Uykusuzluğa ne iyi gelir?

Uzman SühaN

Administrator
Uykusuzluğa ne iyi gelir?
Çeşitli nedenlerle uykusuz kalabilirsiniz. Yapılan araştırmalar psikolojik faktörün öne çıktığını gösterirken aynı zamanda çeşitli hastalıklar, tedavi amaçlı kullanılan ilaçlar, uyku öncesi aşırı yağlı veya kalorili yiyecek tüketimi, alkol ve sigara gibi birçok faktör olduğunu gösteriyor.Temelinde yatan sorunu anlamak uykusuzluğu tedavi etmede önemlidir, sizler için hazırladığımız basit çözümleri de deneyerek derin bir uyku çekmeyi başarabilirsiniz.3.jpg
Kontrolü Bırakın
Hayatınızdaki her şeyi kontrol etmeye çalışıyor olabilirsiniz ancak uyku tüm bunların dışındadır. Üzerine düşündükçe kaçan ve bir türlü gelmeyen uykuyla mücadele etmeyi bırakın. Eğer kendinizi baskı altına almayı bırakırsanız uykuya dalmanız daha kolay olacaktır.

Uyku Saatinizi Belirleyin
Alarmı sadece sabah uyanmak için değil aynı zamanda akşam yatarken de kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun sebebi her gün dinç ve enerjik bir şekilde uyanmak istiyorsanız belirli bir uyanış ve yatış saatlerinizin olması gerekmektedir. Böylelikle kendinize ait bir vücut saati oluşturabilirsiniz.

Duş Alın
Uykusuzluğun temelinde psikolojik faktörün ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Şimdi bize kulak verin ve banyonuzu hazırlayın. Gevşemenizi ve kendinizi daha relax hissetmenizi sağlayacak bir küvet için gerekli olanlar aromaterapi yağları ve banyo suyunu köpürten sabunlar!

Karanlıkta Uyuyun
Kaliteli bir uyku için ihtiyacınız olan en önemli unsurlardan biri de odanızın karanlık olmasıdır, ufak bir ışık hüzmesi bile uykunuzu kaçırmak için yeterli olabilir.

Sessizlik
Uyurken odanızın ses ve gürültüden uzak olmasına özen gösterin. Aksi halde uyku bölünmeleri yaşayarak sabah uyandığınızda kendinizi yorgun hissedebilirsiniz.

Hafif Soğuk
Oda sıcaklığı uyku kalitesinde önemli bir faktördür bu nedenle odanızın hafif soğuk olmasına dikkat etmelisiniz. Böyle çok daha rahat uyuyacağınızı garanti ediyoruz.

Yediklerinize Dikkat Edin
Uyku öncesi en az 2 saat önce yemek yemeyi kesmiş olmanız gerekmektedir. Özellikle uyku öncesi hafif gıdalar tüketmeye özen göstermelisiniz aksi halde yağlı ve ağır yiyecekler sizleri rahat bırakmayacaktır.

Alkol ve Sigara İçmeyin
Uyku öncesi rahatlatacağını düşünerek alkol ve sigara tüketmek gece boyunca uykunuzu kaçırarak sizleri derin bir uykudan alıkoyacaklardır.

Doğru Yastık
Rahat ve derin bir uyku uyumanızı sağlayan faktörler arasında doğru yastık ve doğru yatak seçimi de yer alır. Bu nedenle baş ve boyun bölgenize uygun bir yastık seçtiğinizden emin olmalısınız.

Ağrı Kesici
Eğer hafif bir baş ağrınız varsa onunla savaşmayı bırakın ve doktorunuzun tavsiye ettiği bir ağrı kesici alarak rahat bir uyku uyumayı garantileyin.

Nefes Alın
Nefesin önemi vücudunuz için yadsınamaz, uyku problemlerini bile tetikleyen nefes egzersizleri özellikle uyumadan önce yaparsınız rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.
 
Üst