1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.114
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Üveit..

  Konu, 'Göz Hastalıkları' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  üveitin bitkisel tedavisi üveite iyi gelen bitkiler üveit bitkisel tedavi üveit için şifalı bitkiler Uvearis,siliar cisim ve koroidden oluşan damarsal dokudur.
  Üveit: Bu damarsal dokunun iltihabıdır.
  Uvea gözün damarsal dokusu olduğundan tüm gözün damarsal beslenmesinden sorumludur.Buradaki bir iltihap, korneadan görme sinirine tüm gözü etkileyebilir ve görmeyi ciddi şekilde tehdit eder.
  Nedenleri:
  Çoğu vakada sebep bulunamamakla birlikte, virüsler,mantarla,parazitler üveite neden olabilmektedir.Ayrıcaehçet hastalığı, romatiod artrit, ankilozan spondilit, psöriyazis denilen cilt hastalığı, gut, ülseratif kolit denilen bağırsak hastalığı gibi bir çok romatizmal hastalığın göz bulgusu olarak karşımıza üveit çıkabilir.Hastalık bazen bir tek atak geçirilip,bir daha görülmez.Bazen de ömür boyu tekraralayan ataklar şeklinde devam eder.
  Belirtileri:
  -Göz küresinde ya da göz çevresinde ağrı.(Bazen bu ağrılar,saçlı deri,yanaklar,burun ve dişlere kadar vurabilir)
  -Göz sulanması
  -Görme bulanıklığı, uçuşan cisimler görme
  -Kırmızı göz
  -Işığa aşırı hassasiyet(ışıktan rahatsız olma,ışıklı ortamlarda ağrının artması)
  -Görsel işlevlerde değişen ölçülerde azalma.
  Tedavisi:
  Öncelikle yukarıdaki belirtileri gören hastalar acilen doktora başvurmalıdır.Her zaman erken tedavi başarı şansını yükseltir.
  Gözde iltihabi durumlar ,görmenin kalıcı kaybına kadar gidebilir.Bu yüzden hızlı davranmak önem kazanır.
  Özellikle steroidler ve bazı özel damlalar kullanılır.İltihap gözün ön bölümünde geliştiğinde saptanması ve tedavisi daha kolayken daha geride oluştuğunda ,tanısı ve tedavisi güç olmaktadır.Bu yüzden bazen sistemik(tüm vucüdu kapsayan) ilaçlar kullanmak gerekir.
  Varsa, altta yatan sistemik hastalığın saptanması ve tedavi protokolünün belirlenmesi tedavinin en önemli basamağıdır.

   
Üveit.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Üveit atağı..

  Üveit atağı..

  Gözün iris, siliyer cisim ve koroid den oluşan tabakalarında (bazen damar tabaka da denilir) meydana gelen iltihaplanmaya “üveit” adı verilir. Müzmin seyirli olan bu hastalıkta zaman içinde tekrarlayan şekilde görülen alevlenmelere “üveit atağı” adı verilir. Uvea bölgesindeki iltihaplar yerleşim durumlarına göre 2 gruba ayrılır. Önde daha çok irisin ve siliyer cismin ön bölgesinin iştirak...
 2. Üveit e Yol Açabilen Rahatsızlıklar

  Üveit e Yol Açabilen Rahatsızlıklar

  Üveit, gözün üvea adını verdiğimiz iris, koroid ve silier cisimden oluşan tabakalarının bir grup enflamatuar hastalığıdır. Yapı olarak bir topa benzeyen gözün ortasında bulunan jel benzeri maddenin çevresini 3 tabakadan oluşan bir kılıf sarar. En dışta sklera adı verilen beyaz kısım, en içte retina adı verilen ve görmemizi sağlayan kısım ortada da uvea bulunur. Uveanın iltihabına üveit denir....
 3. Üveit Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

  Üveit Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

  Yapı olarak bir topa benzeyen gözün ortasında bulunan jel benzeri maddenin çevresini 3 tabakadan oluşan bir kılıf sarar. En dışta sklera adı verilen beyaz kısım, en içte retina adı verilen ve görmemizi sağlayan kısım ortadada uvea bulunur. Uveanın iltihabına üveit denir. Uvea gözü besleyen damarları bulundurmaktadır. Buranın iltihabı gözün tüm dokularını etkilemektedir. Bu durum görmeyi ciddi...

Sayfayı Paylaş