1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Uğur Mumcu anıldı

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]  Aracına konulan bombanın patlaması sonucu 24 Ocak 1993’te yaşamını yitiren Araştırmacı-Gazeteci Uğur Mumcu, ölümünün 16. yılında evinin önünde anıldı.

  Uğur Mumcu Araştırma Gazetecilik Vakfı (um:ag) tarafından “16. Adalet ve Demokrasi Haftası” adıyla düzenlenen anma törenlerinin ilki, Batıkent Uğur Mumcu Parkı’nda düzenlendi. Burada bulunan Mumcu Anıtı’na çelenk koyma töreninin ardından, sevenleri ve okurları usta gazetecinin hayatını kaybettiği yerde, evinin önünde buluştu. Törene, CHP, DSP ve İşçi Partisi ile Atatürkçü Düşünce Derneği, sivil toplum örgütleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

  Uğur Mumcu Sokağı’nda bir araya gelen sevenleri, ellerinde Mucu’nun fotoğrafları ve karanfillerle “Uğurlar ölmedi, ölmez”, “Uğurlar olsun”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” şeklinde sloganlar attılar. Çeşitli tarihlerde uğradıkları suikastlarda hayatını kaybeden aydınlar Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy ve Turan Dursun’nun da fotoğraflarının yer aldığı pankartlar taşıyan vatandaşlar, “Uğur Mumcu, Turan Dursun, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Ahmet Taner Kışlalı Yaşıyor” sloganlarıyla da tepkilerini dile getirdiler.

  CHP’li milletvekilleri, Kemal Anadol, Yılmaz Ateş, Zekeriya Akınca, Önder Sav, Nesrin Baytok’un yer aldığı tören için, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer de çelenk gönderdi.

  İşçi Patililer’in attığı, “Katiller mecliste, yurtseverler hapiste” sloganı da dikkat çekti.

  Devlet tiyatrosu sanatçısı Sebnem Gürsoy’un sunuculuk yaptığı törende, Ankara Çok Seli Müzik Derneğince, Çocuk Korosu bir konser verdi. Ancak konser sloganlarla sık sık kesildi. Konserin ardından, Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu, kızı Özge Mumcu ile CHP’li milletvekilleri burada bulunan Uğur Mumcu anıtına çelenk bıraktı. Özge Mumcu’nun anıta çelenk bırakırken gözlerinin dolması da duygu dolu anlar yaşanmasına neden oldu. Gazetecilere konuşan Özge Mımcu, “Bu süreç her zaman bizim zor geçti, ama koşmaya alıştık” diyerek, fazla konuşmak istemediğini belirtti.

  Uğur Mumcu Sokağı’nda düzenlenen törenin ardından Mumcu’nun Cebeci Asri Mezarlığı’nda bulunan anıtmezarı ziyaret edildi. Burada da, Mumcu ailesi ile CHP’li milletvekilleri Önder Sav ve Kemal Anado Mumcu’nun mezarına karanfil bıraktı.

  İSTANBUL'DAKİ TÖRENLER

  Gazeteci yazar Uğur Mumcu, ölümünün 16. yılında Harbiye'deki anıtı önünde törenle anıldı.

  CHP İstanbul İl Başkanlığınca düzenlenen etkinlik için Şişli Camisi önünde toplanan partililer, ellerindeki pankartlar, karanfiller ve Uğur Mumcu'nun fotoğrafıyla Harbiye'ye kadar yürüdü.

  Uğur Mumcu Anıtı'na gelen partililer, karanfil bırakarak saygı duruşunda bulundular.

  CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek, burada yaptığı konuşmada, uzun zaman geçmesine rağmen Uğur Mumcu'nun katillerinin bulunamadığını söyledi.

  Özyürek, Uğur Mumcu'nun mücadelesinin esasının, Cumhuriyeti, laikliği, demokrasiyi ve özgürlüğü savunmak olduğunu ifade ederek, şu görüşleri savundu:

  ''Uğur Mumcu'yu katledenler, demokrasiye karşı olanlardı ve laik düzene karşı olanlardı. Şimdi Uğur Mumcu'nun düşüncelerini, aydınlık görüşlerini savunanlar, sözde Ergenekon davasının sanıkları haline getirildiler.

  Bir Uğur Mumcu'nun mücadelesine bakınız, bir de savcılardan aldıkları belgeleri büyük bir gazetecilik olayıymış gibi sunan gazetecilere. Herhalde Uğur Mumcu yaşamış olsaydı 'Ben gazeteciyim, ben yazarım' demekten utanırdı. Ne yazık ki şerefli Türk basınını o hale getirmişlerdir.''

  Törene, CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, milletvekilleri Sacit Yıldız ve Çetin Soysal ile partililer katıldı.

  ETKİNLİKLER SÜRECEK


  Öte yandan Cumhuriyet Gazetesi’nin düzenlediği “Dostları Uğur Mumcu’yu Anlatıyor” başlıklı söyleşi aynı gün saat 16.00’da Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde yapılacak. Uğur Mumcu’yu anma etkinlikleri, 25 0cak’ta Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde saat 11.00’de düzenlenecek şiir ve müzik dinletileri ile devam edecek.

  Uğur Mumcu 26 Ocak’ta da anılmaya devam edecek. Gün boyunca Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde, öğretim görevlileri ve gazetecilerin katılacağı “Eğitim ve Sömürü”, “Kültür Sömürgenleri”, Sömürü ve Yolsuzluğun Dünü Bugünü” başlıklarındaki açıkoturumlar gerçekleştirilecek.

  Uğur Mumcu’yu anma etkinlikleri, “16. Adalet Ve Demokrasi Haftası”, Geleneksel Kapanış Gecesi ile son bulacak. Uğur Mumcu, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Farabi Salonu’nda saat 19.00’da Cahit Berkay, Çetin Gül, Emrah Karaca, Ufuk Karakoç, Grup Gündoğarken’in vereceği konserle bir kez daha uğurlanacak.
   
Uğur Mumcu anıldı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. uğur mumcu

  uğur mumcu

  1942--> 22 Ağustos'ta Kırşehir'de doğdu. Tapu kadastro memuru Hakkı Şinasi Bey ile Nadire Hanımın dört çocuğunun üçüncüsü. 1949-54--> Ankara'da Ulus'taki Devrim İlkokulunda başladığı ilköğrenimini Bahçelievler'deki Ulubatlı Hasan İlkokulunda tamamladı. 1957-61--> Ankara Cumhuriyet Ortaokulunu ve Ankara Deneme Lisesini bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine...
 2. uğur

  uğur

  Uğur rüyaları olduğu gibi çıkar.Rüyada üzerinde ugur diye herhangi bir sey tasidigini görmek, her seye kolayca inanan bir kimse olduguna delalet eder.
 3. uğur böcekleri

  uğur böcekleri

  alıntıdır
 4. Uğur Mumcu Kimdir?

  Uğur Mumcu Kimdir?

  Uğur mumcu, kimdir, hayatı, yaptıkları, kısaca öz geçmişi hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar. Uğur Mumcu hakkında bütün merak edilenler yazımızda melekler. Aslen, Ankaralı olan Uğur Mumcu, 22 Ağustos 1942 yılında, babasının memuriyeti dolayısıyla Kırşehir'de, dört kardeşin üçüncüsü olarak doğdu. Annesi Nadire Hanım, babası, Tapu Kadastro memuru Hakkı Şinasi Bey'di. İlk ve orta...

Sayfayı Paylaş