1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Hürrem İle İlgili Açıklama Yaptı

  Konu, 'Magazin' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  hürrem, ukrayna büyükelçisinin açıklamaları, muhteşem yüzyıl, tarihi ayrıntılar, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
  < Konu Resmi..>


  Sevgili melekler,
  Muhteşem Yüzyıl dizisinin gerçeklerden ilham alınarak kurgulanmış bir film olduğunu biliyoruz.Konuyla ilgili olarak konuşan Ukrayna'nın Ankara büyükelçisi Sergiy Korsunsky,Hürrem Sultan hakkında verilen bilgilerin ve anlatılan efsanelerin çoğunun aslında gerçek olmadığını söyledi.

  Kanuni Sultan Süleyman döneminde haremdeki çekişmeleri konu alan "Muhteşem Yüzyıl" adlı televizyon dizisini izlemediğini, ancak dizinin Türkiye'de ilgiyle izlendiğini gördüğünü belirten Büyükelçi, Hürrem Sultan hakkında verilen bilgilerin ve anlatılan efsanelerin çoğunun aslında gerçek olmadığını söyledi. Korsunsky, "Anlatılanlar daha ziyade güzel efsaneler. Onların gerçeğe dayanmadığını düşünüyorum, yine de dediğim gibi, onun hakkında hem film yapımcıları, hem de kitap yazarlarının yaptıklarından çok memnunum. Onun hakkında söylenenler beni hiç şaşırtmıyor. Ukraynalı kadınlar çok güçlü ve güzel. O yüzden bu kadar büyük ve önemli Sultan Süleyman'ın Hürrem Sultan'a aşık olması doğal" diye konuştu.
  Türkiye ile Ukrayna'nın tarih boyunca köklü, saygılı ve iyi ilişkilere sahip olduklarını kaydeden Korsunsky, Ukrayna'nın Kozak devleti zamanlarından beri Osmanlı İmparatorluğu ile anlaşmaları olduğunu belirterek, "İki ülke tarihinde Hürrem Sultan gibi örneklerin olması çok doğal" dedi.

  Dizi dolayısıyla Hürrem Sultan'a Türkiye'de büyük bir ilgi uyandığını ifade eden Büyükelçi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Anladığım kadarıyla Türkiye'de film yapımcılarının görüşlerini olumsuz olarak algılayanlar da var. Ama bu, sanat. Bir deyim var: Eğer herkes sizin yaptığınızdan memnunsa, o zaman yanlış bir şey yapıyorsunuz demektir. Bunun etrafında tartışmaların olması gayet normal ve doğal. Bu ilgi sayesinde Türkiye'de böyle bir sultanın olduğu daha iyi anlaşılıyor. Sultan Süleyman Türkiye tarihinde çok önemli bir kişiydi, o yüzden onun yanında Hürrem Sultan'ın olmasından çok memnunuz."

  TEK UKRAYNALI HÜRREM DEĞİL

  Esas adı Aleksandra Lisovska, Avrupa'da tanındığı ad ise Rokselana olan Hürrem Sultan, Osmanlı Padişahı I. Süleyman'ın eşi ve sonraki padişah II. Selim'in annesi.
  Lehistan Krallığı'nın sınırları içerisinde bulunan Rohatin'de bir papazın üç kızından en küçüğü olarak 1506'da doğan Hürrem Sultan, oğlu II. Selim'in tahta çıkışını göremeden 52 yaşında 1558'de İstanbul'da öldü.
  Hürrem Sultan'ın Tatar akıncılar tarafından 20'li yaşlarında kaçırıldığı, Kırım Hanı'nın himayesine girdikten sonra Osmanlı Sarayına verildiği kayıtlarda yer alıyor.
  Türkiye'de ve Avrupa'da birçok resim, müzik ve bale gibi tarihi çalışmalara konu olan Hürrem Sultan'ın doğduğu yer olduğuna inanılan Ukrayna'nın Rohatin kentinde bir Hürrem Sultan anıtı da bulunuyor.
  Ukrayna tarihi üzerine araştırmalar yapan Prof. Dr. Volodimir Serhiyçuk tarafından kaleme alınan "Ukrayna Dünyaya Ne Verdi" ismiyle Türkçe basılan eserde de Hürrem Sultan ve diğer kadın sultanlar, Ukraynalı önemli kişiler arasında sıralanıyor.
  Osmanlı padişahının eşi olup yine devletin gidişatında önemli rol almış Ukrayna asıllı bir kadın sultan da, "Deli İbrahim" olarak bilinen Padişah 1. İbrahim'in eşi Hatice Turhan Sultan'dı. Hatice Turhan Sultan da Kösem Sultan ile mücadelesini kazanmış ve kadınların devlet yönetimine karışmalarını yasaklamıştı. Ukrayna folklor kaynaklarına göre, Padişah II. Osman'ın (Genç) eşi Melike Sultan da Ukraynalıydı.   
Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Hürrem İle İlgili Açıklama Yaptı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ankara ile ilgili bilgi lazım

  Ankara ile ilgili bilgi lazım

  Ankara 'yı araştırıyorum ve bu ille ilgili tafsilatlı bilgiye ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz lütfen..
 2. Ferdi Tayfur Hastalığıyla İlgili Açıklama Yaptı

  Ferdi Tayfur Hastalığıyla İlgili Açıklama Yaptı

  Bu sayfa; Ferdi Tayfur Hastalığıyla İlgili Açıklama Yaptı haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, dün sizlerle paylaştığımız Ferdi Tayfur'un siroz olduğu haberinin ardından ünlü sanatçı bir açıklama yaptı. Siroz olmadığını belirten Tayfur, siroz olmadığını ancak çok bunalımlı günler geçirdiğini söyleyerek şu açıklamaları yaptı... 16 villa ve 6 villa arazisini kaptırdığı...
 3. Ankara ile ilgili sözler...

  Ankara ile ilgili sözler...

  Ankara ile ilgili sözler... Hey gidi Ankara hey, Beni de benzettin ya kendine. Astın suratımı, resmileştirdin beni Bedirhan Gökçe Ayazınla Beni Tehdit Etme Ankara, Hayallerimi Yaksam Ağustos'u Yaşarsın... Ankaralı olmak : AYAŞ'ta kapama yemek ardından içmecelere gitmek. BEYPAZARI Hıdırlıkta seyre dalmak,Höşmerimden lezzet almak NALLIHAN'da ava çıkmak ,çayırhandan kömür almak...
 4. Beyaz'dan Meryem Uzerli İle İlgili Açıklama!

  Beyaz'dan Meryem Uzerli İle İlgili Açıklama!

  beyaz haberleri, meryem uzerli haberleri, meryem uzerli beyaz Sevgili melekler, geçtiğimiz gün çıkan bir haberde Meryem Uzerli'nin şovmen Beyaz'a platonik bir aşk duyduğu çıkmıştı. Bu haberden sonra Beyaz bir açıklama yaptı. İşte haberin detayları... Magazin dünyasının konuştuğu polemikte yeni perde. Tükenmişlik sendromu nedeniyle Almanya’ya giden Meryem Uzerli, bir...
 5. Ay Yapım Farah Zeynep Abdullah İle İlgili Bir Açıklama Yaptı!

  Ay Yapım Farah Zeynep Abdullah İle İlgili Bir Açıklama Yaptı!

  ay yapım, farah zeynep abdullah, kurt seyit ve şura Sevgili melekler, dün basında çıkan Farah Zeynep Abdullah'ın diziden ayrıldığı haberleri üzerine Ay Yapım konuyla ilgili bir açıklama yaptı: "Haberler asılsız!" İşte detaylar... “Bugün çeşitli mecralarda değerli oyuncumuz Farah Zeynep Abdullah hakkında çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Hiç bir kaynak gösterilmeden,...

Sayfayı Paylaş