1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Ufaklık öfkeliyse

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  Bu, büyümenin doğal bir parçasıdır. Doğru ebeveyn tutumu, öfke geçiren çocuğa yenilmeden, sağlam ve sakin anne-baba duruşunu korumaktır. Birçok çocuk iki ile dört yaşları arasında, özgürlükleri artmaya başladığında öfke nöbetleri geçirebilir. Bu yaştaki çocuklar ‘ben’ ve ‘benim isteklerim’ gibi duygulara sahiptirler ama bu duyguları nasıl tatmin edeceklerini çoğunlukla bilemezler.
  Öfkeyi gösterirken genellikle bağırmayı, çığlık atmayı, vurmayı ve bir şeyler fırlatmayı kullanırlar. Duygularını başka türlü ifade etmeyi bilemezler. Olgunlaşma süreci içinde bu tarz davranışlar, yerini kendiliğinden ifade etmeye bırakabilir.
  Beş yaşından büyük bir çocuk haftada iki, üç kere bu öfke nöbetlerini geçirmeye devam ediyorsa, ortada yönlendirilmesi gereken sorunlar var demektir. Daha büyük yaşlardaki çocuklarda görülen öfke nöbetlerinin kaynağı, öğrenme zorluğu ya da davranış sorunlarından kaynaklanır.
  Aileler öfke nöbetlerine şiddetle karşılık vererek ya da çocuğun arzusunu gerçekleştirerek bu davranışları beslemiş olurlar. En doğru ebeveyn tutumu, öfke geçiren çocuğun öfkesini tolere edebilmektir. Tolere etmek, öfkelenmeden, ya da çocuğa yenilmeden, sağlam ve sakin anne-baba duruşu anlamına gelir. Bütün çocuklar zaman zaman kötü davranışlar sergilerler, bu normaldir. Başka bir çocuğa vurduklarında, öfke krizlerini girdiklerinde ya da kötü sözler söylediklerinde neler olacağını öğrenmeye çalışırlar. Bu arada kendi güçlerini de anlamaya çalışırlar. Bu büyümenin doğal bir parçasıdır.
  Neler yapabilirsiniz?
  - Çocuğunuzun bu davranışlarının altındaki nedenleri bulmaya çalışın.
  - Çocuğunuzun öfke nöbetlerini anlamaya çalışın, nerede ve ne zaman bu öfke nöbetleri ortaya çıkıyor, genelde kimlerin yanında oluyor ve ne istiyor, neyi alamıyor gibi…
  - Ona neden böyle davrandığını sorun.

  - Kendi öfkenizi kontrol etmeye çalışın. - Çocuğunuza öfke hakkında bir şeyler öğretin.Her çocuğun öfkenin doğal bir duygu olduğunu ve bunu kelimelerle ifade ettiğinde annesi babası tarafından dinleneceğini bilmesi gerekir.
  - Çocuğunuza davranışlarının başkalarını ve onu nasıl etkilediğini göstererek, ona anlayışı ve başkasının duygularını anlayabilmeyi öğretin.
  - O anda meşgul olduğu şeyi kesmeden önce, çocuğunuza birden fazla uyarı gönderebilirsiniz. Ona ‘’Birazdan parktan ayrılıp, eve gideceğiz’’ gibi şeyler söylemek, onu değişikliğe hazırlar.


   
Ufaklık öfkeliyse konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Uğur Dündar öfkeli

  Uğur Dündar öfkeli

  haber sunuculuğu yapan Uğur Dündar sessizliğini bozdu...... UĞUR DÜNDAR İSYAN ETTİ! STAR'DA ANA HABERLERİ SUNAN UĞUR DÜNDAR ERGENEKON DOSYASINDA AİLE HAYATININ GEÇMESİ ÜZERİNE YAYINDA SİNİRLERİNE HAKİM OLAMADI! Dün açıklanan Ergenekon'un 2. iddianamesinde yer alan bazı ifadeler Star Haber'in anchorman'i Uğur Dündar'ı çileden çıkardı. Akşam Star Ana Haber’i seyredenler duyduklarına...
 2. öfkeli eş için

  öfkeli eş için

  öfke için dua öfkelendiği görülen eş için 88 kere ''Yâ Halim'' İsmi Şerifini okunup hissettirmeden üzerine üflenirse ,öfkesi yatışır ve o öfkeden doğacak zararlardan Allah'ın izniyle korunur...
 3. Öfkeli Kalabalık - Gürgen Öz

  Öfkeli Kalabalık - Gürgen Öz

  GoUniq dergisi için röportaj vermiş. Makine zamanında yaptığı skeçleri özlüyorum, çok komiktiler. röportaj için Uniq Dergi http://www.youtube.com/watch?v=ModozSXkD3M
 4. Ufaklıklara Saç Modelleri

  Ufaklıklara Saç Modelleri

  çocuk saç modelleri saç modelleri, nasıl yapılır, düğün için saç topuzları, kıvırcık saç modelleri, çocuk saç modeli yapılısı ve resimleri burada Sizin ufaklık bir davet yada düğünemi gidecek ama saçınamı karar veremediniz bence buraya bir ugrayın hem yapılışı basit hem tatlı ve şık..
 5. Öfkeliyken Söylenen Atasözleri :)

  Öfkeliyken Söylenen Atasözleri :)

  öfkeliyken söylenen atasözleri öfkeli atasözleri nelerdir hangileridir listesi ile ilgili bilgiler burada melekler Zaman zaman hepimiz sinirlenebiliriz melekler :) Her ne kadar öfke baldan tatlıysa da öfkemizi kontrol etmeliyiz.Hem kendimize hem etrafımıza zarar vermemek ve onları kırmamak için bunu yapmalıyız.Bunun yollarından biri atasözleriyle kendimizi rahatlatmak olabilir melekler :)...

Sayfayı Paylaş