1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  uyari ve müjde

  Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  Uyarı ve Müjde


  Peygamber Efendimiz (a.s.m.), "Bir genç yaşlı bir insana yaşlılığından dolayı ikramda bulunursa, yaşlandığı zaman kendisine ikramda bulunacak bir kimseyi Allah ona musahhar kılar" (Tirmizi, Birr: 75) buyurmaktadır.

  Birçok hadîsinde, anne-babaya ve yakın akrabaya itaat ve ikramı emreden Peygamberimiz (a.s.m.), burada tüm yaşlılara ikramda bulunmayı emretmektedir. Bir gencin böyle bir ikramı, sadece âhirette mükâfatlandırılmakla kalmayacak, dünyada da faydasını gösterecektir. Gerçekten de, büyüklerine hürmet eden bir gencin yaşlandığında hürmet gördüğü, darb-ı mesel hâline gelmiştir.

  "İkramda bulunmak" sadece maddî anlamda değildir. Yaşlıların işlerine yardımcı olmak, onlara tatlı dil güler yüz göstermek, otobüslerde yer vermek de bir nevi ikramdır. Asr-ı Saâdette yaşanan şu hâdise, bu hususa güzel bir nümunedir:

  Resûlüllah (a.s.m.) ile görüşmek isteyen yaşlı bir adam geldi ve cemaat ona yer açmayı geciktirdi. Bunun üzerine Peygamberimiz, "Küçüğümüze şefkat, büyüğümüze saygı göstermeyen bizden değildir" dedi. (Tirmizi, Birr: 15)

  Görüldüğü gibi, yaşlılara yer vermek de, itaat ve ikramın bir çeşididir. Hadiste geçen, "Bizden değildir" ifâdesi, her genci titretecek bir uyarıdır. Bütün mü'minler, Peygamber Efendimize (a.s.m.) lâyık bir ümmet olabilmek için can atar, bu gaye için çırpınır. Yüce Efendimizin, "kendisinden saymadığı" gruba girmeyi hiçbir genç istemez. O halde büyüklere hürmet ve küçüklere şefkat ederek, onun "biz" dediği ümmete dâhil olmalıyız.

  Yaşlıların duâsını almak, hem dünyada, hem âhirette faydalı olacak bir hazinedir. Her fırsatta onlara yardımcı olmak, gönüllerini almak gerekir. Çünkü, gençlikteki güç ve kudret, Allah tarafından verilmiş bir nimettir. Yaşlılar da bir zamanlar gençti. Gençler de bir gün gelecek yaşlanacak. Bir gencin içinde bulunduğu nimetten gaflete düşüp geleceğini düşünmeden yaşlılara hürmet etmemesi, hattâ onları üzmesi büyük bir hatâdır.

  Amr bin Humk (r.a.) başından geçen şöyle bir hadise anlatıyor:

  "Ben Resul-i Ekreme (a.s.m.) bir bardak süt ikram etmiştim. Onu içti, sonra da bana: 'Allah'ım! Bunun gençlik nimetini devamlı kıl' diye duâ buyurdu."

  Gerçekten de, Hazret-i Amr, 80 seneye yakın yaşadı. Bu süre zarfında gençliğini korudu. Vücudunda tek bir beyaz kıl bile görülmedi. (Ebû Nuaym; İbn-i Asâkir)

  "Şayet Allah'tan korkan gençleriniz, ciğeri yaş hayvanlarınız, beli bükülmüş ihtiyarlarınız olmasaydı belâlar üzerinize sel gibi yağacaktı" (Kenzü'l-Ummal, 9:167; Keşfü'l-Hafa) hadîsinde zikredilen "belâları def eden" üç gruptan birisi de, "ihtiyarlar"dır. Bu bakımdan onlar, gençliklerinde yaptıklarıyla bizim velînimetlerimiz oldukları gibi, ihtiyarladıklarında da şefkat-i İlâhiyeyi celbederek, bize gelebilecek belâları engellemektedirler.

  Hem dünyada, hem âhirette musibetlerin def edilmesine ve mutlu olmamıza vesile olan yaşlılara, hürmet ve ikramda kusur etmemek gerekir.

   
 2. esena

  esena Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  3.498
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  TRABZON
  Ce: uyari ve müjde
  çok güzel bi paylaşımdı emeğine sağlık canım
   
 3. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre
  Ce: uyari ve müjde
  sagol canim begendigine sevindimm,sevgilerrr
   
 4. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: uyari ve müjde

  emeğine sağlık
   
uyari ve müjde konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Prostat ve böbrek kanseri hastalarına müjde

  Prostat ve böbrek kanseri hastalarına müjde

  Prostat ve böbrek kanseri hastalarına müjde Prostat ve böbrek kanseri hastalarına yeni bir umut olacak "kriyoterapi" yöntemi, artık Türkiye'de de uygulanacak. Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Dursun, "kriyoterapi" yöntemi ile kanser hücrelerinin dondurularak ortadan kaldırıldığını söyledi. Kriyoterapi yönteminin, 2000'li yıllardan itibaren...
 2. Kemoterapİnİn Genel Yan Etkİlerİ Ve Bazi Uyarilar

  Kemoterapİnİn Genel Yan Etkİlerİ Ve Bazi Uyarilar

  kemoterapinin yan etkileri kemoterapinin yan etkilerini azaltmak için kemoterapi etkileri nelerdir Kemoterapi gören herkes yan tesirlerden etkilenmez.Kanser tedavileri,değişik insanlarda değişik reaksiyonlar gösterir,bu reaksiyonlar tedaviden tedaviye değişir.Hemen hemen bütün yan etkileri geçici olduklarını ve tedavi biter bitmez ortadan kalkacaklarını bilmeniz sizin için rahatlatıcı...
 3. Müjde

  Müjde

  İyi ve olumlu haberdir. Olduğu gibi çıkar
 4. Annelere ve Anne adaylarina uyarilar

  Annelere ve Anne adaylarina uyarilar

  anne adaylari, bebek, saglik, süt, emzirme, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz Annelere ve anne adaylarına uyarılar Anne sütü, bağışıklama takvimine uygun olarak yapılan aşılar ve düzenli hekim kontrolü, bebek ve çocukları ölümlere yol açan bir çok hastalıktan koruyor. ANKARA - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bebek ve çocuk sağlığına yönelik sürdürülen...
 5. Müjde Ar Biyografik Bilgileri Hayatı ve Resimleri

  Müjde Ar Biyografik Bilgileri Hayatı ve Resimleri

  Müjde Ar Biyografisi ve Fotoları Müjde Ar Hayatı Hakkında Bilgi Sevgili melekler, Türk sinemasında yer etmiş, oynadığı pek çok filmler seyircinin hayranlığını kazanmış olan ünlü müzisyen Aysel Gürel 'in de kızı olan Müjde Ar hayatı hakkında sizleri kısaca bilgilendiriyoruz.. :) Ünlü söz yazarı Aysel Gürel'in kızı olan Müjde Ar,21 Haziran 1954 tarihinde İstanbul’da doğdu. Gerçek adı...

Sayfayı Paylaş