Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  ülserde yepyeni tedavi yöntemleri

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  ülser tedavi yöntemleri ülserin tedavi yöntemleri  Atatürk Üniversitesi'nden altı kişilik ekip, ülser hastalığının ortaya çıkış nedeni ve tedavisinde çığır açacak bir buluşa imza attı.

  Doç. Dr. Halis Süleyman ile Prof. Dr. Fatma Göçer, Doç. Dr. Sait Keleş, Yrd. Doç. Dr Zekai Halıcı, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Hacımüftüoğlu ve Araştırma görevlisi Elif Çadırcı yaptıkları bilimsel çalışmayla ülser hastalığının oluşmasında böbreküstü bezlerinin salgıladığı kortizol ve adrenalin arasındaki dengenin bozulmasından kaynaklandığını bilimsel olarak ispatladı.

  Bilimsel çalışmayı gerçekleştiren ekibin başkanı Doç. Dr. Süleyman, şimdiye kadar ülser hastalığının birçok nedene dayandığının bilindiğini fakat yaptıkları çalışma ile hastalığın böbrek üstü bezlerinin salgıladığı kortizol ve adrenalin arasındaki dengenin bozulmasından kaynaklandığını ortaya çıkardıklarını anlattı:

  "Ülser hastalığının birçok nedeni olduğu biliniyordu. Yaptığımız çalışmayla ülsere böbrek üstü bezlerinin salgıladığı iki hormon arasındaki dengenin bozulmasının neden olduğunu ortaya koyduk.

  Kortizol ve adrenalin hormonların antiülser özellikler taşıdığını da belirledik. Şimdiye kadar tam tedavisi yapılamayan ülserin kalıcı tedavisi için iki hormon arasındaki dengenin sağlanmasının önemini ortaya çıkardık. Artık iki hormon arasındaki dengeyi sağlayarak ülser çok rahatlıkla tedavi edilebilecek."

  Hormonlar arası denge bozukluğu

  Kortizol hormonu kullananlarda yan etki olarak ülser hastalığının ortaya çıktığını hatırlatan Doç. Dr. Süleyman, "Hormonlar arasındaki denge bozulduğu için midede ülser oluşuyor" dedi.

  Adrenalin düzeyini yüzde 12.8'den daha fazla azalmasını sağlandığında kortizolun, antiülser özelliğinin ortaya çıktığını belirten Süleyman, "Adrenalin düzeyi yüzde 50 veya daha fazla azalanlarda, kortizolün antiülser etkisinin en üst seviyeye ulaştığını belirledik" dedi.

  Çalışmalarında kortizolun alfa-2 adrenerjik reseptörlerini uyararak, antiülser etki oluşturduğunu da gözler önüne serdiklerini anlatan Doç Dr. Süleyman, "Dünyada ilk defa ülser hangi nedenlerle oluşursa oluşsun, tek bir mekanizmayla tedavi edilebileceğini bilimsel olarak ortaya çıkardık" dedi.

  Yaptıkları bilimsel çalışmayla ilgili makalenin, Almanya'nın ünlü tıp bilim dergisi Naunyn-Schmiedeberg's Archives Pharmacology Dergisi'nde de yayımlandığını kaydeden Doç. Dr. Süleyman, "Dünyaca ünlü bilim dergisinin Mart 2007 sayısında araştırmamızla ilgili makale yer aldı" dedi.

  Makalenin yayımlanmasını yaptıkları çalışmanın önemini gösterdiğini sözlerine ekleyen Süleyman, "Ülser hastaları artık kalıcı bir tedaviye kavuşacak" dedi.

   
ülserde yepyeni tedavi yöntemleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Selüliti tedavi etme yöntemleri

  Selüliti tedavi etme yöntemleri

  oraletin zararları oralet kaç kalori Bazılarımız aynanın karşısına geçerek uzun uzun ‘neden böyle bir kaderim var?’ diye düşünür. Vücut şekliniz ister zayıf, ister şişman olsun, selülit bazen kaçınılmaz oluyor. Ama umutsuzluğa kapılmaya gerek yok, çünkü selüliti tedavi etmenin binbir yolu var Selülit derinin alt tabakasında, yağ dokusunun hemen çevresinde meydana gelir....
 2. Doğal Saç Tedavi Yöntemleri

  Doğal Saç Tedavi Yöntemleri

  saç tedavisi saç tedavi yöntemleri Işıltılı ve sağlıklı saçlar için saçınızı tanımanız ve biraz da bakım şart melekler :) Yaptığınız bakıma rağmen saçlarınızla ilgili sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunların önüne geçmek için sizlere şifalı bitkilerle yapılan doğal tedavileri tavsiye ediyoruz. İşte ipuçları... Saçlarınızın çabuk uzaması için; 1 yemek kaşığı çörek otu ve susam otunu, 1...
 3. Uykusuzluk Çekenlere Tedavi Yöntemleri.....

  Uykusuzluk Çekenlere Tedavi Yöntemleri.....

  Uykusuzluk Ve Tedavisi Uykusuzluk Tedavisi Nasıl Yapılır Uykusuzluk çekenler artık uykusuzluktan sinir krizleri geçirenler işte tam size göre bir yazı sunuyorum..Uykusuzluk tedavileri hakkında bilmedikleriniz nasıl tedavi edilir hepsi sizin için...Artık uykusuzluk çekmeyin.... Uykusuzluğun tedavisi nasıl yapılır Düzenli uyku denilince hep aynı saatte yatağa girmek akla geliyor....
 4. Retina dejenarasyonu ve tedavi yöntemleri

  Retina dejenarasyonu ve tedavi yöntemleri

  Retina gözün içini kaplayan vitreus jeli ile temas halindedir. Sağlıklı bir gözde vitreus jeli homojendir, sıkıdır, retinayı destekler ve retinayı alttaki koroid ve sklera gibi gözün dış kat dokularına doğru iter. Vitre jelinin bu viskoz kıvamı, homojen yapısı bazı özel durumlarda bozulabilir. Yüksek miyop, göz travması, intraoküler inflamasyon gibi hastalıklar vitreus jelinin sıvı kıvama...
 5. Kornea ülseri nedenleri belirtileri tedavisi

  Kornea ülseri nedenleri belirtileri tedavisi

  Gözün ön kısmında, kornea adı verilen açık bir tabaka dokusu bulunur. Kornea gözünüzün penceresidir ve ışığın göze girmesine izin verir. Gözyaşı korneayı bakteri, virüs ve mantarlara karşı korur.Korneal ülser genellikle normal şeffaf korneada gri ila beyaz opak veya yarı saydam bir alan olarak görülür.Çoğu kornea ülserine enfeksiyon neden olur.Kornea ülseri, en çok bakteri, virüs, mantar ya da...

Sayfayı Paylaş