UniCredit Türkiye Uzmanından Değerlendirmeler

  • Konbuyu başlatan Bilge Gökçen
  • Başlangıç tarihi
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
UniCredit Türkiye Uzmanından Değerlendirmeler
Krizde sizi yüksek faiz korur, dolar 2008 sonunda 1.24 olur

Unicredit Türkiye Uzmanı Simon Quijano - Evans, Merkez Bankası'nın faizleri yüksek tutmasının, Türkiye'yi uluslararası piyasalarda yaşanan olumsuz etkilerinden koruduğunu söyledi.

Quijano - Evans, "Merkez Bankası faizler konusunda temkinli duruşunu korumalı. Bu dönemde faiz oranlarını düşürmek doğru olmaz. Çünkü Türkiye global krizin olumsuz etkileriyle karşı karşıya gelebilir" dedi.

Yapı Kredi'nin ana hissedarlarından UniCredit'nin düzenlediği Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki Gelişmekte Olan Piyasalar (EEMEA) konferansı nedeniyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Quijano - Evans, son aylarda yaşanan küresel kredi darboğazının cari açık sorunu olan Türkiye'yi etkileyebileceği uyarısında bulundu.


'Piyasalar çok gergin'

Quijano-Evans, "Faizler yüksekliğini koruyacak. Türkiye açısından talihsiz bir dönem, çünkü piyasalar son derece gergin. Enflasyon beklentisi yükselirse, bu faiz oranlarında da yukarı yönlü bir baskıya neden olur" diye konuştu. Quijano - Evans, Türkiye'nin, carry trade çerçevesindeki olası bir değişiklikle bağlantılı olarak riske en açık ülke olduğunu kaydetti.

Aşırı değerli Türk lirasına ilişkin görüşlerini de açıklayan Quijano-Evans, dolar kurunun önümüzdeki yıl sonunda 1.24 YTL seviyelerine ineceğini belirtti.
Quijano-Evans, "Merkez Bankası piyasayı çok kontrollü yönetiyor. Bu sayede doğrudan yabancı yatırım daha cazip hale gelecek, şirketlerin büyüme potansiyeli de artacak" dedi.

Quijano-Evans, küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmaya rağmen halkın YTL'ye yönelmesinin de bunun bir göstergesi olduğunu kaydetti. FED'in 18 Eylül'de faiz indirmesi gerektiğini belirten Quijano-Evans, "Eğer faiz oranları düşmezse, bu durum piyasaları olumsuz etkiler" dedi.

'Kimse para vermiyor'

UniCredit Yatırım Araştırma Bölümü Direktörü Mark Robinson, özellikle gelişmiş ülkelerde yaşanan kredi sıkışıklığı sorununun gelişmekte olan ülkelerin yardımıyla çözüleceğini söyledi. Asya ekonomilerinin son yıllarda küresel ekonominin lokomotifi haline geldiğini ancak Batı basınının bu gerçeği göremediğini vurgulayan Robinson, "Petrol ve emtiadaki hızlı gelişim özellikle Rusya ve Kazakistan gibi ülkelerin büyümelerinde önemli rol oynadı" dedi.

Robinson şunları söyledi:

"Bankalar ve uluslararası yatırım bankaları bu krizden dolayı birbirine para vermiyorlar. Kriz öyle bir noktaya ulaştı ki, bankalar hâlâ risk seviyelerini ölçemiyorlar. Yarattıkları finansal araçların değerini, kendileri bile bilmiyorlar. Mortgage değerleri, konut değerlerinin üzerine çıkarsa, çok büyük bir kriz olur."

Kaynak
 

Benzer İçerikler

Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
532
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
634
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
548
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
PaSikA
Cevaplar
0
Görüntüleme
598
PaSikA
Üst