1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  ÜDS (Üniversitelerarası Dil Sınavı)

  Konu, 'Egitim' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  üds puan hesaplama üds puanı nasıl hesaplanır nasıl hesaplanır puanlama sistemi puan sistemi ÜDS Nedir?

  Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS) 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 24. ve 65. maddeleri gereğince hazırlanarak 1 Eylül 2000 tarih ve 24157 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "Doçentlik Sınav Yönetmeliği" uyarınca doçent adaylarının gireceği merkezi bir sınavdır .

  Başvuru Koşulları
  Bu sınava yabancı dil koşulunu karşılamak üzere sadece doçent veya doktora/sanatta yeterlik adayları girerler. Ayrıca, ÜDS sonuçları, yüksek lisans programlarına giriş için de kullanılabileceğinden, lisans programı mezunları ile lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler de bu sınava girebilirler. Ancak bu öğrencilerin ilgili üniversite ile irtibat kurarak, yüksek lisans programları için üniversitenin ÜDS sınav sonuçlarını kullanıp kullanmayacağını öğrenmeleri gerekir.

  ÜDS'ye katılmak isteyen adaylar, önce basın yoluyla verilen ilanlarda veya ÖSYM internet sayfasındaki basın duyurularında belirtilen tarihler arasında kılavuz ve başvurma belgesinden oluşan başvuru evrakını, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki herhangi bir üniversite rektörlüğünden ücreti karşılığında alırlar. Daha sonra sınav ücretini yatırmak için ilgili banka şubesine gidip T.C. Kimlik Numaralarını, ad ve soyadı bilgilerini vermeleri yeterli olacaktır.

  Türkiye Cumhuriyeti uyruğunda olmayan adaylar Başvurma Belgesinin Aday Bilgi Formu üzerinde yazılı 10 basamaklı Belge numarasını başına 0 (sıfır) koymak suretiyle T.C. Kimlik Numarası yerine kullanacaklardır. Adaylar, bu kılavuzda belirtilen kurallara göre doldurdukları Başvurma Belgesi ile sınav ücretini yatırdıklarını gösteren Sınav Ücreti Banka Dekontunu Başvurma Belgesini aldıkları üniversite rektörlüğüne teslim ederler.

  Sınav ve Değerlendirme
  Sınav süresi 3 saattir (180 dakika). ÜDS'de sınav alanı ile ilgili olarak kelime haznesi, gramer bilgisi ile yabancı dilde okuduğunu anlama ve tercüme becerisini yoklayan sorular bulunur.

  ÜDS'de uygulanacak testler, çoktan seçmeli sorulardan oluşur, sınavda sözlük ve benzeri yardımcı araçlar kullanılmaz.

  Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM'de optik okuyucu ile okunur ve her doğru cevap için bir puan verilir. Adayların doğru cevap sayıları toplanarak 100 üzerinden ÜDS puanları hesaplanır.


   
ÜDS (Üniversitelerarası Dil Sınavı) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve Yabancı Dil Sınavı (YDS)yerleştirme sonuçları açıklandı

  Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve Yabancı Dil Sınavı (YDS)yerleştirme sonuçları açıklandı

  Yerleştirme sonuçları ve kayıt işlemleri ile ilgili basın duyurusunun da aynı saatte ÖSYM'nin internet sayfasında yer alacağı bildirildi. ÖSYM habertürk
 2. Yabancı dil sınavlarında değişiklik

  Yabancı dil sınavlarında değişiklik

  kpds sınavında değişiklik ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, yabancı dil sınavlarını, TOEFL sınavı gibi bilgisayarla ve çok boyutlu yapacaklarını bildirdi. Prof. Dr. Yarımağan, ÖSYM il sınav yöneticileriyle toplantı yapmak için geldiği Çanakkale'de AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkez olarak 4-5 türde yabancı dil sınava yaptıklarını söyledi. Yabancı dil sınavlarının halen sadece...
 3. 2012 üds ilkbahar 2012

  2012 üds ilkbahar 2012

  Kızlar 2012 üds ilkbahar 2012 sınav tarihi ne zaman bilen var mı? bilen varsa ve banada bilgi verirse, bende diğer bilmeyen arkadaşlarıma bilgi verecem O yüzden zincirleme teşekkür ediyorum :)
 4. 2012 ÜDS sonuçları açıklandı

  2012 ÜDS sonuçları açıklandı

  2012 ÜDS sonuçları sorgulama 2012 ÜDS sonuçları öğrenme Merhaba SEvgili Melek'ler, bu yazımızda 2012 ÜDS sonuçlarının açıklandığını duyuruyor ve 2012 ÜDS sonuçlarını öğrenmek isteyen tüm arkadaşlarımız için ilgili linki paylaşıyoruz. 18 Mart 2012 tarihinde yapılan 2012-ÜDS İlkbahar Dönemi Sınavı’nın değerlendirme işlemleri tamamlandı. ÖSYM sınav sonuçlarını ve kitapçıklarını sitesinde...
 5. 2012 ÜDS Üniversitelerarası Dil Sınavı Soru ve Cevapları

  2012 ÜDS Üniversitelerarası Dil Sınavı Soru ve Cevapları

  Bu konu; 2012 üsd soru ve cevapları ile ilgili bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, yarın (7 Ekim) tüm yurtta üniversitelerarası kurul yabancı dil sınavı gerçekleştirilecek. Sınav soru ve cevaplarının nereden hangi tarihte açıklanacağı bilgilerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bazı dönemlerde ÖSYM Sınav sorularını sınavdan sonraki ilk birkaç gün içinde açıklarken bazı...

Sayfayı Paylaş