şahit ister..uçan yatak desek daha ii:):)

Sayfayı Paylaş