Ütü seçimi yaparken neleri dikkate almalıyım?

Uzman SühaN

Administrator
Ütü seçimi yaparken neleri dikkate almalıyım?
Ev hanımları için en zorlu iş ütü yapmak..Bir çok hanım ütü yapmayı sevmesede ütüyü seven hanımlarda mevcut. Uzun süre ayakta kalmaktan bellerimizin tutulduğu ütü yapma işlemi gerçekten çok zahmetli.Heleki ütünüz su ve buhar püskürtmüyorsa durum çok can sıkıcı olabiliyor.Dakikalarca buruşukları açmayı denediğiniz giysiler moralinizi bozabilir.Peki ne yapalım bir çözüm öneriniz varmı diye sorarsanız evet var.Elimizde sihirli bir değnek yok ama işe yaramayan ütünüzü yenilemeye ne dersiniz.Pratik ütü yapmanız açısından size önereceğimiz bilgiler doğrultusunda iyi bir ütü seçimi yapabilirsiniz.
en iyi ütü.jpgHangi ütüyü alacağınıza karar vermeden önce, ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi iyi belirlemelisiniz. İnternette bulacağınız ütü satın alma rehberlerinde buhar kazanlı modeller kalabalık aileler için önerilmektedir. İlk bakışta doğru gelse de bu öneri yanlıştır.


Herkesin serbest çalıştığı altı kişilik bir ailenin ütü ihtiyacı, çocuksuz ama bol mesaili bir bankacı çifte göre daha az olacaktır. Dolayısıyla ütü almadan önce elbise dolabınıza iyi bakın. Özellikle “beyaz yakalı” çalışanlar için şık giyinmenin önemi ve bunun için harcanan paraların çokluğu düşünüldüğünde, “pahalı” bir ütü almanın aslında iyi bir yatırım olduğu görülebilir.Buhar Kazanı, Buhar Gücü ve TabanBuhar kazanlı bir ütü alma imkânınız varsa, normal modellere bakarak zaman harcamayın. Zira bugün neredeyse tüm ütü üreticileri kaliteli tabanlar kullanıyorlar. Ütünün ağırlığı ve buhar gücü, ütü yapmayı kolay veya zor hale getiriyor. Buhar kazanlı ütülerin iki alanda da avantajı var. Çok daha güçlü buhar çıkışı sağlayan bu tip ütülerde taban ünitesi çok daha hafif ve su damlaması gibi sorunlar da minimum düzeyde yaşanıyor. Buhar kazanı olmayan bir ütü alacaksanız, damlama önleyici “anti-drip” sisteminin olmasına dikkat edin.Özellikle buhar kazansız ütüler için en önemli problemlerden biri de kireç oluşumu. Piyasadaki birçok modelde kendi kendini temizleme fonksiyonu olarak bilinen “anti-calc” özelliği bulunuyor. Ancak bizim önerimiz hangi ütüyü alırsanız alın, temkini elden bırakmayarak saf su kullanmanız yönünde.Saf su kullandığınızda hem cihazınızın ömrü uzuyor, hem de saf suyun kaynama noktası daha düşük olduğundan buhar çıkış gücünüz artıyor. Saf su kullanmak istemiyorsanız, kireçli musluk suları yerine daha yumuşak içme suyu kullanmak da olumlu etki sağlayabilir.
 
Üst