1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.470
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  uyurgezerler dikkat!

  Konu, 'Psikiyatri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdurrahman Altındağ, uyurgezerliğin, bilinmeyen nedenlerle genetik yatkınlıktan ya da gündüz yaşanan sorunların geceye yansımasından dolayı ortaya çıkabildiğini söyledi.
  Altındağ, yaptığı açıklamada, uyurgezerliğin bir uyku bozukluğu durumu olduğunu ve bu sorunu yaşayan kişilerin uykuda normalde beklenmeyen, amaçsız hareketler yaptığını belirtti.

  Uyurgezer kişilerin uykuda amaçsız bir şekilde yürüdüğünü, dolaştığını, başka bir odaya geçebildiğini ve nadir de olsa sorunla ilgili, dışarı çıkıp arabayla dolaşma gibi daha karışık olguların da ortaya çıktığını ifade eden Altındağ, şöyle konuştu:

  ''Uyurgezerlik, bilinmeyen nedenlerle, genetik yatkınlıktan ya da gündüz yaşanan sorunların geceye yansımasından dolayı ortaya çıkabiliyor. Nedenleri konusunda henüz netleşmiş bir bilgi yok. Ancak bazı olgularda tam açıklanamayan genetik bir yatkınlık var. Ailede bir kişide uyurgezerlik varsa onun çocuğunda ya da aynı soydan gelen bir kişide uyurgezerlik görülebiliyor.

  Bazı hastalarda ise gündüz yaşanan sıkıntılar geceye yansıyabiliyor. Ancak bu durum, çoğunlukla tek başına bir neden olmuyor.''

  Altındağ, uyurgezer bir kişinin uykuda hareket ederken yarı uykulu bir durumda olduğunu ve bu kişideki uyku durumunun devam ettiğini ifade etti.

  Bir kişiyle uyurgezerlik halindeyken iletişim kurulmaya çalışıldığında, genellikle ya cevap alınmadığını ya da basit cevaplar alınabildiğini ve uyurgezer kişinin yaptıklarının farkında olmadığını bildiren Altındağ, şunları anlattı:

  ''Uyurgezer kişiler telkine yatkındır. Onlardan yatağına dönmesini istediğinizde olumlu yanıt verirler. Taşkınlık ve sert bir cevap söz konusu değildir. Uyandıklarında ise ne yaptıklarını hatırlamazlar. Genellikle hastalar kendilerince güvenli hareket ederler. Çok nadir durumlarda hastanın bir şekilde yaralanması ya da zarar görmesi söz konusu olabilir.''


  -TEDAVİ VE AİLELERE DÜŞEN GÖREV-

  Altındağ, çoğunlukla 4-8 yaş arasında başlayan ve çocuklarda yüzde 10, erişkinlerde ise yüzde 1 oranında görülen uyurgezerliğin tedavisi mümkün bir rahatsızlık olduğunu ifade etti.

  Bu rahatsızlığın erişkin yaşlarda kendiliğinden azalabildiğini, bu yaşlar sonrasında da nadiren devam eden olgulara rastlandığını dile getiren Altındağ, uyurgezerlik sorununun tedavisinde yüz güldürücü sonuçlar alındığını bildirdi.

  Uyku ve uykuyla ilgili sorunlarla pek çok disiplinin ilgilendiğini, bunlar arasında başta psikiyatri olmak üzere nöroloji, kulak burun boğaz, göğüs hastalıkları, endokrinoloji ve kardiyolojinin geldiğini belirten Altındağ, açıklamasını şöyle sürdürdü:

  ''Ama temelde uykuyla ilgili problemler psikiyatri ve nörolojinin alanı ve genellikle hastalar bu konudaki sorunlarıyla ilgili olarak psikiyatra başvurur.

  Uyurgezerlik, uykunun hızlı göz hareketlerinin olmadığı fazın 3 ve 4. evresinde görülüyor. Tedavide, bu dönemi baskılayacak, süresini ve yoğunluğunu azaltacak ilaçlar kullanılıyor. Hastanın günlük sorunlarından kaynaklanan ya da psikiyatrik bir sorun söz konusu ise buna yönelik bir tedavi ve ilaç tedavisiyle hastaların önemli bir kısmı bu sorununundan kurtuluyor.''

  Altındağ, yakınları uyurgezerlik problemi yaşayan ailelerin, bu kişilerin kendilerine zarar verecek bir ortam oluşmasının önüne geçmek için tedbir alması gerektiğini belirterek, ''Özellikle sıcak bölgelerde birçok kişinin damlarda ya da evlerinin balkonlarında yattığı biliniyor. Bu durum, uyurgezerler açısından risk oluşturabilmektedir'' dedi.   
uyurgezerler dikkat! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dikkat

  Dikkat

  Bilinçli algılamada (bkz.) duyu organları bilgiyi bütünüyle değil, seçerek alır. Hattâ herhangi bir zamanda, algı alanındaki yalnızca tek bir görünüm, kişinin aktif ilgisinin odağı, yani dikkat objesi olur. Genel bilinç alanının içindeki benzer dikkat odakları da, daha derinde yer alan yöneltilmiş düşünce proçeslerinin seyrini belirler. Dikkat istemli veya istemsiz olabilir. Dikkatle ilgili...
 2. dikkat!..

  dikkat!..

  Yaz aylarında artış gösteren ishal konusunda halk arasında çok fazla yanlış inanış olduğu bildirildi. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Öztürk, yaz aylarında mikropların gıdalarda daha kolay barınma olanağı bulması nedeniyle ishal vakalarının arttığını belirtti. Son dönemde bazı illerde ishal salgını vakalarının görülmeye...
 3. Dikkat.

  Dikkat.

  KONTÖR sahtekarları şimdi de Seda Sayan'ın reklamlarında oynadığı kola firmasının kampanyasını kullanarak dolandırıcılık yapmaya başladı. Adapazarı'nda son 1 hafta içerisinde bu firmanın kampanyasına katıldıkları düşünen yaklaşık 50 kişi, dolandırıcılara binlerce kontör kaptırdı. Adapazarı'nda çok sayıda kişi, ödül kazandıklarını düşünüp, kendilerine kısa mesaj olarak atılan ‘Danışma...
 4. dikkat dikkat!!

  dikkat dikkat!!

  sevgiliiiiii melek arkadaşlarımm. sevgililer gününe özel sevgilinizle yada eşinizle romantik bir yemek mi planlıyorsunuz yada sevgilliler gününde doyasıya sevişmeyi mi düşünüyorsunuzz :utan: ozaman size bir haberim olacak :D:D sıkı duruuuuuuuuuuuunnnnnnnnnnnnnn :D:D 14 şubat pazartesi gecesi miraç kandili olarak açıklanmıştır. amannn dikkat diyorrrr bilgilerinize sunarımmmmmmmmmm :D:D...

Sayfayı Paylaş