1. aSqimSin

  aSqimSin Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  11 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.030
  Beğenilen Mesajlar:
  16
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanßuL

  Uluslar Arası Hukukun Kaynkları

  Konu, 'Devletler Özel Hukuku' kısmında aSqimSin tarafından paylaşıldı.

  DEVLETLER UMUMİ HUKUKU : Uluslar arası ilişkileri düzenleyen hukuka Devletler Umumi Hukuku adı verilir.
  Zaman içerisinde uluslar arası hukukun içerisinde sadece devletlerin olmadığı daha başka aktörlerin de var olduğu anlaşılmaktadır.
  Uluslar arası hukuk ; Uluslar arası hukuk kişilerinin ilişkilerini düzenleyen normları ifade etmektedir. Hukukta kişi kendisine hak ve yükümlülükler atfedilebilecek varlıklardır. O halde uluslar arası hukukta kişi ise uluslar arası hukuka göre hak ve yükümlülüklere konu olan varlıklardır.
  Devletler Genel hukukunun devletler özel hukukuyla hiçbir alakası yoktur. Devletler özel hukuku uluslar arası hukuk kişilerinin (farklı özel hukuk statüsüne sahip gerçek veya tüzel) ilişkilerini düzenleyen hukuk dalıdır.
  Uluslar arası Hukukun iç hukukla ilişkisi: Uluslar arası hukukun kaynakları, düzenledikleri ilişkiler yöntemleri birbirinden farklıdır.

  ULUSLAR ARASI HUKUKUN KAYNKLARI: İç hukuk örgütlü bir otoritenin denetiminde işleye hukuktur. Uluslar arası hukukta denetim fonksiyonu için üstün bir otoritenin varlığından söz edilemez.
  İç hukukta mecburi yargı yolu vardır. Uluslar arası hukukta benzer bir yargı yolu yoktur.
  AB hukuku subrasyonel (milletler üstü) bir hukuku ifade eder. Ama devletler Genel hukuku internasyonel bir hukuku ifade eder.
  AB hukuku birliği oluşturan devletlerin üzerinde ortaya çıkarmış organlarında bir ürünü olarak belirir. AB hukuku gerçek kişiler ve tüzel kişilerle ilgili ilişkileri düzenleyen hukuk da ifade eder.
  Uluslar arası Hukuk devlet ve uluslararası örgütler arasında sonuç doğuran normlardan oluşur.


  Hukuk toplumu oluşturan bireyler arasındaki ilişkileri düzenleyen normlardır. Uluslar arası toplum üyelerinin birbirleri ile olan ilişkileri düzenleyen normlardır. İsim farklılaşmansın uluslar arası toplumun niteliğinde yaşanan değişmelere bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Bundan 100 yıl önce uluslar arası ilişki deyince sadece devletler ilişki olduğu için Devletler Umumi hukuku adını almıştır. Ancak günümüzde başka aktörler de vardır.
  Uluslar arası toplum kavramı içinde devletlerin yanı sıra uluslar arası örgütler de vardır.
  En genel anlamda uluslar arası toplum ilişkilerine etki eden hukuk sistemleri:
  1- İç hukuk sistemleri: herhangi bir devletin dış dünyayla nasıl ilişki kuracağını o devletin iç hukuku belirler.
  2- Milletler üstü Hukuk: ( En somut şekli AB hukukudur) Subrasyonel bir hukuk anlayışıdır. Söz konusu hukuk sisteminin örgütü oluşturan üyelerin üzerinde bir urumca da oluşturuyor olması ve uyguluyor olması milletler üstü hukuk şeklinde tanımlamamamızın temel sebebidir. İç hukuktan farklıklar içerir zira kuralların oluşması ve uygulanması açısından farklılıklar gösterir. İç hukukta yargı yürütme hukukunun uygulanmasını yürütürken, AB hukukunda kuralların uygulanmasını hiyeraşik özelliği olmayan AB adalet divanı ve diğer kurumlar birlikte yürütür.
  3- Uluslar arası Hukuk: Uluslar arası hukukun ilişkilerini düzenleyen hukuk dalıdır.
  Uluslar arası hukukla iç hukuk arasındaki farklar hem uygulanış hem de konuluş amacı olarak birbirinden farklıdır.
  Uluslar arası Hukukun varlığı da tartışılmaktadır.
  Uluslar arası toplum üyelerinin ilişkilerini yürütürken birtakım kurallara uymaları uluslar arası bir hukukun varolduğunu söyleyebiliriz. Uluslar arası hukukun müeyyidesinin hafif olması böyle bir hukukun olmadığı sonucuna bizi ulaştırmaz.
  (Uluslar arası Hukuk – İç hukuk farkları)
  1- Ortaya çıkışı farklıdır: Uluslar arası hukuku ortaya çıkaran yapı eşit-egemen üyelerdir. İç hukukta ise devlet otoritesinin hiyeraşik yapı içerisinde oluşturulmuş olan yasama organı iç hukuku oluşturur.
  2- Uygulanışı farklıdır: Uluslar arası hukukta mecburi bir yargı organı söz konusu değildir. Ama iç hukukta böyle bir yapı vardır.
  3- Yargı: İç hukukta olduğu gibi kesin bir yargı yapısı da yoktur.

  SUBRASYONE HUKUK – ULUSLAR ARASI HUKUK:
  Düzenledikleri ilişkiler farklıdır. AB hukuku üye devletlerle ilişkileri üye devletlerin birbiriyle olan ilişkilerini gerçek ve tüzel kişiler ile ilişkileri AB hukukundan kaynaklanan noktalarda devletlerle olan ilişkileri düzenleyen bir hukuktur.
   
Uluslar Arası Hukukun Kaynkları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Uluslar Arası Bebek Hakları

  Uluslar Arası Bebek Hakları

  Uluslararası Bebek Hakları Beyannamesi Bebek olmak bana; 1- İstediğim zaman uyuma 2- İstediğim zaman uyanma 3- Sadece ihtiyaçlarımı bildirmek için değil, sırf canım istedi diye ağlama 4- Üzerinize kusma 5- Herkesin içinde gaz çıkarma 6- Herkesin içinde tuvaletimi yapma 7- Çıplak poz verme 8- Mamaları beğenmezsem yüzünüze püskürtme 9- Yeni dişlerimi üzerinizde deneme...
 2. Uluslar arası antlaşmaların yapılması

  Uluslar arası antlaşmaların yapılması

  Uluslar arası antlaşmaların yapılması Uluslar arası Antlaşmaların Yapılışı: 1-Metnin oluşturulması ve kesinleştirilmesi 2-Bağlayıcı hale getirilmesi 3-Yürürlüğe girmesi imzalanma: Antlaşma metnini kesin hale getiriyor. Bağlayıcı Hale Getirme: Antlaşmaların onaylanması anlamına geliyor. Antlaşmaların bağlayıcı güç kazanması: Kural olarak onaylama safhası ile...
 3. Ulus Tarihi

  Ulus Tarihi

  ulus tarihi ulusun tarihi Ulus’un tarihinin M.Ö.3000 yıllarına kadar dayandığı kabul edilmektedir.M.Ö.800 ile 2000 Yılları arasında bölgeye ilk önce Doğudan, sonra Batıdan akınlar, göçler olmuş, Hititlerle Çağdaş Gasgolar uzun süre bu bölgede barınmışlardır. Anadolu Selçukluları zamanında Ulus Candaroğlu Beyliğinin sınırları içinde kalmıştır. Osmanlılar zamanında İlçe küçük bir yerleşim...
 4. Uluslar arası moda terimleri…

  Uluslar arası moda terimleri…

  terzilik terimleri moda terminolojisi terzi terimleri fransızca moda Uluslararası moda terimlerinden haberdar olmayanlar ve daha iyi anlamak isteyenlere özel sözlüğümüz açılmıştır.. A-B-C ALAMODE (alamod)= Moda olan, ilgi çeken, çok tutulan BALLERİNE (balerin)= Bale ayakkabısını andıran, düztabanlı kadın ayakkabısı BLAZER (bleyzır)= Tek renkli klasik ceket. Kravaze çift sıra düşmeli ya...
 5. Uluslar Arası Moda Terimleri ve Anlamları

  Uluslar Arası Moda Terimleri ve Anlamları

  moda terimleri, anlamları, nelerdir, sezon cümleleri, kelimeleri, moda terimleri hakkında bilgiyi buradan bulabilirsiniz Melekler mekanı durmuyor ve kadın denince ilk akla gelen Moda hakkında araştırmalar yapıyor. Moda dergilerinde okuduğunuz bazı kelimeler size hiçbir şey ifade etmiyor mu? Ya da bir arkadaşınızın bir giysiyi tarif ederken kullandığı kelimeler size hiç tanıdık gelmiyor… O...

Sayfayı Paylaş