1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali

  Konu, 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Tarihsel, kültürel ve ticari işlevler yüklenerek, güzergahındaki her coğrafyada kültürlerarası diyaloğun ve barışın simgesi olan ipek Yolu, günümüzde de benzer işlevini sürdürüyor. Bu tarihsel rota üzerinde olan ve olmayan çeşitli kültür ve ülkelerin, yedinci sanat sinema aracıyla yakınlaşması amacıyla düzenlenen “Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali”, Anadolu’da ipeğin anavatanı olan Bursa’dan dünyaya bir kez daha merhaba diyecek.
  Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 7–13 Aralık 2007 tarihleri arasında ikincisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, Bursa’nın kültür sanat yaşamını, saygın ve uluslararası bir film festivaliyle yeniden renklendirmeye hazırlanıyor.

  Dünya sinemasının seçkin örneklerinin bir araya getirildiği ve çoğu Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşacak olan 50’yi aşkın uzun metraj filmden oluşan programıyla festival, tarihini özenle korumayı başarabilen az sayıdaki kentten biri olan Bursa’da, iddialı bir sinema şöleni sunmayı amaçlıyor.

  II. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, bu yıl geçtiğimiz yıla göre üç misli genişleyen programıyla Bursa’da daha çok izleyiciyi, daha çok filmle buluşturacak. Geçen yıl beş gün süren festival, bu yıl, bir hafta boyunca Bursalılara tam bir sinema bayramı yaşatacak.  Asya’dan Avrupa’ya
  Tarihi İpek Yolu’nun önemli bir durağı olan Türkiye’nin, hem Avrupa hem de Asya ile olan bağlarının, iki kıtanın kültürel değerlerinin buluşmasına ev sahipliği yapmak için önemli bir fırsat olduğu hedefiyle yola çıkan festival, film programını oluştururken, İpek Yolu rotasındaki ülkelerin ulusal sinemalarından son dönem örnekleri derlemeye özen gösteriyor.


  Festivalin “Ödüllü Filmler” bölümünde; Christian Mungui’nin 2007 Cannes Film Festivali Altın Ayı ödüllü filmi “4 Ay, Üç Hafta, İki Gün - 4 Months, 3 Weeks, 2 Days”; ünlü yönetmen Kim Ki Duk’un Cannes Film Festivali’nde yarışmalı bölümde gösterilen filmi “Nefes - Breath”; 2007 Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı ödülünü alan Quanan Wang imzalı “Tuya'nın Evliliği - Tuya’s Marriage” gösterilecek.


  Festivalde, “Ülkeler Renkler Sesler” başlığı altında ABD, İspanya, İsrail, İsveç, Macaristan ve Meksika sinemasından örnekler Bursalı sinemaseverlerle buluşurken; “Bosna - Savaşın Tortuları” bölümü; Bosna Hersek, Hırvatistan, Slovenya ve Almanya’dan yapımlarla, izleyiciye yıkımın izlerini gösterecek. Festivalin adıyla özdeş “İpek Yolu’ndan”; Bangladeş’ten başlayarak Hindistan’a uğrayıp Belçika’da sonlanan üç filmlik bir bölüm. “İpek Yolu’nda Bir Ülke: İran” bölümünde ise bu ülke sinemasından 2006 yapımı dört film, festivalin konuğu olacak.


  Ayrıca; ABD, Almanya, Avusturya, Brezilya, Bosna, Estonya, Fransa, Gürcistan, Hollanda, İran, İspanya, İsrail, İsveç, Kanada, Litvanya, Meksika, Mısır, Rusya ve Türkiye’den uzun metraj, belgesel ve kısa filmlerin gösterileceği II. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, bu ülkelerden yüzün üzerinde yönetmen, oyuncu ve festival yöneticisini de Bursa’da ağırlayacak.

  "İpek Yolu”; uluslararası ve ulusal gösterim programının yanı sıra özel gösterimler, söyleşiler, sergiler, sinema kursları ve atölyeler gibi zengin yan etkinlikleriyle de tüm sinemaseverleri sinemayla dolu bir hafta geçirmek üzere Bursa’ya davet ediyor.

  II. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’nin Onursal Başkanlığını Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Festival Başkanlığını ise sinema tarihçisi ve yazarı Burçak Evren üstleniyor.


  Dünya'dan ilk filmler yarışacak

  İpek Yolu Festivali’nde bu yıl, Çin’den ABD’ye, Rusya’dan Almanya’ya dek dünyanın çeşitli ülkelerinde ilk uzun metrajlı filmlerini çeken yönetmenlerin filmleri yarışacak.
  11 “ilk film”in katıldığı “Uluslararası Altın Karagöz Film Yarışması”nda Türkiye’yi Aren Perdeci’nin 2007 tarihli filmi “Yanlış Zaman Yolcuları” temsil edecek. Uluslararası saygın isimlerden oluşan yedi kişilik büyük jürinin seçeceği “en iyi ilk film”, 40 bin USD ile “Altın Karagöz” ödülünün sahibi olacak. Festivalde ayrıca; “En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Yönetmen” dallarında da Altın Karagöz ödülü verilecek.

  Uluslararası Altın Karagöz Film Yarışması Büyük Jürisi aşağıdaki isimlerden oluşuyor:
  Labina Mitevska (Makedonya/Oyuncu), Abdullah Sidran (Bosna-Hersek/Senarist), Juan Mora Catlett (Meksika/Yönetmen), Zoltan Kamondi (Macaristan/Yönetmen), Mithat Alam (Mithat Alam Film Merkezi Kurucusu) ve Giorgos Kolozis (Yunanistan/Yönetmen).


  Yarışma heyecanı

  II. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’nde bu yıl yeni bir yarışma heyecanı başlıyor. Festivalde ilk kez “Ulusal Altın Karagöz Kısa Film” ve “Ulusal Altın Karagöz Belgesel Film” yarışmaları gerçekleştirilecek. Ulusal Kısa Film Yarışması, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin “Sinematürk” dergisi ile ortaklaşa düzenlediği bir etkinlik olacak. Yarışmalar, “belgesel ve kısa film yapımını özendirmek, gelişmesine katkıda bulunmak, yeni sinemacıları desteklemek, onların sinema sektörüyle bütünleşmelerini sağlamak” amacıyla düzenleniyor.


  Kısa Film Yarışması’na başvuran 412 film; Prof. Dr. Bülent Vardar, Prof. Dr. Şükran Kuyucak Esen ve Yrd. Doç. Dr. Sadık Battal’dan oluşan ön jüri tarafından değerlendirildi. Ön jürinin yarışmaya uygun gördüğü filmler, festivalin www.ipekyolufilmfest.com adlı resmi sitesinde açıklandı. Kısa filmler, festivalde; Binnur Feyizli, Bülent Vardar, Işıl Özgentürk, Murat Özer ve Ruhi Sarı’dan oluşan jüri tarafından değerlendirilecek.

  Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda yarışacak belgesel filmler ise Kenan Ormanlar, Rıza Baloğlu ve Semir Aslanyürek’ten oluşan Ön Jüri tarafından seçildi. Seçilen filmler “İpek Yolu”nda; Derviş Zaim, Fırat Yücel, Müjgan Taner, Oğuz Makal, Uğur İçbak’tan oluşan jüri tarafından değerlendirilecek.

  Ulusal Altın Karagöz Kısa Film Yarışması’nda seçilen en iyi film 8 bin YTL para ödülü ve Altın Karagöz’ün sahibi olacak. Ulusal Altın Karagöz Belgesel Film Yarışması’nda ise en iyi filme 5 bin YTL para ödülü ve Altın Karagöz verilecek.


  Yedinci sanat engel tanımayacak

  II. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, bu yıl bir ilke daha imza atarak, “Yedinci Sanat Engel Tanımaz” projesini de hayata geçiriyor. Proje kapsamında, özel tekniklerle hazırlanan Çağan Irmak imzalı “Babam ve Oğlum”, görme ve işitme engelli seyircilerle buluşacak.

  Engelli sinemaseverler, festivale yalnızca izleyici olarak da katılmayacak. Film gösterimlerinin yanı sıra engellilerin sinemayla olan bağlarını güçlendirmek için “Çağdaş Sinema ve Oyunculuk Atölyesi” ekibinin katkılarıyla sinema atölye çalışması düzenlenecek. Atölye çalışması kapsamında engellilere kısa film çekme imkanı tanınacak ve bu filmler, festival sonunda izleyicilerin beğenisine sunulacak.

  Proje kapsamında yapılacak bir diğer çalışma ise işitsel engellilerin katılabileceği fotoğraf atölyesi olacak. Atölye çalışmalarıyla ortaya çıkan fotoğraflar, festivalin son günü “Sessiz Dünyanın Dili” başlığıyla sergilenecek.

  "Nar Proje Evi” tarafından ilk uygulaması bu yıl Bursa İpek Yolu Film Festivali’nde gerçekleştirilecek olan “Yedinci Sanat Engel Tanımaz” projesine, “Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu” ve “Türkiye Körler Federasyonu” da destek veriyor. Proje, sinemanın tüm toplum için engelsiz bir sanat dalı ve eğlence aracı olmasına katkıda bulunmak için hayata geçiriliyor.


  Sergiler

  Video-Art Sergisi
  II. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali etkinlikleri arasında, uluslararası açılımlı “Yol” konseptli bir Video-Art sergisi de yer alacak. Tarih boyunca İpek Yolu, Çin’den Avrupa’ya kadar pek çok ülkeyi kapsayan önemli bir tarih kesiti oldu. Birleştirici yönü, yalnızca ticarette değil, kültürlerarası diyalogda da kendisini gösterdi ve bu anlamda da geliştirici bir rol üstlendi. Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan Türkiye ise bu “yol” üzerinde hep önemli bir durak oldu.

  Bu tarihsel gerçeklikten hareketle yerli ve yabancı on sanatçının “Yol” teması üzerine oluşturdukları, süreleri 2 ila 5 dakika arasında değişen video gösterimleri, Tayyare Kültür Merkezi’nin girişindeki sergi salonlarında yapılacak. Video-Art sergisi, Plazma TV’lerde, gün boyu sürekli ekranda dönerek, festival izleyenlerine sunulacak.

  Küratörlüğünü Hülya Küpçüoğlu’nun yaptığı “Yol” adlı video-art sergisine eserleriyle; Canan Beykal, Şinasi Güneş, Hülya Küpçüoğlu, Fatoş Beykal, Fatih Balcı, Herve Constant, Wiıfried Agricola de Cologne, Jerome Symons, Gruppo Sinestetico ve Peter Rasmussen katılacak.


  Fotoğrafçıların Gözüyle Sinema Sanatçıları

  Festival kapsamında, ünlü fotoğraf ustalarının görüntülediği sinema sanatçılarının portrelerinden oluşan geniş kapsamlı sergi, Tayyare Kültür Merkezi’nde Bursalı sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

  Ara Güler, Baha Gelenbevi, Rıza Baloğlu, Muammer Yanmaz, Seçkin Yalçın, İbrahim Demirel, Tahsin Sezer, Turgut Bağır ve Ece Yıldırım’ın katıldığı sergide, Türk sinemasına emeği geçmiş ve geçmekte olan birçok yönetmen, oyuncu ve sinema yazarının portreleri sergilenecek. Tayyare Kültür Merkezi salonlarında yer alacak olan sergi, festival süresince açık kalacak.


  Milliyet


   
Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 3. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali

  3. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali

  Adana'da, 24-27 Ekim tarihlerinde yapılacak 3. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali'nde, 20 ülkeden 40 filmin gösterileceği belirtildi. Festival Düzenleme Komitesi üyesi Ekrem Gültekin, yazılı açıklamasında, ilk olarak Ankara ve İstanbul'da başlayan festival kapsamında 20 ülkeden 40 film gösterildiğini, ancak giderek daha çok sayıda sinemasevere ulaşmak için gösterim yerlerinin çoğaltıldığını...
 2. Bursa İpek Yolu Film Festivali Roma'ya

  Bursa İpek Yolu Film Festivali Roma'ya

  Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali Türk Filmleri Seçkisi Roma Film Festivali kapsamındaki Grand Tour adlı bölümde izleyiciyle buluşacak. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, genç sinemacıların ilk filmlerinden, büyük ustaların merakla beklenen son filmlerine, canlandırma sinemasından komediye, geniş bir yelpazede, 100’e yakın filmi 28 Kasım – 4 Aralık 2008 tarihleri arasında...
 3. 8. !f İstanbul AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali

  8. !f İstanbul AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali

  !f İstanbul kriz ortamında yaratıcı çözümler sunuyor: Senden Başla! Değişime, dönüşüme, harekete kendinden başlayan ve bunu herkese öneren 8. !f İstanbul AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali 12-22 Şubat tarihlerinde sizi bekliyor!. Bu yıl herkes gibi kendini zorlu dünya koşullarının içinde bulmak, şehrin genç, renkli ve alternatif festivali !f istanbul'u can alıcı sorulara yöneltti:...
 4. 7. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali

  7. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali

  Teması "Beden" olarak belirlenen 7. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 9 Mart - 12 Nisan 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival kapsamında 4 ilde 15 ülkeden 45 film film severlere sunuluyor. Bu yıl yedincisi düzenlenen Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 9-15 Mart 2009'da İstanbul'da, Fransız Kültür Merkezi ve İstanbul Modern...
 5. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali

  Uluslararası İstanbul Müzik Festivali

  37 yıldır Türkiye'nin ve dünyanın en önemli sanatçı ve topluluklarını İstanbul'da müzikseverlerle buluşturan Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, 5-30 Haziran tarihleri arasında yine dopdolu bir programla yaza merhaba diyor. AÇILIŞ KONSERİ Aya İrini Müzesi 5 Haziran Cuma 19.00 Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Sascha Goetzel şef Viyana Devlet Balesi dansçılarının...

Sayfayı Paylaş