Uyku nasıl kaçırılır ?

Uzman SühaN

Administrator
Uyku nasıl kaçırılır ?
Uyku insanın dinlendiren en iyi ilaçtır.İyi bir uyku güne zinde uyandırır ve kişi enerjik olur.Bir çoğumuz uykumuzun gelmesi için ilaçlar kullanır .Uykunun gelmesi için çeşitli yöntemlere başvurur.Bazıları da uykunun kaçması için çareler arar.Özellikle sınav hazırlığı yapan öğrenciler,ödev yetiştirmek zorunda olanlar,uzun yolda araç kullanacaklar gibi.Peki uyku nasıl kaçırılır ? Tüm detaylar yazımızın devamın da.Öncesi ; Uyumaya Yardımcı Gıdalar Hangileri? Adlı konumuzu incelemenizi öneriyoruz.


Gece boyunca uyuyamadınız ve hala uyumamanız gerekiyor.Ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.Öncelikle belirtelimki gerek duyulmadıkça uykusuz kalmayı.Vücud dengenizi bozabilrsiniz.Uyku alışkanlığınız değişebilir.Uyku kaçırma yöntemlerinin en bilindiği çay ve kahve.Her ikisi de uykuyu kaçırıyor.Hele birde sigara içiyorsanız uykunuzu kesinlikle açarsınız.Tabi uyku kaçırmak için sigarayı önermiyoruz.Şimdi sizlere en iyi sonuç veren uyku kaçırma yöntemlerini sunuyoruz.Sizinde denediğiniz yöntemler var ise bizimle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz.
uyku nasıl kaçırılır.jpg


Uyku açmak için ihtiyacınız olan tüm farklı uyku açma yöntemlerini açıklayacağımız uyku nasıl açılır yazımızda özellikle belki de bugüne kadar hiç duymadığınız ama denediğinizde size çok mantıklı gelecek ve işe yarayacak yöntemlere de yer verdik. Aslında yıllardır bildiğiniz bazı uyku açma yöntemleri yerine daha doğru yöntemleri uygulamanızın uykunuzu daha uzun süre ve sizi daha az yorarak işe yaradığını da görmüş olacaksınız.


Abd Kaliforniya Üniversitesi’nden Prof Dr. Robert Thayer imzalı bir araştırmada enerji değeri yüksek bir adet çikolata yemenin ve 10 dakikalık bir yürüyüşün uykumuzu nasıl açtığı araştırılmış.

Yiyeceğimiz bir adet çikolatadan alacağımız enerjinin 1 saat sonra bittiği bu araştırmada ortaya çıkmış. Diğer araştırılan yöntemde 10 dakika yürüme sayesinde alınan oksijenin vücudumuzdaki damarlara, kalbimize ve beynimize verdiği enerjinin ise bize tam 2 saat yettiği görülmüş. Bu yöntemden daha çok faydalanmak istiyorsanız mümkün olduğu ölçüde 10 dakikalık yürüyüşünüzü oksijeni daha bol olan açık havada yapmanızı tavsiye ederiz.


Bilgisayar ekranından uzaklaşmayı hiç düşündünüz mü?

Sürekli bilgisayar ekranına bakarak geçirdiğiniz zamanlar gözlerinizin daha çok yorulmasına ve uykunuzun daha çok gelmesine neden olur. Belirli zaman aralıklarında kafanızı ekrandan kaldırıp 2-3 dakika süreyle başka şeylerle ilgilenmeniz gözlerinizin dinlenmesine ve uykunuzun açılmasına neden olacaktır. Bizim önerimiz çok uykunuzun geldiği durumlarda her yarım saatte veya her bir saatte bir bilgisayar ekranından 2-3 dakikalık sürelerle uzaklaşmanız.


Uyku kaçırmak için neler yapılır ?

Kendinizi sürekli motive edecek şeyler düşünmek.
Suratınızı, ensenizi ve kollarınızı soğuk su ile yıkamak.
Zorunlu olmadıkça kesinlikle loş ortamlarda çalışmamak.
Açık havada 10 dakikalık bir yürüyüş uykunuzu kaçırmak için iyi bir yöntemdir.
Müzikle ders çalışabiliyorsanız müzik açmak veya yolculuk yapıyor iseniz radyonuz hep açık kalması.
Yolculuk yapıyorsanız sizi konuşturacak bir yol arkadaşı, masa başında iseniz sizinle çalışacak bir arkadaş uykunuzu kaçırmada yardımcı olur.
Uyku kaçırmak için diğer öneriler
Taze sıkılmış meyve suları uyku kaçırmada birebirdir.
Kola hepimizin rahatça evinde bulacağı etkili bir uyku kaçırıcıdır.
Şekersiz sade kahve içilmesi bilinen en etkili uyku kaçırma yöntemidir.
Kafeini yüksek içecekler tüketilmesi uyku kaçırmak için en iyi yöntemlerdendir.
Sakız çiğnemek mideyi uyarıp çalışmasını sağladığı için vücudun uykuya düşmesini engeller.
Not: Sürekli bir şekilde uykunuzu kaçırmak bazı hastalıklara yol açabileceğini unutmayın. Uyku kaçırma durumunu sürekli hale getirmek bazı sağlık sorunlarınıda beraberinde getirebilir
 
Üst