1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  "Ülker'in Godiva'yı alması kadar önemli"

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  İran'ın en büyük gübre tesisi olan Razi Petrokimya’yı özelleştirme kapsamında 681 milyon dolara alan Gübretaş’ın Yönetim Kurulu Başkanı Bedrettin Yıldırım, bununla küresel oyunculuğa ilk adımı attıklarını ifade ederek, “Gübrataş’ın Razi’yi alması Ülker’in dünyanın en pahalı çikolata şirketi Godiva’yı alması kadar önemli” dedi.
  Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nin (TTKKMB) bağlı ortaklığı olan Gübretaş'ın yüzde 50 payla ortak olduğu konsorsiyum, İran'ın en büyük petrokimya tesisi olan Razi Petrochemincal şirketini özelleştirme kapsamında 681 milyon dolara satın aldı.

  Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım ve Genel Müdür Mehmet Koca, düzenledikleri basın toplantısında Razi’yi satın alma sürecini, sektörü ve hedeflerini açıkladı.

  Yıldırım, Türkiye’nin en büyük çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatifleri’nin iştiraki olan Gübre Fabrikaları Türk Anonim Şirketi’nin sahibinin Türk çiftçisi olduğunu söyledi. Gübretaş’ın pazardaki en büyük güçlerinden birinin yaygın dağıtım ağına sahip olması olduğunu dile getiren Yıldırım, başta Tarım Kredi Kooperatifi olmak üzere 2 bin 800 noktada Gübretaş ürünleri satıldığını, tarımın yapıldığı her noktada var olduklarını kaydetti.

  Yıldırım, 2005 yılında şirketi yeniden yapılandırırken vizyon olarak dünya markası olmayı hedef olarak belirlediklerini kaydederek, “2 yıllık bir emeğin ardından İran’ın Razi şirketini bünyemize katarak; bir temenni olarak algılanan bu hayalimizi gerçekleştirdik. Bu, şirket için bu ulaşılması gereken bir hedefti. Ekip olarak bu hedefe ulaşmak için ne gerekiyorsa yaptık ve sonuçta başardık. Şimdi bir taraftan başarılarımızın keyfini sürürken, diğer taraftan yeni hedefler için çalışıyoruz.Gübrataş’ın Razi’yi alması Ülker’in dünyanın en pahalı çikolata şirketi Godiva’yı alması kadar önemli” diye konuştu.

  “GEREKLİ GARANTİLERİ ALDIK”

  Yıldırım, gazetecilerin soruları üzerine, Razi tesislerinden hem Türkiye’nin hem dünyanın hem de İran’ın gübre ihtiyacının karşılanacağını belirterek, gübre fiyatlarının mazot ve akaryakıttan daha fazla arttığını, gübreyi üç yıl önce alınan fiyattan alınamadığını söyledi. Türkiye’deki çiftçilerin artım gübre bulma konusunda sıkıntı yaşamayacağını vurgulayan Yıldırım, TAV ve Turkcell’in İranla yaşadığı soruna ilişkin hatırlatma üzerine ise şöyle konuştu:

  “TAV ve Turkcell sıkıntısıyla ilgili yapmasam da; burada tek taraflı bir bilgilendirme söz konusu. İran tarafı, ‘anlaşmaların bitmediğini, buradan cevap bekliyoruz’ dediler. Biz İran’da sıcak ilgi gördük. Türkiye İran ilişkilerine önemli imkanlar ve yatırım sağlayacaktır. İran’ın ilk özelleştirmesini Türkiye’den biz aldık. O tür bir sıkıntı yaşamayacağımızı düşünüyorum. Gerekli garantiyi aldık.
  2008 CİRO HEDEFİ 1.050 MİLYAR YTL
  Mehmet Koca da Gübretaş’ın 500 Büyük sanayi kuruluşu içinde Pazar payının yüzde 26.6 olduğunu, son beş yılda Pazar paylarını yüzde 57 artırdıklarını söyledi. Şirketin cirosunu 179 milyon YTL’den 615 bin YTL’ye çıkardıklarını belirten Koca, 2008’de ise 1.050 milyar YTL ciro hedeflediklerini bildirdi. Koca, vergi öncesi karın 48 milyon, vergi sonrası karın ise 38.5 milyon YTL olduğunu ifade ederek, Gübretaş’ın borsadaki hissesinin ise bir yıl da yüzde 326 arttığını söyledi.

  ÖDEMEYİ YAPACAK PARAMIZ VAR

  Razi’yi satın almaya ilişkin Koca, Razi’nin yüzde 50’si Gübre Fabrikalarının liderliğindeki konsorsiyumun, Türk şirketlerden Asyagaz, Tahason ile İran’lı şirket Şakayık’tan oluştuğunu söyledi. Konsorsiyumun Razi tesislerinin yüzde 95.62’sini 6 trilyon 072 milyar İran Riyali’ne satın aldığını vurgulayan Koca, paranın yüzde 20’sini bir ay içinde, geri kalanını da 5 yılda 6 ay vadeyle ödeyeceklerini bildirdi. Koca, şirket yönetiminde Gübretaş’tan 3 kişinin yer alacağını ifade etti. Koca, ödemeyi özkaynaklardan yapma imkanlarının bulunduğunu, 1.5 yıldır bunun için çalıştıklarını ve paralarının hazır olduğunu söyledi. Koca, kredi almak için de görüştükleri bankaların bulunduğunu bildirdi.

  ÇİFTÇİ DÜNYADAKİ FİYAT BASKISINDAN KURTULACAK

  Razi’nin dünyanın en büyük gübre tesislerine sahip olan bir yapıda olduğunu, Razi’ye ait 3 adet liman bulunduğunu anlatan Koca, dünya markası olmak için attıkları bu adımın daha ileri düzeye çıkaracaklarını kaydetti. Koca, Razi’yle birlikte Türk çiftçisinin gübre temin etmede yaşayacağı sıkıntıyı ortadan kalkacağını, çiftçinin dünyadaki fiyat baskısının etkisinden kurtulacağını, reel fiyatlarla muhatap olacağını ve Türk çiftçisinin daha uygun fiyatlarda gübre alacağını söyledi. Koca, İran’daki tesislerde yeni ürünler çıkaracaklarını söyledi.

  Gübre fiyatlarının son iki yıldır arttığını ve bazı kalemlerde artmaya devam edeceğini, 2009 yılına kadar fiyatlarda gerileme beklemediklerini belirterek, gübrede KDV’nin yüzde 8’lere inecek şekilde düzenlenmesini istedi.

  Koca, bu yıl 50 milyar dolar civarında bir yatırım planladıklarını, bu yıl yeni bir fabrika açmayacaklarını söyledi.

  <ANKA
   

Sayfayı Paylaş